Silesia 2030. Wyzwania woj. śląskiego w dobie transformacji energetycznej

Bezemisyjne technologie spalania węgla, odnawialne źródła energii czy wreszcie koszty likwidacji górnictwa węgla kamiennego – tymi zagadnieniami zajmowali się uczestnicy 3. edycji międzynarodowej konferencji SILESIA 2030, która odbyła się 30 czerwca 2021 r. Inicjatorem debat o przyszłości woj. śląskiego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu jest Grzegorz Tobiszowski, śląski poseł do Parlamentu Europejskiego i były wiceminister energii.

Silesia 2030
Silesia 2030

Kolejna edycja konferencji SILESIA 230 odbyła się pod hasłem „Wyzwania woj. śląskiego w dobie transformacji energetycznej”. To kolejna debata, która ma odpowiedzieć na pytania jak przygotować nasz region na wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem i dążeniem do uzyskania neutralności klimatycznej.

- Ważne jest, żeby podczas prac nad Zielonym Ładem widzieć przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Przyroda i natura pokazują nam, żeby być roztropniejszym, żebyśmy mieli więcej pokory. Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mogli mieć tak jak w Stanach Zjednoczonych zagrożenia blackoutu – podczas otwarcia konferencji podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Cały świat odchodzi od węgla czy tylko Europa?

Pierwsza część konferencji poświęcona była nowoczesnym technologiom bezemisyjnego spalania węgla. Wzięli w niej udział prof. dr hab. Piotr Buła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Paweł Andersohn, partner projektu Captico2 oraz Tomasz Paziewski z Politechniki Warszawskiej .

Eksperci wskazywali m.in., że reszta świata nie idzie to samą drogą co Unia Europejska. Podczas gdy na naszym kontynencie ograniczane jest wydobycie i wykorzystywanie węgla w energetyce, to na innych kontynentach jest wręcz przeciwnie. Prof. Prusek podkreślił, że najwięcej węgla na świecie wydobywają Chiny, to aż 3,7 mln ton rocznie. Z kolei cztery kraje - Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Japonia - odpowiadają w sumie za 76 proc. wytwarzania energii z węgla.

W tej części konferencji przywołano także przykłady czystych technologii węglowych. Paweł Andersohn mówił o patentach firmy Captico2 polegających na wyłapywaniu i odseparowaniu dwutlenku węgla. Co ma ograniczyć emisję CO2 nawet o 80%. Tomasz Paziewski mówił o wykorzystywanej w budownictwie amerykańskiej technologii Carbon Capture and Utalization, która ma wyłapywać z atmosfery CO2 i go mineralizować

Słońce, wiatr czy wodór – co jest najlepsze dla polskiej energetyki?

Kolejna część konferencji SILESIA 2030 poświęcona była przede wszystkim odnawialnym źródłom energii. Wzięli w niej udział: Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Lis Gammelgaard z firmy wodorowej Nel Hygrogen, Paweł Przybylski, prezes spółek z grupy SGRE w Polsce i Agnieszka Korbicz - Kozłowska, dyrektor ds. projektów strategicznych w firmie Soltec. Paneliści poruszali m.in. tematy polskiego miksu energetycznego w kontekście odnawialnych źródeł energii, farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz stacji wodorowych.

- Dla takiego kraju jak Polska technologie bezemisyjnego spalania węgla powinno być bardzo ważne. Istnieje bowiem obawa o niedobór mocy po 2025 r., co może mieć duże znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój pozwala nam dziś na korzystanie z wielu mechanizmów wychwytywania CO2 i w trakcie konferencji praktycy reprezentujący firmy z Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych zaprezentowali możliwości swoich instalacji, a także opowiedzieli o tym, jak wykorzystać wychwycone CO2 – podkreśla Grzegorz Tobiszowski.

Jak uniknąć katastrofy społecznej w procesie Europejskiego Zielonego Ładu?

Ostatnia część konferencji dotyczyła likwidacji górnictwa węgla kamiennego i kosztów z tym związanych – tak ekonomicznych, jak i społecznych.

- Według różnych szacunków transformacja dotyczy tylko tutaj w woj. śląskim ponad 400 tys. miejsc pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały łańcuch dostaw, powiązań, małych i średnich przedsiębiorstw, a więc i rodziny zatrudnionych w przemyśle - otrzymamy liczbę znacznie większą. To ogromna grupa obywateli i należy zrobić dołożyć wszelkiej staranności, by uchronić ją przed negatywnymi skutkami przemian – mówi eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski.

W tej części konferencji udział wzięli: prof. dr hab. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, poseł Marek Wesoły i europosłanka Anna Zalewska.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka