Reżyser Lech Majewski został Honorowym Obywatelem Katowic. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 158. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom

11 września 158 lat temu Katowice otrzymały prawa miejskie. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której m.in. nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice. Otrzymał go reżyser Lech Majewski.

Jest już tradycją, że w ramach obchodów urodzin Katowic, Rada Miasta zwołuje uroczystą sesję, podczas której nadawane są tytuły: „Honorowy Obywatel Miasta Katowice” oraz „Zasłużony dla Miasta Katowice”. W tym roku honorowym obywatelem Katowic został reżyser Lech Majewski, a tytuł „Zasłużony dla Miasta Katowice” otrzymali:

  • Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach,
  • Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej,
  • Izba Adwokacka w Katowicach.

W trakcie sesji podpisano także umowę o partnerstwie ze Lwowem.

- Dokładnie 11 września, 158 lat temu Katowice uzyskały prawa miejskie. W takim dniu warto podkreślić, że rozwój Katowic zawdzięczamy mieszkańcom. Katowiczanki i katowiczanie - to Wy jesteście siłą napędową tego miasta, inspirujcie nas codziennie do podejmowania nowych wyzwań. Serdecznie Wam za to dziękuję. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich osób, które przekazują nam konstruktywne uwagi i spostrzeżenia – to pomaga nam działać efektywniej i sprawniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przy okazji tego ważnego jubileuszu chcemy uhonorować osoby i instytucje, które w sposób szczególny zaangażowały się w życie Katowic i mocno odcisnęły tutaj swoje piętno – dodaje prezydent.

Lech Majewski Honorowym Obywatelem Miasta Katowice

Laudację na cześć Lecha Majewskiego wygłosił Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

- Można go nazywać artystą totalnym. Nie ma w Polsce i niewielu jest w świecie twórców, którzy by uprawiali na takim poziomie literaturę, sztuki wizualne i sceniczne. Wolę jednak mówić o Lechu Majewskim jako artyście „nieogarnialnym”. Najpierw z racji wielości języków sztuki, którymi posługuje się z mistrzowską, a nawet z kuglarską, zręcznością. Pierwsza zawsze jest sztuka, malarstwo rzeźba i literatura. Z nich wywodzi się jego fundamentalny słownik symboli. Zamieszkiwanie w historii sztuki to nie tylko wybór artystyczny Lecha Majewskiego, ale przekonania, że jest to język źródłowy człowieka jako gatunku – mówił w laudacji Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Lech Majewski jest, urodzonym w Katowicach, polskim reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem, a także członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Amerykańskich, Gildii Scenarzystów Amerykańskich oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Wykładał również min. na uniwersytetach w Yale, Pizie, Bolonii, Canterbury. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej. Za zrealizowaną podczas studiów etiudę dokumentalną „Grand Hotel” (1975) otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych.

Międzynarodową karierę rozpoczął w 1982 r. wystawiając na płynącej po Tamizie barce „Odyseję” Homera. Spektakl został przyjęty z wielkim uznaniem publiczności i krytyków - londyński Times nazwał go „potężnym teatrem”. Wyjazd do USA w 1983 r. przyniósł rozkwit kariery Lecha Majewskiego, jako reżysera filmowego. Wśród wybitnych tytułów dzieł filmowych należy wymienić „Lot świerkowej gęsi”, „Wiezień Rio”, „Ewangelia według Harry'ego”, „Młyn i Krzyż”, „Basquiat”, czy najnowszy „Brigitte Bardot cudowna”. Ciesząca się uznaniem na świecie działalność artystyczna Lecha Majewskiego stała się także początkiem karier uznawanych współcześnie za wybitnych aktorów, min. Viggo Mortensena („Ewangelia według Harry'ego”, 1992 r.) oraz kompozytora muzyki filmowej Hansa Zimmera (późniejszego zdobywcy 2 Oscarów oraz 2 Nagród Grammy). Oprócz młodych, obiecujących artystów, w filmach Lecha Majewskiego występują aktorzy o ugruntowanej w świecie filmu i teatru renomie, min.: Charlotte Rampling, Claire Forlani, Tatum O'Neal, Rutger Hauer, Michael York, Peter Firth, Paul Freeman, Gary Oldman, Willem Dafoe. Należy podkreślić, że pomimo intensywnie rozwijającej się kariery międzynarodowej, reżyser zawsze wracał do rodzinnych Katowic i w sposób poetycki ukazywał w swoich dziełach plenery miasta, jak np. w komedii „Angelus” (Murcki, Nikiszowiec), „Młyn i Krzyż” (Kostuchna), „Brigitte Bardot cudowna”. Katowice stały się także sceną jego ulicznego spektaklu-happeningu „Tramwaj” (1998 r.), a działalność malarzy skupionych w Grupie Janowskiej była inspiracją komedii „Angelus”. Twórczość filmowa Lecha Majewskiego była i jest obecna na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie (Gdynia, Cannes, Wenecja, Berlin, Toronto, Rzym, Nowy Jork, Rio de Janeiro, Londyn, Barcelona, Jerozolima, Montreal), zdobywając wiele nagród.

Oprócz działalności reżyserskiej w teatrze i filmie, twórca eksplorował nowe obszary pozwalające mu na artystyczną ekspresję i tak zrealizowaną w 1993 r. inscenizacją „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego, Lech Majewski wkroczył w świat reżyserii operowej. Debiut ten przyniósł mu Złotą Maskę za najlepszą reżyserię oraz Złotego Orfeusza na Festiwalu Warszawska Jesień w 1994 roku. Natomiast inscenizacja „Carmen” Bizeta, inaugurująca sezon 1995/96 Opery Narodowej w Warszawie została uznana przez prestiżowy magazyn Opera International za jedno z najlepszych przedstawień operowych 1995 roku na świecie. W 1996 r. na deskach sceny Opery Śląskiej odbyła się prapremiera jego biograficznej opery libretto, do której skomponował muzykę wraz z Józefem Skrzekiem. Międzynarodowy Instytut Teatru uznał operę za jedno z 12 najważniejszych dzieł stworzonych w latach 90-tych.

Następnym, wartym uwagi obszarem działalności artystycznej Lecha Majewskiego są wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywane w wielu muzeach i galeriach na świecie - Luwr, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie. Zorganizowana w 2006 roku przez nowojorskie Muzeum of Modern Art retrospektywa jego twórczości jest dowodem, że również na tym polu reżyser osiągnął wysoki poziom artystyczny i ogromne uznanie. Jako jeden z nielicznych współcześnie żyjących artystów został bowiem uhonorowany przez MoMA wystawą indywidualną. Zgromadziła ona liczne rzesze odwiedzających i zakończyła się ogromnym sukcesem.

Wszechstronność artystyczna Lecha Majewskiego nie ogranicza się jednak do wskazanych powyżej
obszarów. Równie istotna jest jego twórczość poetycka i literacka. W ostatnich latach została ona wydana przez Dom Wydawniczy Rebis. Wartym wzmianki jest także fakt, że od 2004 roku Lech Majewski jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki „ANGELUS SILESIUS” z siedzibą w Katowicach. Celem działania Stowarzyszenia jest min. organizacja wydarzeń artystycznych i naukowych, które służą pobudzeniu życia kulturalnego i intelektualnego na Śląsku i w kraju oraz promocja najwybitniejszych wydarzeń kulturalnych.

- To jest najważniejsze wyróżnienie w moim życiu. Dziękuję za piękną laudację. Muszę się teraz wziąć do pracy – mówił po odebraniu tytułu Lech Majewski i podkreślał swój związek z Katowicami, dzieląc się z widownią wspomnieniami z lat młodości.

Umowa o partnerstwie ze Lwowem

W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Katowice podpisano także umowę o partnerstwie z miastem Lwów. List intencyjny w sprawie ustanowienia współpracy między miastami Lwów i Katowice został podpisany 3 lipca 2019 r. Ze strony polskiej udział w tym wydarzeniu wziął prezydent Katowic - Marcin Krupa, a stronę ukraińską w imieniu mera Lwowa reprezentowała Tetyana Khabibrakhmanova, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej oraz Stosunków Zewnętrznych. To efekt wcześniejszych, licznych inicjatyw podejmowanych m.in. przez Katowicki Klub Miłośników Historii i Kultury Lwowa oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Katowice.

W ramach współpracy organizowane były różne wydarzenia o charakterze kulturalnym i integracyjnym. Współpraca przyjęła zupełnie nowy wymiar po agresji Rosji na Ukrainę. W Katowicach pomoc uciekającym przed wojną sąsiadom udzielana była od pierwszych dni jej trwania, a w pierwszych godzinach po ataku prezydent Marcin Krupa połączył się z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Od początku zabezpieczano niezbędne potrzeby w zakresie przyjęcia osób przybywających do Katowic. Jednym z podstawowych zadań była organizacja punktu powitalnego dla uchodźców, który na początku funkcjonował w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców prowadzonym przez Fundację In Corpore przy ul. Młyńskiej 5, następnie został zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej 5 w Katowicach. Skala pomocy w Katowicach była ogromna dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi dobrej woli – mieszkańców Katowic, wolontariuszy, pracowników urzędu miasta i jednostek miejskich, firm oraz instytucji.

Na początku marca 2022 władze Katowic zorganizowały konwój humanitarny. Prezydent Katowic Marcin Krupa wyjechał wraz z przedsiębiorcami-ochotnikami do Lwowa, gdzie spotkał się m.in. z merem Andrijem Sadowym. Była to okazja do przekazania darów, które zebrali dla obywateli Ukrainy mieszkańcy Katowic. W kilku busach znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, środki higieniczne, apteczki oraz artykuły dla dzieci. W kolejnych miesiącach do Lwowa pojechały kolejne konwoje, a miasto przekazało również część używanych autobusów, które we Lwowie zastąpiły tabor wykorzystywany do ewakuacji ludności z okupowanych rejonów Ukrainy oraz generatory prądu.

- Dla mnie to wielki zaszczyt być tutaj razem z Wami. Dziękuję za zaproszenie. Chciałbym podziękować Wam wszystkim i wszystkim Polakom za pomoc, którą od Was otrzymujemy i za zapewnienie obywatelom Ukrainy schronienia i wsparcia. Mamy dużo miast partnerskich, ale w czasie wojny to nie jest umowa partnerska. To umowa braterska. Dzisiaj budujemy dzień, który nadejdzie jutro – mówił mer Lwowa Andrij Sadowy. Dodał, że Ukraina będzie potrzebowała wsparcia w odbudowie.

Rynek w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Świadkowie pierwszych lat Katowic. Jedyny ocalały fragment najstarszej miejskiej zabudowy rynku

Autor: Tomasz Borówka

11/09/2023

Skwer przy biurowcach ktw 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy skwer miejski powstał przy kompleksie czarnych biurowców .KTW. Skwer ma swojego Beboka

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2023

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

200 lat skończyłaby właśnie Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice". Będzie wystawa w Muzeum Śląskim

Autor: Michał Wroński

01/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon