Skateplaza przy Pomniku Trudu Górniczego przejdzie metamorfozę. Lepsza nawierzchnia i oświetlenie

Pomnik Trudu Górniczego na Osiedlu Paderewskiego, tuż przy Dolinie Trzech Stawów stał się mekką dla młodych mieszkańców Katowic jeżdżących na deskorolkach, rolkach czy wyczynowych rowerach. Organizowane są tu także zawody i wydarzenia związane z kulturą skaterską. Teraz miejsce to ma przejść metamorfozę.

UM Katowice
Pomnik Trudu Górniczego

Skateplaza to rodzaj skateparku, który ma przypominać naturalną przestrzeń miejską, a za przeszkody służą tu murki, pochylnie, schody czy poręcze. To powoduje, że dane miejsce może pełnić jednocześnie dwie funkcje.

Nadal pozostanie możliwość organizowania na płycie przed Pomnikiem Trudu Górniczego uroczystości związanych z jego tematyką, a planowana modernizacja będzie realizowana z myślą o uatrakcyjnieniu placu pod kątem jazdy na desce, rolkach czy bmx’ach oraz poprawie bezpieczeństwa jego użytkowników.

- Pomnik Trudu Górniczego dla grup na rolkach i deskorolkach stał się już kultowy. Chcemy, by użytkownicy tej przestrzeni mogli z niej korzystać w sposób bezpieczny, dlatego konieczny jest remont. Poprawi on także estetykę tego miejsca - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dwóch wykonawców złożyło oferty

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się tym terenem otworzył właśnie oferty złożone w przetargu na przeprowadzenie modernizacji terenu wokół pomnika. Na ten cel planuje przeznaczyć 287,4 tys. zł. Oferty złożyło dwóch wykonawców. Firma OS-BUD Beata Osmęda z Katowic zaproponowała kwotę 287 tys. zł, natomiast zlokalizowana w Rzeszowie firma GEMESTONE Sp. z o.o. złożyła ofertę na ponad 447 tys. zł. Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert.

- Wybór wykonawcy tej modernizacji to niestety trudny proces, gdyż dopiero w czwartym przetargu pojawiła się oferta spełniająca nasze kryteria finansowe. Mam nadzieję, że z sukcesem zakończymy postępowanie przetargowe i już niebawem rozpoczniemy remont tego miejsca – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Modernizacja nawierzchni oraz nowe oświetlenie

Zakładane w projekcie prace obejmują m.in.

  • odłuszczenie, oczyszczenie i pomalowanie schodów,
  • ponowne osadzenie lub wymianę płyt i kostek granitowych,
  • naprawę dotychczasowych i montaż nowych elementów skateplazy oraz małej architektury.

Co ważne, szczegóły tych prac były konsultowane z przedstawicielami środowiska skateów, skupionych wokół PTG.

Modernizacja obejmuje również oświetlenie. Dotychczasowe metalohalogenkowe oprawy zostaną wymienione na LED-owe. W efekcie teren będzie lepiej oświetlony, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Natomiast w godzinach nocnych podświetlone będą jedynie pomnik, drzewa oraz dwa punkty oświetlenia technicznego.

Teraz Zakład Zieleni Miejskiej będzie analizował złożone oferty. Jeśli nic nie będzie budziło wątpliwości, zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą, a realizacja inwestycji ma potrać do 21 tygodni.

Nowa klinika Gyncentrum, Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowa klinika powstanie w Katowicach. Budynek zaprojektowała słynna pracownia Medusa Group

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2022

Lokal na kulturę

Może Cię zainteresować:

Trzy lokale w centrum Katowic do wynajęcia z programu "Lokal na kulturę". Niski czynsz przez minimum 5 lat

Autor: Katarzyna Pachelska

05/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon