Regionaliści wystartują w wyborach jako RAŚ czy Ślōnsko Sztama?

Jerzy Gorzelik na antenie Radia Piekary zapowiedział, że regionaliści wystartują w wyborach, aby odbić miejsca w Sejmiku Województwa Śląskiego. - Pod jakim szyldem? Trudno powiedzieć. Zostaną przeprowadzone badania rozpoznawalności marki. RAŚ zapewne jest wciąż najbardziej rozpoznawalny - przyznał i dodał, że pod uwagę jest brana również Ślōnsko Sztama.

FB: Jerzy Gorzelik
Projekt bez tytułu 23

Wkrótce poznamy wyniki Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 roku. Wieloletni lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik przewiduje, że Ślązaków znów będzie kilkaset tysięcy. Mniej czy więcej niż dziesięć lat wcześniej? Wówczas narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób, w tym 376 tys. jako jedyną.

- Gdyby było więcej, to byłby ogromny sukces. Myślę, że skala będzie porównywalna - powiedział w poniedziałek, 17 stycznia, Jerzy Gorzelik na antenie Radia Piekary.

Regionaliści wystartują w wyborach jako RAŚ czy Ślōnsko Sztama?

Lider RAŚ podkreślił, że na scenie politycznej, również tej regionalnej, zachodzi zmiana pokoleniowa. On sam nie wie, czy wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych, choć takiego scenariusza nie wyklucza.

- Plan jest prosty. Trzeba zjednoczyć środowiska śląskie - wyjaśnił. - Pod jakim szyldem? Trudno powiedzieć. Zostaną przeprowadzone badania rozpoznawalności marki. RAŚ zapewne jest wciąż najbardziej rozpoznawalny, ale trzeba się zastanowić, czy szyld towarzyszący kampanii spisowej, a więc Ślōnsko Sztama, nie ma wystarczającego potencjału - dodał.

Regionaliści chcą odbić miejsca, które stracili w Sejmiku Województwa Śląskiego w poprzednich wyborach samorządowych.

Nie ma zgody wokół upamiętnienia Zgody

Jerzy Gorzelik na antenie Radia Piekary przypomniał, że w sobotę, 29 stycznia, odbędzie się kolejny Marsz na Zgodę, upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej. Rozpocznie się on o godz. 12.00 na Pl. Wolności w Katowicach, a około godz. 14.00 uczestnicy dojdą pod dawną bramę obozową w Świętochłowicach.

- Musimy przypomnieć o tym, co się niegdyś stało, ale też wyrazić swoje zaniepokojenie w związku z tym, co dzieje się wokół tego miejsca - powiedział lider RAŚ.

A więc przypomnijmy, że Zgoda to dzielnica Świętochłowic, w której najpierw działała jednostka obozu koncentracyjnego Auschwitz, a następnie obóz, w którym już po II wojnie światowej represjonowano mieszkańców Górnego Śląska.

Regionaliście chcieliby przed obozową bramą ustawić pomnik, ale wciąż brakuje w tej kwestii porozumienia z samorządowcami.

- Ta inicjatywa wydaje się być konsekwentnie ignorowana przez władze Świętochłowic, które dyskutowały z władzami wojewódzkimi o stworzeniu w tym miejscu Centrum Dwóch Totalitaryzmów. Z perspektywy śląskiej to próba rozmycia charakteru tego miejsce - ocenił Jerzy Gorzelik.

Edukacja regionalna zagrożona przez „lex Czarnek”?

W rozmowie na antenie Radia Piekary lider RAŚ był pytany także o zagrożenie dla edukacji regionalnej, jakie niesie ustawa „lex Czarnek”, która umacnia uprawnienia kuratorów, a osłabia wpływ samorządów.

- Zdobycie władzy nad umysłami młodych ludzi to cel Zjednoczonej Prawicy. Jej politycy nie ukrywają, że chcą wychować pokolenie „prawdziwie polskich patriotów”, wyznających tożsamość narodową w tej samej postaci, jaką promuje obecna władza - powiedział Jerzy Gorzelik.

- Obecnie kuratorowi edukacja regionalna nie musi przeszkadzać, ale jeśli w ośrodku dyspozycyjnym, czyli Warszawie, ktoś uzna, że jest to niepożądane… - dodał.

Podkreślił również, że uznanie Ślązaków za oficjalną mniejszość w Polsce pomogłoby w finansowaniu i organizowaniu edukacji regionalnej. Obecnie samorządy mają w tej kwestii sporo ograniczeń.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom Tablice po śląsku przed Urzędem Miejskim

Urzędowe tablice po śląsku. Są w Bytomiu - co z Katowicami?

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka