Skwer na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej i Poniatowskiego w centrum Katowic przejdzie zieloną rewitalizację

W rejonie ulic Poniatowskiego i Mikołowskiej w centrum Katowic znajduje się całkiem spory zielony skwer. Miejsce to sąsiaduje z oddziałem miejskiej biblioteki. Skwer wymagał renowacji, która właśnie się rozpoczęła.

Zmiany na skwerze przy ul. Poniatowskiego (na rogu z Mikołowską) w centrum Katowic

Teren skweru przy ul. Poniatowskiego ma powierzchnię blisko 1800 m2. W ramach inwestycji zostaną tu zasadzone nowe rośliny, m.in. trzy drzewa. Będą to daglezje zielone, które z wyglądu przypominają świerki. Roślina ma soczysto-zielone, długie i miękkie igły, które po roztarciu pachną cytryną. Zasadzona zostanie trawa – turzyca morrowa „Irish Green”, która dorasta do 30-40 cm. Zajmie ona powierzchnię 73 m2. Z krzewów pojawi się żarnowiec o delikatnych i żółtych kwiatach oraz wysokości ok. 1,5 m. Rośliny te zajmą powierzchnię 100 m2. Znajdujące się na skwerze dotychczas płyty betonowe i kostka brukowa zostaną rozebrane, a w ich miejscu zostanie ułożona nowa nawierzchnia. Będzie ona przepuszczalna, wykonana z tłucznia dolomitowego.

Prace i nasadzenia zakończą się w maju. Koszt realizacji tych prac to 105 tys. zł. Wykonawcą jest firma Botika S.C.

– Zielone skwery w mieście to bardzo ważne miejsca. Przede wszystkim zieleń wpływa na oczyszczanie powietrza, co ma duże znaczenie w miejscach o wyższym natężeniu ruchu, jak ul. Mikołowska. Oprócz tego powstają większe inwestycje, jak oddane niedawno do użytku mieszkańców cztery parki. Pod koniec 2023 r. zakończyliśmy prace nad stworzeniem tzw. „Lawendowej Czytelni” przy Bibliotece Śląskiej ze strefą relaksu i aromaterapii. W Bogucicach, u zbiegu ulic Piotra z ul. Markiefki powstał park kieszonkowy, gdzie stworzono nową ścieżkę żwirową, ustawiono donice z roślinami oraz zasadzono nowe kwiaty – wskazuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.

Skwer znajduje się przy jednym z najbardziej charakterystycznych budynków mieszkalnych południowego śródmieścia. Zaprojektował go słynny katowicki architekt Jurand Jarecki.

– Rejon ulic Poniatowskiego i Mikołowskiej to prawie ścisłe centrum Katowic. Po renowacji to miejsce będzie się jeszcze lepiej prezentować, ale także stanie się bardziej przyjazne dla przebywających tam osób – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To ważne by obok dużych inwestycji jak rewitalizacja Stargańca czy przebudowa ul. Warszawskiej, realizować również mniejsze, dzielnicowe zadania. Tu z pomocą przychodzą nam mieszkańcy, którzy poprzez Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet wskazują swoje pomysły. Przykładem takiej realizacji jest plac zabaw przy ul. Wyszyńskiego w Koszutce, na rozbudowę którego właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą – dodaje prezydent.

Wizualizacja przystanek dab kosciol katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice podpisały umowę na realizację kolejnych zielonych przystanków

Autor: Redakcja

19/05/2024

Kamienica mcdonalds katowice

Może Cię zainteresować:

Restauracja McDonald's powstaje przy katowickim Rynku. Trwa remont zabytkowej kamienicy na rogu z al. Korfantego

Autor: Katarzyna Pachelska

17/05/2024

Budynek Kossutha Katowice

Może Cię zainteresować:

Miasto unieważniło nabór wniosków o wynajem mieszkań z KTBS na osiedlu Witosa

Autor: Michał Wroński

16/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon