Program Katowice Miastem Fachowców. Wystartowała czwarta edycja

Wraz z nowym rokiem szkolnym Katowice rozpoczynają realizację kolejnej, czwartej edycji programu Katowice Miastem Fachowców. Jego celem jest ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Wystartowała czwarta edycja programu "Katowice Miastem Fachowców".

- Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Brakuje rzemieślników i innego rodzaju specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu, młodzieży która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy przede wszystkim, na rynku pracy, poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do programu

W tej edycji program będzie realizowany przez cały rok szkolny. Oznacza to, że wizyty u katowickich przedsiębiorców będą odbywać się zarówno w semestrze zimowym, jak i letnim, zatem jeszcze więcej uczniów będzie mogło uczestniczyć w wizytach studyjnych oraz poznać większą liczbę szkół branżowych i technicznych.

Wydłużony czas realizacji programu to również więcej możliwości współpracy z partnerami. Przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do programu na wybrany semestr lub oba semestry. Również szkolenia dla firm uczestniczących w programie odbędą się w obu semestrach, co będzie wartością dodaną dla wszystkich przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy zorganizują wizyty zarówno jesienią, jak i wiosną. Tematyka szkoleń w tej edycji będzie skupiać się na zagadnieniach sprzedaży, marketingu, komunikacji z klientem oraz budowania zespołu.

Realizacja wizyt w semestrze zimowym rozpocznie się w październiku br., a w semestrze letnim w marcu 2023 r. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do uczestnictwa w programie poprzez wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie: https://bit.ly/3e7UXNO. W zakresie wizyt planowanych do realizacji w semestrze zimowym formularze należy przesyłać do 12 września br. Następnie Miasto podpisze listy intencyjne o współpracy z przedsiębiorcami, a uczniowie klas VII szkół podstawowych będą mogli zapisywać się na wizyty wybrane zgodnie z ich zainteresowaniami.

- Cieszy nas, że program Katowice Miastem Fachowców na stałe wpisał się w obszar współpracy samorządu z lokalnym biznesem i że coraz więcej firm działających w Katowicach dostrzega swoją rolę w procesie rozwoju gospodarczego miasta - mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

W dotychczasowych trzech edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.

Nie tylko dla rzemieślników

W poprzedniej edycji uczniowie stojący przed wyborem dalszej ścieżki edukacji zawodowej poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kaletnik, operator maszyn CNC i EDM, mechanik, hydraulik, mechatronik, instalator wodno-kanalizacyjny, murarz, elektryk, technolog robót wykończeniowych, szlifierz, frezer, hartownik, walcownik, kontroler jakości, specjalista i technik w obszarze AI, cyberbezpieczeństwa, IT i analizy danych.

Program Katowice Miastem Fachowców jest realizowany według następującej formuły:

  • Etap I. Lekcja wychowawcza w szkole
  • Etap II. Wizyta studyjna w firmie
  • Etap III. Wizyta w szkole technicznej / branżowej I stopnia
  • Etap IV. Podsumowująca lekcja wychowawcza.
Helikopter policyjny Katowice 8

Może Cię zainteresować:

Policyjny śmigłowiec Bell 407GXi lata nad Katowicami. Ma zamontowane głowice optoelektroniczne i szperacze

Autor: Katarzyna Pachelska

29/08/2022

Próbny montaż i uruchomiona maszyna bez obudowy

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się montaż parkingu automatycznego na ul. Tylnej Mariackiej. Postawią tu wielkie maszyny

Autor: Katarzyna Pachelska

26/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szkoła, komputer, zdjęcie ilustracyjne

8 szkół z Katowic dostało pieniądze z "Aktywnej Tablicy"

Program Katowice Miastem Fachowców

Katowice Miastem Fachowców. Zaczęły się wizyty studyjne

Punkt przyjmowania wniosków o nadanie numeru PESEL

Zmiana lokalizacji punktu nadawania PESEL-i dla uchodźców

Rozdawane budki to budki lęgowe typu A

100 budek lęgowych dla małych ptaków do rozdania

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Katowice

Liczba mieszkańców w Katowicach smuci. Ich...