Protest w Katowicach w sobotę 10 czerwca. "Mamy dość tego, że kobiety umierają na oddziałach patologii ciąży"

Manifa Śląska i partia Razem organizują w sobotę 10 czerwca 2023 r. protest na placu Kwiatowym w Katowicach pod hasłem "Ani jednej więcej". To manifestacja mająca wyrazić sprzeciw wobec śmierci Doroty z Nowego Targu, która zmarła w ciąży na sepsę, a w szpitalu nie dokonano aborcji niemającego szans na przeżycie płodu. Zmarło i dziecko i kobieta.

Ani jednej wiecej katowice
- Kolejna tragedia w polskim szpitalu, śmierć kobiety w ciąży, której nie udzielono na czas pomocy, nie może przejść niezauważona. Zapraszamy na protest 10.06.2023 w sobotę, na Placu Kwiatowym w Katowicach o godzinie 19:00 - mówią organizatorki demonstracji.

Pani Dorota z Nowego Targu była w 20 tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. Do szpitala trafiła 21 maja. Lekarze kazali jej leżeć z nogami do góry, bo „wody płodowe mogą wrócić”, okłamali kobietę, że można uratować ciążę. Pacjentka odczuwała pogarszający się stan swojego zdrowia. Po trzech dniach, o godzinie 5:00 lekarze ponownie wykonali USG i okazało się, że płód nie żyje i nawet wtedy nie zabrali się za ratowanie matki. Dopiero o 7:16 dzwonili do konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii z zapytaniem o zgodę na usunięcie martwego płodu. Kobieta była już nieprzytomna. Na ratunek dla pani Doroty było za późno. Umarła o godzinie 9:38.

- Mamy dość tego, że kobiety umierają na oddziałach patologii ciąży, bo ich życie jest mniej warte niż obumierającego płodu. Lekarze boją dokonać aborcji obumierającego płodu, nawet w przypadku postępującej sepsy. Czekają do stanu krytycznego matki, aby nie być oskarżonym o aborcję. Taki strach wprowadził wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20.10. 2020 roku, który zdaniem Ordo Iuris i prawicy nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia matki. Niestety, rzeczywistość odbiega od teorii – mówi Izabela Krzyczkowska z Manify Śląskiej, współorganizatorka protestu.

- Miało nie być ani jednej więcej. A zakaz aborcji wciąż zabija - dodaje Alicja Musiał z partii Razem. - Ale my wciąż walczymy o pełny dostęp do legalnej aborcji dla każdej osoby, która może tego potrzebować. Bądźmy razem w Katowicach dla wszystkich kobiet - ofiar wyroku Trybunału Konstytucyjnego, matek, żon, córek, sióstr, partnerek, które straciły życie i zdrowie przez nieludzkie polskie prawo -mówi Alicja Musiał z partii Razem, współorganizatorka.

Organizatorki protestu proszą o zabranie ze sobą zniczy.

Ciężarna kobieta doznała wstrząsu septycznego. Zmarła w szpitalu

Może Cię zainteresować:

Ciężarna kobieta zmarła w pszczyńskim szpitalu. "Lekarze przyjęli postawę wyczekującą"

Autor: Redakcja

03/11/2021

Agnieszka T. zmarła w szpitalu w Blachowni

Może Cię zainteresować:

37-letnia Agnieszka T. przez tydzień nosiła w łonie martwy płód. Kobieta zmarła wczoraj

Autor: Katarzyna Pachelska

26/01/2022

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie

Może Cię zainteresować:

Szpital w Częstochowie: Pacjentka, która nosiła w łonie martwe płody, miała koronawirusa i zatorowość płucną

Autor: Katarzyna Pachelska

26/01/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon