Przed nami Festiwal Muzyki Świata. Ogrody Dźwięków

Przed nami pierwszy w tym roku festiwal muzyczny z udziałem publiczności w Katowicach. Nareszcie po pandemicznej przerwie będziemy mogli posłuchać w podcieniach Miasta Ogrodów muzyki z całego świata.

Festiwal

Festiwal Muzyki Świata Dźwięków odbywał się w Katowicach co roku i sprowadzał artystów z całego świata. Często na festiwalowej scenie gościli wykonawcy z Morza Śródziemnego, ale nie brakowało także artystów z bliższej nam części Europy.

Katowice Miasto Ogrodów. Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2021

Niestety, wciąż jest pandemiczny rok 2021, dlatego organizatorzy – Katowice Miasto Ogrodów – budując program festiwalu musieli sięgnąć nieco bliżej. Jedynymi zagranicznymi gośćmi będą muzycy węgierskiego zespołu Babra.

– Choć ich bazą jest Budapeszt, przywiozą ze sobą dźwięki ze znacznie rozleglejszego obszaru. Wraz z ich muzyką ruszymy w podróż wzdłuż Dunaju, na południe, przysłuchując się temu, jak brzmią teraz Bałkany. Babra dotrze do Katowic zresztą na kilka dni przed festiwalem, żeby na miejscu spotkać się i popracować ze znaną polską artystką. Efekty tej kolaboracji powinniśmy również usłyszeć pierwszego dnia festiwalu, w piątek 11 czerwca – informuje Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Drugi dzień festiwalu, czyli 12 czerwca, zapowiada się również interesująco. Rozpocznie się dźwiękami afrykańskiej kory, tradycyjnego instrumentu strunowego, na którym gra Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh. Artysta od lat mieszka w Polsce i jest tu już dobrze znany. Ma na koncie nawet płytę ze Stanisławem Sojką, na marginesie – absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej.

Później z Afryki przeniesiemy się do Wielkopolski, której muzyczną tradycję zinterpretował niedawno saksofonista Michał Fetler. Tak powstał jego projekt Polmuz, w którym towarzyszy mu jeszcze kilku świetnych muzyków. Fetlera, podobnie jak Sojkę, również łączy z Katowicami Akademia. Pojawia się tu także często na koncertach.

Festiwal odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń przeciwpandemicznych. Dlatego w podcieniach zmieści się ok. 150 słuchaczy, będą obowiązywały maseczki oraz zakaz jedzenia i picia.

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2021. Ceny biletów

Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon