Przebranżowienie — jak je zaplanować i skutecznie szukać pracy w Katowicach?

Przebranżowienie to proces, który spotyka sporą grupę osób aktywnych zawodowo. Pozostanie w jednym zawodzie przez cały okres kariery, bywa czasem zbyt trudne lub zwyczajnie niemożliwe. Powodów, przez które się przebranżawiamy, jest wiele. Podpowiadamy, jak zrobić to mądrze na katowickim rynku pracy.

mężczyzna podczas nauki przebranżowienie się w Katowicach

Czy przebranżowienie w Katowicach to trudny proces?

Stolica województwa śląskiego to jeden z największych rynków zatrudnienia w regionie, dlatego praca w Katowicach czeka w wielu rodzajach branż i na różnorodnych stanowiskach. W mieście da się znaleźć m.in. pracę zdalną oraz naprawdę dobrze płatne posady. Przebranżowienie w stolicy Górnego Śląska nie wydaje się być trudnym procesem.

Pomaga między innymi rozwinięte zaplecze edukacyjne. Katowice to główny ośrodek akademicki regionu, w którym funkcjonuje także wiele szkół branżowych oraz firm oferujących kursy zawodowe. Przebranżowienie warto przeprowadzić mądrze i świadomie. To, jak powinniśmy je realizować i jaki będzie nasz nowy kierunek zawodowy, powinno zależeć m.in. od tego, dlaczego w ogóle chcemy porzucić nasze obecne stanowisko czy branżę.

Przykładowo, dla osób, które odczuwają zbyt wiele stresu, dobrym pomysłem może okazać się znalezienie spokojnej pracy biurowej w Katowicach. Natomiast ci, którzy narzekają na zbyt niskie zarobki i brak możliwości rozwoju, powinni dowiedzieć się, które stanowiska są obecnie w Katowicach najlepiej wynagradzane.

Kilka cennych rad dla zmieniających zawód w Katowicach

Żeby przebranżowienie rzeczywiście przyniosło nam korzyści, nie wolno zapomnieć również o naszych osobistych preferencjach, upodobaniach czy pasjach. Zmiana w kierunku, nawet na dużo bardziej dochodowe zajęcie, nie okaże się dla nas satysfakcjonujące, jeśli, na przykład, nowy zawód będzie nas nużyć, a interesujące i rozwojowe działania to coś, co z natury napędza nas w pracy.

Rozważając przebranżowienie, trzeba brać pod uwagę najkorzystniejsze kompromisy. Oto kilka ważnych kwestii, które powinieneś rozważyć, jeśli planujesz zmianę zawodu:

 • Zastanów się, co doceniasz w pracy, czego potrzebujesz, a co nie jest dla Ciebie aż tak ważne.
 • Określ, co lubisz robić i które kierunki zawodowe Cię interesują.
 • Sprawdź, jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane, dobrze płatne i przyszłościowe.
 • Wypisz wszystkie kwalifikacje, które już posiadasz i zastanów się, na jakich innych stanowiskach zostaną docenione.
 • Określ listę kwalifikacji, których jeszcze Ci brakuje i które musisz zdobyć, aby móc znaleźć nowe zajęcie.
 • Sprawdź, jakie masz możliwości edukacyjne oraz szkoleniowe, aby móc zdobyć umiejętności potrzebne w nowym zawodzie.

Jak zdobyć kwalifikacje potrzebne w nowej pracy?

Nie wolno zapomnieć również o odświeżeniu CV i być może także innych dokumentów aplikacyjnych. Często pomocne okazują się również konsultacje z profesjonalnymi doradcami zawodowymi oraz rozmowy z czynnymi przedstawicielami zawodu, o którym myślimy. Nigdy nie przekonamy się w pełni, że dana praca będzie dla nas dobra, dopóki realnie nie wkroczymy do branży.

Żeby nie przekwalifikować się w niewłaściwą stronę, zawsze można najpierw poszukać stażu zawodowego, który pozwoli nam sprawdzić w praktyce, czy obrana ścieżka jest rzeczywiście właściwa. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest także zdobycie cennego doświadczenia i pierwszych umiejętności wymaganych w zawodzie. Staże to, obok formalnej edukacji, kursów, praktyk i szkoleń, jeden z najskuteczniejszych sposobów na wejście do nowego zawodu.

Ich minusem są jednak proponowane relatywnie niskie wynagrodzenia i ukierunkowanie głównie na studentów czy osoby młode. Przebranżowienie niejednokrotnie wymaga dużych nakładów czasu, sił i pieniędzy, bowiem wymusza, na przykład, jednoczesną pracę na “starym” stanowisku oraz pobieranie nauki w szkole branżowej, samodzielne realizowanie kursu internetowego, odbywanie stażu itp.

Dobrze płatna praca w Katowicach, czyli wybór zawodu ze względu na zarobki

Dla zainteresowanych przebranżowieniem w kierunku najbardziej dochodowych zajęć przedstawiamy dobrze płatną pracę w Katowicach, czyli sektory, których pracownicy są, wedle danych Urzędu Statystycznego, najlepiej wynagradzani w całym województwie śląskim. Prym wiedzie prowadzenie działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

Z danych za rok 2020 wynika, że średnie zarobki w tej branży wyniosły tu około 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. O około 200 zł mniej zarabiali statystycznie pracownicy informacji i komunikacji, a więc m.in. katowiccy specjaliści z branży IT. Podium najlepszych zarobków w regionie, ze średnią miesięczną kwotą około 6,4 tys. zł brutto, zamyka administracja publiczna, obrona narodowa oraz obowiązkowe zabezpieczenia społeczne.

Praca zdalna w Katowicach dla chcących działać na home office

Od 2020 roku praca zdalna stała się jednym z najbardziej cenionych i poszukiwanych form podejmowania działalności zarobkowej. Również pracodawcy z Katowic musieli adekwatnie odpowiedzieć na pojawienie się takiego trendu na rynku. Jeśli chcesz przebranżowić się w kierunku wykonywania pracy zdalnej, największe szanse na znalezienie zatrudnienia masz m.in. jako:

 • pracownik IT,
 • grafik komputerowy,
 • tłumacz,
 • redaktor i copywriter,
 • elektroniczny doradca klienta,
 • pracownik działu księgowości,
 • pracownik call center.

Wybrane zawody przyszłości w Katowicach, czyli kogo poszukują pracodawcy

Jeśli za to szukasz, mniej lub bardziej spokojnej, pracy biurowej w Katowicach, możesz z powodzeniem nastawić się na oferty kierowane m.in. do: recepcjonistów, asystentów, sekretarek czy też pracowników ds. finansów, kadr i rachunkowości. Badanie “Barometru Zawodów”, które monitoruje lokalne rynki pracy, podaje, że największy deficyt pracowników w Katowicach dotyczy m.in. branży medyczno-opiekuńczej oraz ogólnobudowlanej. Najwięcej ofert pracy znajdą także m.in.: fryzjerzy i kosmetyczki, kierowcy zawodowi, nauczyciele oraz pracownicy służb mundurowych. To zdobycie właśnie tych stanowisk może być w Katowicach stosunkowo łatwe.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon