Rusztowania na wieży spadochronowej w parku Kościuszki. Katowice zaczynają remont zabytku

Zastanawiacie się, co to za rusztowania na wieży spadochronowej? Wyjaśniamy. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Katowicach – symbol historii, pamięci i charakterystyczny punkt krajobrazu – przechodzi właśnie długo wyczekiwany remont. Prace potrwają około dziewięciu miesięcy i objęły nie tylko samą konstrukcję, ale także teren wokół niej, z obeliskiem poświęconym harcerzom września 1939 roku.

Stalowa konstrukcja katowickiej wieży spadochronowej, symbolu historii miasta, miejsca pamięci, a i popularnego punktu w parku Kościuszki, została właśnie otoczona rusztowaniami. Widoczne są z daleka, jako że wieża spadochronowa, mimo iż niższa od swego pierwowzoru sprzed II wojny światowej, nada ma kilkadziesiąt metrów wysokości i góruje nad parkowymi drzewami. Jest też dobrze widoczna z różnych punktów miasta, np. nawet z odległej Koszutki.

Rusztowania na wieży spadochronowej to znak, że miasto rozpoczyna długo wyczekiwany remont obiektu.

Prace potrwają około 9 miesięcy, a ich koszt to blisko milion złotych, z czego 500 tys. zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wieża doczeka się nie tylko odnowienia konstrukcji, ale też zachowania historycznego charakteru – projekt renowacji bazuje na zatwierdzonych planach z 1947 roku.

Wieża spadochronowa w Katowicach

Stalowa wieża spadochronowa stojąca w parku Kościuszki to pomniejszona replika wieży z okresu międzywojennego. Obiekt ten, uszkodzony we wrześniu 1939 i rozebrany podczas okupacji miasta przez III Rzeszę, stał się symbolem oporu polskich patriotów (najczęściej utożsamianych z harcerzami) wobec zajmującego Katowice Wehrmachtu. Mimo wieloletnich badań i poszukiwań prowadzonych przez historyków i innych badaczy historii, do dziś nie udało się ustalić dokładnego przebiegu walk w parku Kościuszki 4 września 1939. Ani też tożsamości osób, które ostrzeliwały Niemców z wieży spadochronowej i być może (bo co do tego również istnieją wątpliwości, gdyż relacje świadków różnią się od siebie) tam zginęły.

Niemniej w 1947 roku powstał projekt odbudowy wieży, który oficjalnie zatwierdzono kilka lat później. Wysoka na około 35 metrów, góruje nad drzewami parku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych miasta. Na jej platformę prowadzą stalowe schody, a w centralnej części konstrukcji zachowała się pozostałość po dwuosobowej windzie elektrycznej, którą w przeszłości już zdemontowano. Konstrukcja została dodatkowo wzmocniona w 1970 roku. Wieża spadochronowa od kilkudziesięciu lat jest jedną z ikon Katowic i miejscem pamięci.

Remont wieży spadochronowej

W ramach aktualnego remontu wieży zostanie przeprowadzona renowacja stalowej konstrukcji, nawierzchni dojść pod wieżę oraz placu u jej podstawy.

Stalowa konstrukcja zostanie dokładnie oczyszczona i zabezpieczona przed korozją specjalistycznymi środkami. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń, zniszczone elementy zostaną odtworzone jako wierne kopie oryginałów. Modernizacja obejmie także wymianę balustrad przy schodach oraz montaż krat, które uniemożliwią dostęp do wieży osobom nieuprawnionym. Dodatkowe kratownice pojawią się w dolnej części szybu windy, podnosząc ogólny poziom bezpieczeństwa całej konstrukcji.

Zamontowana zostanie instalacja elektryczna umożliwiająca jej podświetlenie po zmroku, a teren wokół obiektu zyska nowe nasadzenia – zgodnie z planem rewitalizacji parku. Renowację przejdą również płyty z piaskowca łamanego pod wieżą.

Szczególną rolę w przestrzeni pamięci zachowa obelisk z inskrypcją: „Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku”. A nawet zostanie przesunięty bliżej osi głównej alejki, prowadzącej wprost pod wieżę, by gdzie zostanie lepiej wyeksponowany. Dzięki temu mocniej wybrzmi jego symboliczna obecność.

Modernizacja wieży to część większej rewitalizacji parku Kościuszki, od lat będącego popularnym terenem rekreacji dla katowiczan. Jego historia sięga końca XIX wieku. Początkowo nosił nazwę Südpark (Park Południowy), na park Kościuszki przemianowano go za czasów II RP. W XX wieku został rozbudowany, wzbogacono go o nowe nasadzenia, skomunikowano też z centrum miasta linią tramwajową. Obecnie katowicki Zarząd Zieleni Miejskiej opiekuje się powierzchnią ponad 500 tys. m2 parku.

Nowy plac zabaw park Giszowiecki Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice zakończyły remonty dwóch placów zabaw: w parku Giszowieckim oraz w parku Kościuszki

Autor: Redakcja

08/04/2025

Najstarszy katowicki park park kosciuszki ciagle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkancow miasta

Może Cię zainteresować:

Najstarszy katowicki park, Park Kościuszki, ciągle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta

Autor: Artykuł sponsorowany

19/03/2024

Wycięte drzewo Park Kościuszki 8

Może Cię zainteresować:

Olbrzymie drzewo w Parku Kościuszki poszło pod topór. - Dlaczego? Przecież było zdrowe! - lamentują ludzie. Zakład Zieleni Miejskiej wyjaśnia

Autor: Katarzyna Pachelska

09/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon
Reklama