Silesia Marathon 2023 już w niedzielę 1 października. Zamknięcie ulic, zmiany w transporcie publicznym

W najbliższą niedzielę, 1 października 2023 r., na terenie Katowic, ale i ościennych miast: Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Mysłowic, odbędzie się Silesia Marathon. Tego dnia czekają nas spore zmiany w organizacji ruchu drogowego w mieście. Sprawdźcie.

Silesia Marathon
Silesia Marathon

W najbliższą niedzielę, 1 października 2023 roku odbędzie się 15. edycja Silesia Marathon 2023. Uczestnicy imprezy będą rywalizowali na trzech dystansach, nie tylko maratońskim.

Silesia Marathon 2023 już 1 października

Trasa maratonu prowadzi ulicami czterech miast:

 • Katowic,
 • Chorzowa,
 • Mysłowic,
 • Siemianowic Śląskich

Katowicki odcinek będzie przebiegał przez Dąbrówkę Małą, Szopienice, Nikiszowiec, Dolinę Trzech Stawów, osiedle Paderewskiego, Bogucice (Strefa Kultury), Wełnowiec i Dąb.

Oprócz królewskiego dystansu 42 km i 195 m zawodnicy mogą rywalizować w półmaratonie oraz ekstremalnym, liczącym 50 km ultramaratonie. Silesia Marathon stawia na różnorodność i dostosowuje się do potrzeb i umiejętności uczestników. W tym roku we wszystkich biegach udział zapowiedziało ponad 7 tys. zawodników, a na listach startowych znajdują się biegacze z 23 krajów, w tym m.in.: Australii, Hongkongu, Indii, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych.

- To jest bardzo ważne by promować aktywność fizyczną i sport. Ten królewski dystans maratonu często stanowi wspaniałą inspirację do podjęcia wysiłku i rozpoczęcia regularnych treningów biegowych. Biegać można długie lata co potwierdza fakt, że najstarszy tegoroczny maratończyk ma 78 lat - mówi Bohdan Witwicki, inicjator i organizator Silesia Marathonu, a także prezes fundacji Silesia Pro Active, aktywnie wspierający promocję zdrowego trybu życia i sportu w regionie. - Warto podkreślić, że od pierwszej edycji Silesia jesteśmy przy organizacji Silesia Marathonu z miastem Katowice – dodaje.

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach

W związku z organizacją wydarzenia konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na ulicach, którymi będą biegli zawodnicy. Oto orientacyjne godziny zamknięcia ulic w Katowicach przygotowane przez organizatora wydarzenia:

 • od 8.00 do 10.30: ul. Złota (od ul. Sportowej), Bukowa, Krzyżowa, Ściegiennego, Chorzowska (nitka północna), rondo Ziętka, al. Roździeńskiego, Dudy-Gracza. Dodatkowo ul. 1 Maja na skrzyżowaniu z Graniczną oraz w godz. 10.20-11.50 na odcinku od Dudy-Gracza do Bohaterów Monte Cassino
 • od 8.25 do 10.50: ul. Graniczna, Pułaskiego, Lotnisko, alejkami Doliny Trzech Stawów wzdłuż lotniska, na Muchowcu nawrót w ul. Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku.
 • od 8.50 do 11.20: ul. Świętej Anny, Czechowa, Janowska, pl. Wyzwolenia, Zamkowa, Grodowa, Oswobodzenia.
 • d 9.20 do 13.10: ul. Oswobodzenia, Lwowska, Bednorza, Roździeńska, Obrońców Westerplatte, 1 Maja, Bohaterów Monte Casino, Leopolda, Le Ronda, Grzegorzka, Strzelców Bytomskich.
 • od 10.00 do 14.30: ul. Telewizyjna, Bytkowska (odcinek od ul. Targowej do Telewizyjnej).

Trasa Silesia Marathon 2023
Trasa Silesia Marathon 2023

  Wszystkie ulice po przebiegnięciu biegaczy będą otwierane tak szybko jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat Silesia Marathonu można znaleźć na stronie internetowej: https://silesiamarathon.pl/. Zmiany będą dotyczyły również organizacji transportu publicznego. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: https://tiny.pl/c5dg1.

  Zmiany w kursowaniu komunikacji ZTM
  Zmiany w kursowaniu komunikacji ZTM
  Pociąg Kol Śląskich na stacji Katowice MIW 1

  Może Cię zainteresować:

  Najpierw zwolnią pociągi, zmieni się rozkład jazdy, a potem... Nadchodzi koszmar pasażerów, czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego

  Autor: Michał Wroński

  26/09/2023

  Mural wodecki katowice 03

  Może Cię zainteresować:

  4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

  Autor: Katarzyna Pachelska

  22/09/2023

  Kamienica gliwicka 4 katowice 02

  Może Cię zainteresować:

  Tu mieszkał Wojciech Korfanty. Kamienica przy ul. Gliwickiej w Katowicach przechodzi kompleksową modernizację

  Autor: Katarzyna Pachelska

  19/09/2023

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon