Rozwód Katowic i Tour de Pologne tylko chwilowy? „Z Czesławem Langiem rozmawiamy o współpracy w kolejnych latach"

Tour de Pologne 2022 nie odbędzie się w Katowicach. 27 listopada Czesław Lang, dyrektor wyścigu ogłosił trasę przyszłorocznej, 79. edycji TdP. Nie ma na niej ani Katowic, ani żadnego innego miejsca w woj. śląskim. Jednak słowa wiceprezydenta Katowic mogą dawać nadzieję, że ten rozwód TdP z Katowicami jest tylko chwilowy.

Tour de Pologne
Tour de Pologne 2021, Katowice

To dość niespotykana sytuacja. Gdy już przyzwyczailiśmy się w Katowicach do corocznej obecności Tour de Pologne, największego polskiego wyścigu kolarskiego, okazuje się, że trasa 79. wyścigu omija Katowice i całe woj. śląskie.

Tour de Pologne 2022 bez Katowic

Impreza odbywała się w Katowicach od 2010 roku, czyli pierwszy raz od 12 lat kolarze nie będą jeździć po naszym mieście.

Pisaliśmy o tym: Znamy trasę 79. Tour de Pologne 2022. Zawodnicy nie przejadą przez śląskie miasta, w tym Katowice

Sam Czesław Lang tłumaczył, dlaczego tej imprezy nie będzie w Katowicach: Tour de Pologne 2022 ma być bardziej urozmaicony. Dlatego nie będzie w Katowicach i na Śląsku?

Co było przyczyną rozwodu Katowic z TdP? Czy odbył się z orzekaniem o winie?

Nieco światła na sytuację rzuca wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun: - To nie tak, że nie chcieliśmy już u siebie tego wyścigu - mówi w rozmowie z 24kato.pl.

Nie ma problemów z Tour de Pologne - tłumaczy wiceprezydent

- Jego tegoroczna trasa wynika raczej z innej formuły niż problemów, bo tych nie ma - przekonuje Bojarun. - Rozumiemy potrzebę pokazania innej części Polski, a w przyszłym roku Tour przejedzie przez miasta, w których nigdy go nie było - tłumaczy wiceprezydent.

Waldemar Bojarun ma świadomość, że nie wszyscy mieszkańcy Katowic doceniają Tour de Pologne.

- Przekaz sportowy i marketingowy wynikający z pokazania naszego miasta w wyścigu jest bardzo cenny - uważa wiceprezydent. - Po każdej edycji tej imprezy mamy bardzo pozytywne reakcje i wielu telewidzów przekonuje się, jak zielone są Katowice, widząc je z lotu ptaka. Nie ma drugiej imprezy sportowej, która byłaby tak widowiskowa - dodaje.

Wielu katowiczan skarży się na zamknięte drogi w centrum miasta i w innych dzielnicach przed i w czasie Tour de Pologne, co utrudnia im życie.

- Zdajemy sobie sprawę z tych utrudnień, dlatego nie organizowaliśmy etapów w Katowicach w dni powszednie - mówi Bojarun.

Czesław Lang ma w grudniu lub na początku stycznia przyjechać do Katowic. O czym będzie dyskutować z władzami miasta? - Będziemy rozmawiać o współpracy Katowic i Tour de Pologne w kolejnych latach - nie kryje Waldemar Bojarun. - Zaprosimy też przedstawicieli innych miast - dodaje.

Być może rozwód Katowic i Śląska z Tour de Pologne nie będzie wieczny. Są duże szanse na Tour de Pologne 2023.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tour de Pologne w Katowicach

Tour de Pologne 2022 bez Katowic. Skąd ta decyzja Lang Team?

koszykówka

NBA w Katowicach. Start już we wrześniu

1280px GKS Katowice Stadium Poland 28567613461

Pierwszy mecz GKS-u Katowice w 1. Lidze

Stowarzyszenie Projekt Basket Katowice

Kluby sportowe z Katowic dostały kasę. Sprawdź, które!

Znamy trasę 78. Tour de Pologne

Trasa 78. Tour de Pologne

Marcin Brosz

Ślązak trenerem juniorskiej reprezentacji Polski

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion