Salon BMW na terenie dawnej Kopalni „Kleofas”. Zabytkowy szyb ma być windą

Grupa Gazda otworzyła salon BMW na terenie dawnej Kopalni „Kleofas” w Katowicach. Zabytkowe nadszybie i Szyb „Wschodni II”, których remont nadal trwa, mają być gotowe w 2024 roku. - Wybudowanie salonu samochodowego w tym miejscu nie było proste. Natrafiliśmy na kilkanaście szybów upadowych z czasów Karola Goduli - opowiada Adam Gazda.

Salon BMW Grupy Gazda w Katowicach-Załężu jest jednym z najnowocześniejszych i największych nie tylko w Polsce oraz Unii Europejskiej, ale na całym świecie. Można go porównywać do tych w Nowym Jorku czy Dubaju.

- To wpisuje się w naszą strategię planowania sieci salonów BMW. W ciągu dwóch ostatnich lat otworzyliśmy w Polsce 16 nowych obiektów. Województwo śląskie jest dla nas szczególnie ważne, bo to drugi najsilniejszy region w Polsce, jeśli chodzi o sprzedaż naszych marek - podkreślił Christian Haririan, dyrektor generalny Grupy BMW w Polsce.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku salony w Polsce sprzedały 9673 samochody BMW. Spośród nich aż 1287 kupiono w województwie śląskim.

- W tym salonie wprowadziliśmy najnowsze standardy, które są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i przyzwyczajenia klientów. Chcemy pozostać atrakcyjni i zbudować jeszcze mocniejszą pozycję na regionalnym rynku. W naszych salonach sprzedajemy średnio ponad 650 samochodów rocznie. Tutaj w 2024 roku planujemy sprzedać około 1000 samochodów marki BMW oraz około 100 samochodów marki Mini - powiedział Adam Gazda, właściciel Grupy Gazda.

Zabytkowy szyb ma być windą

Nowy salon Grupy Gazda powstał przy ul. Feliksa Bocheńskiego w Katowicach-Załężu. Lokalizację wybrano ze względu na bardzo dobre połączenie z autostradą A4 oraz Drogową Trasą Średnicową. To teren dawnej Kopalni „Kleofas”. Do inwestora należy tutaj w sumie osiem hektarów.

- Wybudowanie salonu samochodowego w tym miejscu nie było proste. Natrafiliśmy na kilkanaście szybów upadowych z czasów Karola Goduli, a także kilka szybów wentylacyjnych, które powstały w czasach, kiedy kopalnią zarządzali spadkobiercy Georga von Gieschego. Musieliśmy we współpracy z ekspertami górniczymi opracować różne rozwiązania, aby te miejsca zabezpieczyć. Do tego zdobyć wszystkie wymagane ekspertyzy i pozwolenia - opowiada Adam Gazda.

Część salonu, w której sprzedawane będą motocykle BMW i samochody Mini, zaplanowano w zabytkowym nadszybiu. Otwarcie jest planowane na początek 2024 roku. Sam Szyb „Wschodni II” ma być nie tylko oczyszczony i odmalowany, ale także wykorzystany jako winda, ponieważ wewnątrz obiektu wydzielono trzy kondygnacje.

Kopalnię zakładał Karol Godula

Historia Kopalni „Kleofas” sięga 1840 roku. Wówczas należała w połowie do Karola Goduli, który zbudował przemysłową potęgę Górnego Śląska. Na jego temat powstało wiele legend, jak chociażby ta, że podpisał cyrograf, a diabeł nocami wsypuje mu talary przez komin. Na jego majątek składało się kilkadziesiąt kopalń, a także zakłady hutnicze oraz spore tereny. Od spadkobierczyni Karola Goduli kopalnię kupiła Georg von Giesches Erben - spółka spadkobierców Georga von Giescheego. Kiedy w 1887 roku wybudowano pierwszy wodociąg w Katowicach, to zasiliła go woda z Kopalni „Kleofas”.

Szyb „Wschodni II” wzniesiono w połowie drugiej dekady XX wieku. Przez lata pełnił różne funkcje, zarówno szybu wentylacyjnego, jak i wdechowego, zjazdrowego, materiałowego, wydobywczego, a nawet podsadzkowego.

Dziedzińce na Nikiszowcu

Może Cię zainteresować:

Dziedzińce na Nikiszowcu do przebudowy. Problemy? Śmietniki i miejsca parkingowe

Autor: Patryk Osadnik

25/04/2023

Dzialka dolina trzech stawow 2

Może Cię zainteresować:

Katowice przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę w Dolinie Trzech Stawów

Autor: Katarzyna Pachelska

25/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon