Skandaliczny post Urzędu Miasta Katowice dot. pacyfikacji kopalni "Wujek". Prezydent Marcin Krupa przeprosił

"Na profilu FB Urzędu Miasta Katowice ukazał się skandaliczny wpis dotyczący pacyfikacji kopalni "Wujek". To w pełni zrozumiałem, że wywołał tak mocne oburzenie wielu mieszkańców" - napisał na Facebooku prezydent Marcin Krupa i osobiście przeprosił. Post usunięto.

ARC/FB
Skandaliczny wpis UM Katowice

Zacznijmy od przypomnienia faktów. 16 grudnia 1981 roku na terenie KWK "Wujek" w Katowicach doszło do najkrwawszej tragedii okresu stanu wojennego. W zakładzie, gdzie protestowało około trzech tysięcy górników, przeprowadzono bezwzględną pacyfikację.

"Funkcjonariusze ZOMO, wyposażeni w pistolety maszynowe, zabili sześciu górników. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł potem do dziewięciu - trzech rannych zmarło w szpitalu" - przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

Ponadto 23 górników zostało rannych, wielu zatrutych gazem. Strajk, który rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego i zatrzymaniach działaczy NSZZ "Solidarność", zakończono.

Skandaliczny post UM Katowice dot. pacyfikacji "Wujka"

Kolejnym faktem jest to, co przyznał sam prezydent Marcin Krupa: "Na profilu FB Urzędu Miasta Katowice ukazał się skandaliczny wpis dotyczący pacyfikacji kopalni "Wujek". To w pełni zrozumiałem, że wywołał tak mocne oburzenie wielu mieszkańców" - napisał na Facebooku.

Wpis, o którym mowa, ukazał się we wtorek, 14 grudnia. Było to zaproszenie do udziału w konkursie, gdzie można było wygrać dziesięć podwójnych zaproszeń na koncert upamiętniający pacyfikację kopalni "Wujek" w 40. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

"Aby je zdobyć wystarczy napisać na fun@katowice.eu, ilu górników poniosło śmierć w wyniku zamieszek? - ogłoszono.

W sieci od razu pojawiły się krytyczne - eufemizując - komentarze. Wytknięto, że niestosowne jest łączenie słowa "fun" (zabawa) z pacyfikacją "Wujka", że nie powinno się nazywać wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku "zamieszkami", że samo pytanie i forma konkursu po prostu nie przystoi.

"Jako prezydent Katowic osobiście przepraszam za post napisany przez pracownicę naszego urzędu. W tej sprawie zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe" - zapowiedział Marcin Krupa.

Post został usunięty z Facebooka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Swieczka

Zmarł pracownik Urzędu Miasta Katowice. Był...

Katowice

Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Polskiego Ładu

Urząd Stanu Cywilnego Katowice

1100 numerów PESEL dla Ukraińców w Katowicach w ciągu 5 dni

Budynek Urzędu Miasta, Katowice, Rynek

Radni Katowic uchwalili podwyżki dla siebie i dla prezydenta

Lawendowy ogród

Milion złotych na inicjatywy lokalne. Pomysłów bez liku

Uchodźcy

Katowice przyjmą uchodźców? Prezydent składa deklarację

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony