Punkty wydawania tabletek jodku potasu w Katowicach. Kiedy dokładne lokalizacje?

4 października wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił, że w województwie śląskim zostało rozprowadzonych 6,5 mln tabletek jodku potasu, które powinny być spożyte w razie zagrożenia radiacyjnego. Tabletki mają rozprowadzać gminy. Kiedy dowiemy się, gdzie są punkty wydawania takich lekarstw w Katowicach?

Pixabay
Elektrownia atomowa (zdjęcie ilustracyjne)

Tabletki ze stabilnym jodem trafiły do wszystkich gmin w województwie śląskim, w sumie straż pożarna rozwiozła ich 6,5 miliona.

Działania prewencyjne. Na razie zagrożenia radiacyjnego nie ma

To jeden z elementów prewencyjnych działań kryzysowych związanych z możliwością zagrożenia radiacyjnego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat, w którym poinformowało, że ma to związek z walkami w okolicy zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie.

Przyjęcie tabletek ze stabilnym jodem ma na celu zablokowanie wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego jodu, który w przypadku zagrożenia radiacyjnego może gromadzić się w organizmie. Najlepiej zrobić to do dwóch godzin po otrzymaniu komunikatu od stosownych służb, ale korzystne działanie preparat zapewnia nawet w przypadku przyjęcia go do ośmiu godzin po ekspozycji na działanie promieniowania.

Tabletki jodku potasu najlepiej zażyć, w razie ogłoszenia zagrożenia, do 2 godzin

Wg wytycznych tabletki takie najlepiej zażyć do dwóch godzin od otrzymania komunikatu od służb, ale można to zrobić do 8 godzin, bo preparat wciąż zapewni korzystne działanie (jednak nie tak dobre jak dwie godziny po).

To bardzo mało czasu na zorientowanie się co się dzieje, przyjazd do odpowiedniego punktu i pobranie tabletek.

- Lista miejsc dystrybucji będzie ogłaszana przez jednostki samorządu terytorialnego - poinformował wojewoda na konferencji prasowej 4 października 2022 roku.

Kiedy dowiemy się, gdzie takie punkty są rozlokowane na terenie Katowic?

- Opracowanie systemu dystrybucji jodku potasu jest na końcowym etapie. Czekamy na spotkanie wojewody śląskiego z przedstawicielami urzędu, aby dopracować system - informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Niektóre gminy w województwie już opublikowały wykaz takich punktów, np. Czeladź: Tabletki jodku potasu przygotowane dla mieszkańców Czeladzi na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Lista punktów, w których będą dostępne

Jednak urzędnicy, zarówno wojewódzcy, jak i samorządowi oraz lekarze przestrzegają przed zażywaniem preparatów zawierających jod bez wyraźnej potrzeby. Istnieją też przeciwskazania do zażywania tych tabletek nawet w sytuacji zagrożenia radiacyjnego. Osoby z pewnymi chorobami nie powinny ich przyjmować.
Więcej: 6,5 mln tabletek jodu dla mieszkańców woj. śląskiego. „Na wypadek zagrożenia radiacyjnego”

Profilaktyka jodowa

Może Cię zainteresować:

Samorządy przygotowują punkty dystrybucji tabletek z jodem. Powinny udostępnić listy mieszkańcom

Autor: Patryk Osadnik

05/10/2022

Nowa klinika Gyncentrum, Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowa klinika powstanie w Katowicach. Budynek zaprojektowała słynna pracownia Medusa Group

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon