Skromny plac zabaw w Katowicach zmieni się w wypasiony. Przy ul. Wieżowej będą skałka wspinaczkowa, "tyrolka", bramka do piłki nożnej

Pod koniec czerwca Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty w przetargu na modernizację placu zabaw przy ul. Wieżowej w Katowicach. W ramach planowanych prac zostaną zamontowane m.in. nowe urządzenia zabawowe, elementy małej architektury oraz meble miejskie. Będzie naprawiona również nawierzchnia placu – zarówno z kostki betonowej, jak i syntetyczna.

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zapowiada metamorfozę placu zabaw przy ul. Wieżowej w dzielnicy Kostuchna (przy Bażantowie).

- Strefy aktywności, czy też place zabaw to miejsca często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Taka przyjazna przestrzeń z jednej strony pozwala dzieciom bawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu, a z drugiej strony integruje lokalną społeczność. Infrastruktura zatem musi być przede wszystkim bezpieczna, dlatego nasze miejskie jednostki na bieżąco prowadzą monitoring stanu technicznego placów zabaw i dokonują drobnych napraw, jednak co jakiś czas konieczne są większe remonty, tak jak w przypadku tego na placu zabaw przy ul. Wieżowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trzy firmy chcą wykonać remont

Do przetargu na remont placu zabaw stanęły trzy firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Weran Sp. z o.o. z Wrocławia, która zaproponowała realizację inwestycji za niecałe 120 tys. zł. Pozostałe propozycje złożyły firmy OK Projekt Jakub Okularczyk oraz Baugart Sp. z o.o. z Knurowa, oferując kolejno prawie 180 tys. zł i ponad 265 tys. zł. Kwota, jaką Zakład Zieleni Miejskiej planował przeznaczyć na to zadanie to ponad 140 tys. zł. Teraz trwa weryfikacja formalno-prawna złożonych ofert.

Dzieci będą mogły korzystać z nowych urządzeń

Teren placu zabaw to prawie 1300 m2, a projekt jego rewitalizacji wykonała firma Arch Studio z Mikołowa. Remont ma się zakończyć po 15 tygodniach od podpisania umowy.

- Na placu zabaw znajdują się trzy typy nawierzchni – z kostki betonowej, trawiasta i syntetyczna. Remont nawierzchni z kostki zakłada najpierw usunięcie górnej warstwy, ułożenie podsypki cementowo-piaskowej i nowej kostki w kolorze szarym. Teren pod nawierzchnię trawiastą zostanie zrekultywowany. Nawierzchnia syntetyczna znajdzie się pod nowymi urządzeniami zabawowymi. Musi ona być bezpieczna, monolityczna, a także posiadać certyfikat dopuszczający stosowanie na placach zabaw – mówi dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.

Na placu zabaw znajdzie się wiele nowych urządzeń dla dzieci. Jednym z nich jest mała skałka wspinaczkowa wykonana z elementów o antypoślizgowej strukturze z uchwytami wspinaczkowymi. Kolejne urządzenia, które wzbogacą ofertę tego placu zabaw, to: zjazd linowy ,,tyrolka”, huśtawka z płaskim siedziskiem oraz mała bramka do piłki nożnej. Oprócz tego zostanie zamontowana ławka z oparciem i podłokietnikami, stolik z dwoma ławkami oraz zacienienia piaskownicy i ławek.

W istniejącym domku wymieniona zostanie pęknięta część daszku, a w karuzeli linowej uszkodzone siedziska wraz z łańcuchami zabezpieczonymi gumową powłoką. W zestawie ze zjeżdżalnią wymieniona zostanie siatka prowadząca na trap.

Całoroczna opieka ZZM nad placami zabaw

Na przełomie kwietnia i maja Zakład Zieleni Miejskiej przeprowadza inwentaryzację placów zabaw – w sumie ma ich pod swoją opieką 68. Na jej podstawie wykonuje się remonty i naprawia uszkodzone elementy. Oprócz tego usterki są naprawiane na bieżąco, również na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Dziś place zabaw często są połączone ze strefami fitness oraz wyposażone są w tematyczne ścieżki edukacyjne np. o ekologii. Największy plac zabaw, jaki ma pod swoją opieką ZZM znajduje się w parku Kościuszki i ma on 3,5 tys. m2 powierzchni.

Rowery katowice

Może Cię zainteresować:

Wzdłuż ul. Korczaka w Katowicach Szopienicach zostanie poprowadzona nowa droga rowerowa

Autor: Redakcja

07/07/2023

Autobusy hybrydowe katowice 01

Może Cię zainteresować:

Po Katowicach będą jeździć 22 nowe autobusy hybrydowe. Znamy już numery linii, na których pojawią się nowe pojazdy

Autor: Katarzyna Pachelska

07/07/2023

Sanah mural katowice 04

Może Cię zainteresować:

Mural promujący koncert sanah na Stadionie Śląskim powstał w Katowicach. Zaprojektował go światowej sławy artysta Rafał Olbiński

Autor: Katarzyna Pachelska

06/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon