To Paryż? Nie! Katowice. Piękne mieszkanie we francuskim stylu w centrum miasta

Urządzone w klasycznym stylu przywołującym na myśl francuskie apartamenty, mieszkanie w kamienicy w centrum Katowic zachwyca nie tylko wystrojem, ale też dużymi oknami, wykuszami i przestrzenią. Zobaczcie to klimatyczne lokum.

To mieszkanie o powierzchni 150 m2 znajduje się w zabytkowej kamienicy z 1927 roku w Katowicach, na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Jordana. Ma cztery duże pokoje, kuchnię i nawet balkon, choć nieduży.

Wysokie, jasne mieszkanie w kamienicy w centrum Katowic

Okna wychodzą na dwie strony świata – wschód i zachód. Wysokość pomieszczeń to 3,20 m.

Mieszkanie zaledwie w 2021 roku przeszło generalny remont – pod nadzorem konserwatora zabytków. Wymieniono wszystkie instalacje, okna, podłogi, stolarkę okienna i drzwiową. Remont przeprowadzono z wykorzystaniem najlepszych materiałów - stolarka jest w całości drewniana (okna drewniane termoizolacyjne 3-szybowe, drzwi wewnętrzne i wejściowe drewniane, drewno meranti), blaty w kuchni i łazience marmurowe, parapety w łazience marmurowe, wszystkie klamki drzwiowe i okienne, uchwyty meblowe mosiężne.

W mieszkaniu jest ogrzewanie gazowe, a w łazience – podłogowe.

Mieszkanie zostało urządzone przez właścicieli w stylu francuskiego apartamentu z pomocą Anny Chrzanowskiej z pracowni Studio Bezkres.

Otwarta przestrzeń i szlachetne materiały

Podstawową zasadą tego stylu jest zachowanie otwartej przestrzeni. Taką udało się w katowickim mieszkaniu architektce uzyskać dzięki wprowadzeniu dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych i przeszklonych sporych rozmiarów, ale w kolorze białym, dzięki którym salon jest otwarty na kuchnię i jadalnię.

Mieszkanie to zostało zaprezentowane m.in. na łamach portalu https://plndesign.pl/. Czytamy tam: „Realizując ten projekt, architektka ze Studia Bezkres zadbała nawet o najmniejsze detale, które odwołują się bezpośrednio do klasyków stylu francuskiego. Idea dużych, jasnych wnętrz zrealizowana została podczas zmian w układzie funkcjonalnym mieszkania. Kolejnym krokiem było zadbanie o maksymalnie neutralną, klasyczną bazę w postaci koloru ścian i naturalnego drewna na podłodze. Każde z aranżowanych wnętrz skąpane zostało w absolutnie ponadczasowej bieli, której szyk dopełnia sufitowa sztukateria”.

Subtelny eklektyzm

Jak zauważa portal plndesign.pl, niezwykle istotnym elementem wystroju francuskiego jest „kontrolowany chaos” i subtelny eklektyzm, który na tle bezpiecznej bazy staje się wyraźnie zauważalny. Dlatego w salonie stanęła sofa w żółtym kolorze, a na podłodze znalazł się wybarwiony, kolorowy dywan. Nie brakło też elementów vintage – w salonie w postaci sekretarzyka.

Również w kuchni, która prawie cała jest urządzona w bieli, nie zabrakło wyrazistego elementu, czyli czarno-białego wzoru żył marmuru, który jest zarówno na blacie, jak i na ścianie pomiędzy dolnymi i górnymi rzędami szafek kuchennych.

Łazienka również jest biała, ale z subtelnymi akcentami czerni – na posadzce – i złota armatura.

Dzięki takiemu wystrojowi w centrum Katowic można się poczuć jak w I czy II dzielnicy Paryża, nawet jeśli mieszkanie nie znajduje się na ulicy Francuskiej.

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Mieszkanie Bytom

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze mieszkanie w kamienicy na Śląsku? Dwupoziomowy apartament w Bytomiu z wystrojem z lat 20. XX wieku

Autor: Katarzyna Pachelska

02/09/2022

Zajączka Kilińskiego Katowice 12

Może Cię zainteresować:

Czy to Kopenhaga albo Salzburg? Mości państwo, toż to Katowice. Bajka niedaleko centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon