Prawie tysiąc policjantów z woj. śląskiego pełniło dotąd służbę na granicy Polski z Białorusią

Prawie tysiąc policjantów z województwa śląskiego wzięło dotąd udział w zabezpieczeniu granicy pomiędzy Polską a Białorusią. 9 i 10 grudnia do Katowic wróciły trzy grupy funkcjonariuszy.

W zabezpieczenie granicy pomiędzy Polską a Białorusią zaangażowani są mundurowi z różnych formacji. Kilka tygodni temu, kiedy po raz pierwszy pytaliśmy o to, czy i ilu funkcjonariuszy z województwa śląskiego bierze udział w tych działaniach, oficjalnie otrzymaliśmy tylko potwierdzenie, że zostali wysłani, ale konkretnej liczby nie ujawniono.

Natomiast w piątek, 10 grudnia, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach sama podała, że od początku kryzysu na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego służbę pełniło 956 mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji w Częstochowie i Bielsku-Białej.

Kolejne grupy policjantów wróciły do Katowic

W czwartek, 9 grudnia, do domów wróciło 94 funkcjonariuszy, którzy przez dwa tygodnie strzegli granicy z Białorusią.

- W czasie służby w okolicach Hajnówki, z najwyższym zaangażowaniem w niesprzyjających warunkach pogodowych czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Ich powrót do Katowic trwał ponad osiem godzin, mieli do pokonania 550 kilometrów - informuje biuro prasowe KWP w Katowicach.

Tego samego dnia wróciło 24 funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę w okolicach Augustowa. Z kolei w piątek, 10 grudnia, przyjechało także 47 mundurowych, którzy brali udział w międzynarodowej akcji na Litwie, również zabezpieczając granicę z Białorusią.

- W sumie od września, na granicy litewsko-białoruskiej miesięczną służbę pełniło już 74 policjantów katowickiego oddziału prewencji - dodaje biuro prasowe KWP w Katowicach.

Śląska huta przygotuje elementy zapory

Przypomnijmy, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od kilku miesięcy. Według Unii Europejskiej został on wywołany przez Aleksandra Łukaszenkę. Dyktator sprowadził na Białoruś, a następnie przetransportował na granicę z Polską tysiące migrantów, którzy chcą dostać się do krajów UE. Straż Graniczna codziennie informuje o dziesiątkach, a nawet setkach prób przekroczenia granicy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości początkowo zarządził budowę kolczastego ogrodzenia na granicy, a później wysokiej na trzy i pół metra zapory, która ma być wyposażona w kamery i czujniki ruchu. To kolejny wątek związany z województwem śląskim, ponieważ kilkadziesiąt tysięcy ton stalowych elementów, które posłużą do budowy zapory, wyprodukuje Huta Pokój w Rudzie Śląskiej.

- Kiedy ruszy produkcja, codziennie będzie wyjeżdżać 50 tirów po 19 ton ładunku - zapowiedział Joachim Kuchta, szef Solidarności w Hucie Pokój.

Paradoksalnie najlepszą cenę materiału zaproponowała firma z... Białorusi (Białoruś i Rosja dostarczają do Polski 80 proc. stali). Ostatecznie zdecydowano się jednak złożyć zamówienie na Ukrainie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Żołnierze WOT na granicy Polski z Białorusią

Służby ze Śląska działają na granicy polsko-białoruskiej

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

2007 1m

Huty ze Śląska dostarczą stalowe elementy zapory na granicę

Kolejne zatrzymania ws. nielegalnego hazardu na Śląsku

Nielegalny hazard kwitł na Śląsku

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!

Policja katowice1

Policja rozbiła gang pseudokibiców. Podpalali,...