Sąd Rejonowy będzie w miejscu Wydziału Humanistycznego UŚ przy placu Sejmu Śląskiego

Rok temu wyprowadzili się stąd studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Potężny gmach przy placu Sejmu Śląskiego, zbudowany w latach międzywojennych na szczęście długo nie będzie stał pusty. Kupił go Sąd Apelacyjny. Gmach będzie wykorzystywany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice Zachód.

Krysia Staniek
Pomnik Korfantego i budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1

Dawny budynek Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowany przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach ma nowego właściciela. Jest nim Sąd Apelacyjny w Katowicach. Już od 28 lutego 2023 roku instytucja ta będzie rozporządzać nieruchomością.

Gmach przy pl. Sejmu Śląskiego 1 powstał w latach 1935-1937 jako Gmach Urzędów Niezespolonych. Znajdowały się tu takie urzędy jak Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Kontroli Państwa, Komisarz Demobilizacyjny. W czasach II wojny światowej mieściła się tu siedziba gestapo. Po wojnie urzędował tu Komitet Wojewódzki PZPR.

Przez 30 lat budynek służył Uniwersytetowi Śląskiemu

Choć budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1 nie powstał z myślą o celach dydaktycznych, długo służył wspólnocie uniwersyteckiej. Kiedy w 1990 roku zapadła decyzja o przeniesieniu części ówczesnego Wydziału Filologicznego z Sosnowca, swoje miejsce znalazły w nim polonistyka, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo i filologia klasyczna. Po 30 latach użytkowania gmachu katowicka część Wydziału Humanistycznego otrzymała nową siedzibę, która mieści się w zmodernizowanym budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4.

Uniwersytet Śląski uruchomił procedurę sprzedaży nieruchomości w trybie postępowania publicznego. Ogłoszono kolejno dwa postępowania przetargowe, w których jedynym oferentem był Sąd Apelacyjny, jednak w wyniku przedstawionych warunków finansowych uczelnia nie zaakceptowała ofert ani w pierwszym, ani w drugim postępowaniu przetargowym. Wobec tego ogłoszone zostało trzecie postępowanie w trybie negocjacji, w trakcie którego strony osiągnęły porozumienie.

W czwartek 29 grudnia 2022 roku nieruchomość przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach została sprzedana za kwotę 27 milionów zł na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Apelacyjnego z siedzibą w Katowicach. Gmach zostanie wykorzystany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice Zachód.

Mieszkanie Katowice, ul. Kościuszki

Może Cię zainteresować:

To Paryż? Nie! Katowice. Piękne mieszkanie we francuskim stylu w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

28/12/2022

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Wolni Ludzie Katowice

Może Cię zainteresować:

W miejscu delikatesów Złoty Róg przy Mariackiej 2 powstaje oryginalny lokal z... rumem

Autor: Katarzyna Pachelska

27/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon