Spacer historyczny po Szopienicach śladami Kazimierza Kutza

W niedzielę (18 grudnia) miną cztery lata od śmierci Kazimierza Kutza, reżysera, publicysty, ikonę śląskiej kultury. Z tej okazji Fundacja z Pasją organizuje spacer historyczny po Szopienicach, rodzinnej dzielnicy Kutza.

M. Wroński
Kazimierz Kutz

Spacer po Szopienicach rozpocznie się o godz. 13. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice), ale konieczne są zapisy. Przyjmowane są one pod adresem mailowym spacery@fundacjazpasja.pl.

To nie pierwszy spacer po Szopienicach śladami Kazimierza Kutza organizowany przez Fundację z Pasją. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się już kilka miesięcy po śmierci słynnego reżysera.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 w Szopienicach (wtedy jeszcze nie należących do Katowic) zmarł 18 grudnia 2018 w Warszawie. Karierę filmowca zaczynał u boku Andrzeja Wajdy, któremu asystował m.in. przy „Kanale”. Pierwszy samodzielny film nakręcił w roku 1959. Jego najsłynniejszym filmowym dziełem jest śląska trylogia : „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”. Czterokrotnie wybierany do Senatu, przez jedną kadencję był wicemarszałkiem izby wyższej parlamentu.

Perła

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Największy strajk w śląskiej kopalni. Z tej historii Kutz czerpał garściami

Autor: Dariusz Zalega

27/01/2024

Dworzec Sądowa Katowice

Może Cię zainteresować:

Zamiast dworca autobusowego im. Kazimierza Kutza będzie jego ulica w Szopienicach

Autor: Katarzyna Pachelska

25/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon