Rumuni kradli w Polsce najdroższe telefony ze sklepów. Szajkę rozpracowali m.in. śląscy policjanci

Śląscy policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przyczynili się do rozpracowania szajki obcokrajowców, włamujących się do sklepów z elektroniką w Polsce i kradnących najdroższe modele telefonów komórkowych. Złodziei zatrzymano podczas brawurowej akcji policji.

Od kilku miesięcy na terenie Polski dochodziło do kradzieży z włamaniem lub usiłowania włamania do dużych sklepów z elektroniką. Przestępcy kradli przede wszystkim drogie telefony komórkowe. Wszystko wskazywało na to, że za włamaniami stoi jedna i ta sama grupa, gdyż modus operandi sprawców (czyli sposób działania) w każdym przypadku był podobny.

Stworzono specjalną policyjną grupę, by rozpracować szajkę złodziei

Aby skoncentrować policyjne działania, w celu rozpracowania szajki została powołana specjalna grupa, złożona z policjantów operacyjnych z:

  • Komendy Wojewódzkiej w Krakowie,
  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi,
  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
  • przedstawicieli Komendy Głównej Policji, która koordynowała działania grupy.

Dokonane przez kryminalnych ustalenia operacyjne wskazywały na przestępczą szajkę z Rumunii. Sprawcy mieli co kilka - kilkanaście tygodni przyjeżdżać do Polski, gdzie dokonywali włamania do sklepów, z których kradli telefony. Po dokonanym przestępstwie złodzieje natychmiast wyjeżdżali z Polski.

Nocna akcja zatrzymania złodziei

W nocy z 24 na 25 lipca 2021 roku, około godziny 3:00, w Oświęcimiu doszło do włamania do jednego ze sklepów z elektroniką. Ze sklepu skradziono telefony (jak później ustalono) o wartości około 200 tysięcy złotych. Ochrona sklepu błyskawicznie powiadomiła o tym fakcie oświęcimską policję. Informacja o włamaniu zaraz trafiła także do policjantów z grupy operacyjnej.

Metoda działania wskazywała na rozpracowywaną grupę Rumunów. Rozpoczęły się intensywne poszukiwania i pościg za uciekającymi z miejsca zdarzenia. W ich wyniku przed godziną 6, w miejscowości Zelczyna na terenie powiatu krakowskiego trzej mężczyźni, jadący dwoma samochodami zostali zatrzymani przez policjantów z krajowej specgrupy i oświęcimskich kryminalnych. W przeszukanych pojazdach ujawniono skradziony z oświęcimskiego sklepu towar.

Trójka zatrzymanych obywateli Rumunii w wieku 29, 37 i 42 lat usłyszała rankiem zarzuty kradzieży z włamaniem do sklepu w Oświęcimiu. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności. 25 lipca 2021 roku Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, na wniosek miejscowej prokuratury, zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt na 3 miesiące. Odzyskane tamtej nocy mienie wróciło do sklepu w Oświęcimiu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon