Przy Strefie Kultury powstaną nowe bloki? Deweloper wystąpił o pozwolenie na budowę koło Międzynarodowego Centrum Kongresowego

W sąsiedztwie Strefy Kultury szykuje się nowa budowa. W sąsiedztwie Muzeum Śląskiego powstało już osiedle Pierwsza Dzielnica, a teraz do inwestycji na dawnym parkingu, w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, szykuje się kolejny duży deweloper.

Okolice Strefy Kultury w Katowicach, z ikonicznymi, nagradzanymi na konkursach architektonicznych, budynkami, to łakomy kąsek dla deweloperów. Prestiżowe sąsiedztwo Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego plus bliskość centrum miasta skłaniają firmy budujące mieszkania do zainteresowania się tymi terenami.

Nowe bloki przy ul. Olimpijskiej?

Pierwszy był śląski deweloper TDJ Estate, który powyżej Muzeum Śląskiego wybudował trzy apartamentowce o czarnej elewacji, zaprojektowane przez słynną pracownię Medusa Group z Bytomia (autorów m.in. wież .KTW przy Spodku czy biurowców "tiramisu" na Dębie). Mieszkania na osiedlu Pierwsza Dzielnica, choć nie należały do najtańszych, wyprzedały się na pniu. Teraz za pierwszymi budynkami mają powstać kolejne, jeszcze wyższe (mają mieć 18 pięter).

Tymczasem bliżej Międzynarodowego Centrum Kongresowego, na działce po dawnym parkingu przy ul. Olimpijskiej, szykuje się kolejna budowa bloków. Ten teren złożony z kilku działek, który należy do cieszyńskiego dewelopera, firmy Atal.

Obecnie światła są skierowane na ambitną inwestycję Atala przy Pętli Słonecznej w Katowicach więc całkiem niedaleko Strefy Kultury. Tam Atal buduje osiedle wieżowców, z jednym wysokim na 35 pięter, który będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Katowicach. Pisaliśmy o tym: Blok niższy od .KTW II zaledwie o 12 metrów. Atal buduje osiedle wysokich apartamentowców SKY+ przy pętli Słonecznej.

Trzy budynki apartamentowe

Jednak Atal nie zasypia gruszek w popiele i już zaczął prace nad kolejną inwestycją w Katowicach (a przypomnijmy, że zbudował niedawno też dwa wysokie bloki w ramach kompleksu Sokolska 30 Towers w centrum miasta). Atal złożył 23 czerwca 2021 r. do Urzędu Miasta w Katowicach wniosek o pozwolenie na budowę osiedla przy ul. Olimpijskiej. Osiedle ma się składać z "zespołu budynków (A,B,C) apartamentowych wielorodzinnych". Na razie wniosek jest rozpatrywany. Sam Atal na pytania dotyczące nowych inwestycji odpowiada: "Zgodnie z polityką komunikacyjną nie udzielamy informacji o projekcie, który nie wszedł jeszcze do sprzedaży".

Projektantem nowego osiedla jest Wojciech Wojciechowski, architekt z Katowic, który zaprojektował np. osiedle ATAL Francuska Park czy Atal Sokolska 30 Towers.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon