S86 Katowice-Sosnowiec będzie zawężona do dwóch pasów od 30 czerwca 2024. Zaczyna się przebudowa dwóch wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino

W niedzielę 30 czerwca 2024 r. zostanie zmieniona organizacja ruchu na jednej z najbardziej ruchliwych dróg w Polsce - S86 - w rejonie wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Droga zostanie zawężona. Po dwa pasy ruchu zostaną wyznaczone w stronę Sosnowca (plus dodatkowy na jezdni zbiorczo-rozprowadzającej oraz Tychów.

Duże zmiany na S86 Katowice-Sosnowiec czekają nas w wakacje 2024. Zaczyna się przebudowa starych wiaduktów drogowych w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Pisaliśmy o tym: Budowa nowych wiaduktów nad S86 w Katowicach potrwa 22 miesiące. Wybrano wykonawcę inwestycji

Przebudowa wiaduktów nad S86 Katowice-Sosnowiec

Zmiany zaczną obowiązywać już od niedzieli 30 czerwca 2024 r około godz. 13.00. Wykonawca działający na zlecenie GDDKiA wyłączy z użytkowania lewe pasy drogi ekspresowej, co pozwoli rozpocząć budowę przejazdów technicznych pomiędzy jezdniami. W kierunku Sosnowca dostępne będą dwa pasy ruchu oraz dodatkowy na jezdni zbiorczo-rozprowadzającej, a w kierunku na Tychy dwa pasy. Budowa przejazdów technologicznych powinna potrwać nie dłużej niż dwa tygodnie.

GDDKiA jest na końcowym etapie uzgadniania organizacji ruchu dla pojazdów korzystających zarówno z drogi ekspresowej, jak i ul. Bohaterów Monte Cassino oraz komunikacji zbiorowej.

Harmonogram rozpoczęcia przebudowy wiaduktów jest uzależniony od zatwierdzenia organizacji ruchu na czas trwania prac budowalnych.

Następnym etapem, po wykonaniu przejazdów technologicznych, będzie budowa tymczasowej kładki dla pieszych. Ten etap prac powinien potrwać około trzech tygodni, a jego realizacja zapewni mieszkańcom możliwość pieszego przemieszczania się nad S86 w czasie wyłączenia wiaduktów z eksploatacji oraz pozwoli na przebudowę urządzeń kolidujących z rozbiórką istniejących wiaduktów (między innymi kabli elektroenergetycznych średniego napięcia).

Dopiero wtedy firma przystąpi do rozbiórki wiaduktów nad jezdniami S86 oraz wybudowania w ich miejscu nowych obiektów. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, całość prac powinna zakończyć się w grudniu 2025 roku.

Organizacja ruchu na czas przebudowy

W czasie przebudowy wiaduktów, w zależności od etapu prac, będą wprowadzane kolejne zmiany organizacji ruchu. Jak podaje Urząd Miasta Katowice, wykonawca dąży do tego, aby w miarę możliwości na każdym z etapów kierowcy na drodze ekspresowej mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym z kierunków.

Dla zmotoryzowanych użytkowników ul. Bohaterów Monte Cassino zostaną przygotowane objazdy. Komunikacja zbiorowa będzie dojeżdżała do nowych przystanków przy rozebranym wiadukcie, a pasażerowie przejdą nad S86 wykorzystując wybudowaną w tym celu kładkę dla pieszych.

Wykonawca zobowiązał się tak prowadzić prace, aby ich czas był możliwie najkrótszy. Wszelkie prace skutkujące koniecznością poprowadzenia ruchu między jezdniami S86 poprzez przejazdy technologiczne powinny trwać w okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, a po tym terminie jeszcze maksymalnie przez 60 dni.

Plan drogi S86, przebudowa wiaduktów
Plan drogi S86, przebudowa wiaduktów

Nowa konstrukcja zastąpi starą

Przebudowywane obiekty składają się z dwóch niezależnych wiaduktów służących do przeprowadzenia dwujezdniowej ul. Bohaterów Monte Cassino wraz z ciągiem pieszym i rowerowym nad drogą ekspresową S86 (al. Roździeńskiego) oraz przylegającej kładki technologicznej, na której umieszczono rurociąg.

Nowe wiadukty będą miały niemal identyczne parametry, jak poprzednie obiekty wybudowane w latach 80. XX wieku. Ich długość wyniesie blisko 85 m, a szerokość pojedynczego obiektu – 14,2 m. Konstrukcję wiaduktu będzie stanowić czteroprzęsłowy układ wykonany z prefabrykowanych belek strunobetonowych typu T. Przebudowa wiaduktów spowodowana jest ich złym stanem technicznym i dużym stopniem zużycia konstrukcji.

- W 2019 r. podparliśmy wiadukty, aby przedłużyć ich żywotność i zapewnić bezpieczne użytkowanie. Tym zabiegiem udało nam się ograniczyć utrudnienia dla użytkowników S86 i ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Nowe obiekty zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie na kolejne dziesięciolecia - obiecują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W lutym 2024 r. GDDKiA podpisała z firmą Primost Południe umowę na przebudowę wiaduktów nad S86. Wartość umowy to blisko 25 mln zł. Czas realizacji inwestycji to 22 miesiące od daty podpisania umowy.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Wiadukty s86 katowice remont 01

Może Cię zainteresować:

Budowa nowych wiaduktów nad S86 w Katowicach potrwa 22 miesiące. Wybrano wykonawcę inwestycji

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2024

Radiowoz

Może Cię zainteresować:

Mysłowice. Katowiczanka jechała samochodem odebrać dziecko, miała 3 promile we krwi

Autor: Wojciech Sontowski

27/06/2024

Katowice

Może Cię zainteresować:

Rząd zmusi Katowice do utworzenia strefy czystego transportu

Autor: Michał Wroński

25/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon