Silesia Marathon w niedzielę 2 października. Utrudnienia na drogach w centrum i w dzielnicach

Silesia Marathon to zdecydowanie największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę, 2 października. Podobnie jak w poprzednich edycjach znaczna część trasy prowadzić będzie ulicami Katowic. W ten weekend wydarzeń biegowych będzie jednak więcej.

W Silesia Marathonie w 2021 roku wzięło udział ponad 8 tys. biegaczy. Tegoroczna edycja już w niedzielę 2 października. Podobnie jak w poprzednich edycjach znaczna część trasy prowadzi ulicami Katowic. W ten weekend wydarzeń biegowych będzie więcej.

- W Katowicach od lat mocno stawiamy na sport. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu propozycji jest również szereg imprez biegowych. To między innymi Silesia Marathon, ale też cykliczne biegi takie jak Zdążyć Przed Rakiem, czy wrześniowe UBiegamy się o Zdrowie oraz Bieg Fundacji Śląskie Anioły. Takie wydarzenia to nie tylko promocja zdrowego trybu życia, ale także integracja wielu grup. Zachęcam do tej formy aktywności fizycznej, a wszystkich mieszkańców do kibicowania maratończykom. Wśród biegaczy niejednokrotnie są członkowie naszych rodzin, znajomi czy sąsiedzi. Pokażmy, że to nie przypadek iż Silesia Marathon uchodzi za bieg z najlepszymi kibicami! - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Silesia Marathon 2 października

W najbliższą niedzielę, 2 października, już po raz 14. wystartuje największa biegowa impreza w województwie śląskim – Silesia Marathon.

Biegacze spróbują swoich sił na trzech dystansach:

 • maratonu,
 • półmaratonu,
 • 50-kilometrowego ultramaratonu.

Meta wszystkich tych biegów znajdować się będzie na bieżni Stadionu Śląskiego, jednak zawody organizowane są na terenie:

 • Katowic,
 • Mysłowic,
 • Siemianowic Śląskich,
 • Chorzowa.

Orientacyjne godziny zamknięcia ulic w Katowicach przygotowane przez organizatora wydarzenia:

 • Od 8.00 do 10.30: ul. Złota (od ul. Sportowej), Bukowa, Krzyżowa, Ściegiennego, Chorzowska (nitka północna), rondo Ziętka, al. Roździeńskiego, Dudy-Gracza. Ulica 1 Maja na skrzyżowaniu z Graniczną oraz w godz. 10.20-11.50 na odcinku od Dudy-Gracza do Bohaterów Monte Cassino będzie zamknięta
 • Od 8.25 do 10.50: ul. Graniczna, Pułaskiego, Lotnisko, alejkami Doliny Trzech Stawów wzdłuż lotniska, na Muchowcu nawrót w ul. Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku.
 • Od 8.50 do 11.20: ul. Świętej Anny, Czechowa, Janowska, pl. Wyzwolenia, Zamkowa, Grodowa, Oswobodzenia.
 • Od 9.20 do 13.10: ul. Oswobodzenia, Lwowska, Bednorza, Roździeńska, Obrońców Westerplatte, 1 Maja, Bohaterów Monte Casino, Leopolda, Le Ronda, Grzegorzka, Strzelców Bytomskich.
 • Od 10.00 do 14.30: ul. Telewizyjna, Bytkowska (odcinek od ul. Targowej do Telewizyjnej).

Wszystkie ulice otwierane będą po przebiegnięciu biegaczy tak szybko jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat Silesia Marathonu można znaleźć na stronie internetowej: https://silesiamarathon.pl/

„Zdążyć Przed Rakiem” po raz ósmy

Po dwóch latach przerwy (wydarzenie z uwagi na pandemię odbywało się wirtualnie) „Zdążyć Przed Rakiem” wraca do katowickiego parku Zadole. Tym razem, poza profilaktyką chorób nowotworowych piersi wydarzenie promuje profilaktykę chorób nowotworowych gruczołu krokowego u mężczyzn.

Bieg odbędzie się 1 października, o godz. 12.00, a wziąć w nim udział może każdy, kto opłaci wpisowe (w całości przeznaczane na cele statutowe fundacji w tym bezpłatne badania profilaktyczne u kobiet i mężczyzn) w wysokości 50 zł i zdecyduje się przebiec lub przespacerować z kijkami dystans ok. 5 km. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. Dodatkowo dla dzieci zostanie wyznaczona trasa na dystansie ok. 300 m - udział dzieci w biegu jest bezpłatny. Młodzi biegacze również mogą liczyć na gadżety i medale!

Na uczestników wydarzenia i ich kibiców czekać będzie oczywiście miasteczko biegowe, a w nim wiele atrakcji, takich jak np.: Kawiarnia Zdążyć Przed Rakiem, Strefa Sportu - gdzie można wykręcać kilometry na specjalnych trenażerach rowerowych, Strefa Rehabilitacji, Strefa darmowych badań PSA dla mężczyzn, Strefa dla dzieci czy fotobudka. Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu w parku Zadole, bądź chcą pokonać dystans w innym miejscu istnieje możliwość zapisania się na wersję wirtualną biegu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zdążyć Przed Rakiem. Zapisy oraz więcej informacji o biegu można znaleźć: https://bit.ly/3Sg4pO7

Cotygodniowa piątka

Dodatkowo, w każdą sobotę o godz. 9.00 można wziąć udział w „parkrun Katowice”. To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Trasa wytyczona jest alejkami parku Kościuszki i można ją pokonać w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. Udział w parkrun jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem. Więcej informacji na temat biegu można znaleźć pod adresem: https://www.parkrun.pl/katowice/.

Silesia City Center

Może Cię zainteresować:

Sklep Primark Katowice szuka pracowników. Tyle można zarobić. Dokładne stawki brutto

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala im. Mielęckiego

Może Cię zainteresować:

Rewolucyjna metoda leczenia nowotworów dostępna już w Katowicach, w szpitalu im. Mielęckiego przy Francuskiej

Autor: Redakcja

26/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Silesia Marathon

Uwaga, utrudnienia w Katowicach. Powód? Silesia Marathon

IEM Expo

To już oficjalne! IEM Katowice odbędzie się w 2023 roku

Gks katowice lions zurych hokej

GKS Katowice znowu szokuje! Jest zwycięstwo w Lidze Mistrzów

Unihokej to dynamiczna dyscyplina sportu

Katowice gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorek w Unihokeju

GKS Katowice w półfinale play-off

GieKSa w półfinale play-off. Awans przypieczętowany pogromem

Budowa kompleksu KS Rozwój, Katowice

To jest prawdziwy… Rozwój Katowic

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!