Ratusz z Katowic zabytkiem. Budynek z 1897 r. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

Kolejny budynek w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. To budynek dawnego urzędu gminy.

Katowice wzbogaciły się o nowy zabytek, objęty ochroną konserwatora zabytków.

Wcześniej na listę trafił zespół budynków w Szopienicach: Stacja kolejowa w Katowicach została uznana za zabytek. Budynki pochodzą z XIX w., i wcale nie powstały w Katowicach

7 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/998/2022 została wpisana bryła i elewacje budynku dawnego Urzędu Gminy Załęże, tzw. ratusza, z 1897 r. w Katowicach przy ul. Gliwickiej 102. A właściwie na rogu Gliwickiej i - nomen omen - Gminnej.

Budynek dawnego urzędu gminy w Załężu powstał w 1897 r., w stylu neogotyckim. To ceglany dwupiętrowy budynek ze szczytem zwieńczonym zegarem. Miał szczęście, bo do dzisiaj jego bryła nie została przekształcona, zachował się też oryginalny wygląd zewnętrzny.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, siedziba urzędu gminy (określana przed 1922 r. jako Gemeinde-Verwaltung) mieściła się w nim do 1924 r., gdy gminę Załęże włączono do Katowic jako dzielnicę. Po tej dacie w obiekcie funkcjonował m.in. urząd stanu cywilnego, komisariat policji, stacja matki z dzieckiem oraz gabinet dentystyczny. Obecnie właścicielem budynku jest Miasto Katowice, a pozostaje w zarządzie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

ZOBACZ TEŻ:

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Spodek ma 51 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Katowice bez Spodka i jak budowano ten niezwykły obiekt

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2022

Promenada nad Rawą

Może Cię zainteresować:

Mieszczuchy pragną drzew. Dawno temu architekci i budowniczy Katowic dobrze o tym wiedzieli

Autor: Tomasz Borówka

12/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon