Spacery historyczne po Katowicach w październiku i listopadzie 2022. Warto poznać ciekawe miejsca w naszym mieście

W październiku i na początku listopada 2022 warto skorzystać z możliwości udziału w spacerach z przewodnikiem po ciekawych miejscach i dzielnicach Katowic. Sprawdźcie program.

Katarzyna Pachelska
Giszowiec, Katowice

To świetna okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o dzielnicach Katowic. Spacery historyczne po Katowicach w październiku i listopadzie organizuje Fundacja z Pasją.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc - ograniczona. Zapisy na spacery: spacery@fundacjazpasja.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer – czas oczekiwania na potwierdzenie zapisania może wynieść około 48h.

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Program spacerów w październiku i listopadzie 2022

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna
11 października, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza
13 października, godz. 17.00, prowadzenie: Daniela Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser oraz przypomnimy miejsca ważne dla reżysera.

Katowickie neony
20 października, godz. 21.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Katowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt” – „maleńka metropolia”, niewielkie jeszcze wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago” od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku
24 października, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski
Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

Nikiszowiec – OSTATNI SPACER W TYM ROKU

8 listopada, godz. 17.00, prowadzenie: Anna Solińska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Katowicka Moderna

Może Cię zainteresować:

Dlaczego do Katowic pielgrzymują fani architektury? Wabi ich Szlak Moderny. Zapraszamy na fotowycieczkę po Szlaku

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Nikiszowiec na dawnych fotografiach 5

Może Cię zainteresować:

Nikiszowiec na przedwojennych fotografiach. Autor przyjechał tutaj specjalnie z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

13/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon