Specjalne patrole straży miejskiej krążą po Katowicach. Wspomaga je operator inteligentnego monitoringu

Katowicka straż miejska chwali się efektami wprowadzenia nowego typu patrolu - funkcjonariuszy pracujących w terenie w ścisłej współpracy z operatorem inteligentnego monitoringu (KISMiA). Ich osiągnięcia to m.in. 1300 blokad na koła samochodów i 1500 mandatów.

Patrol straży miejskiej, który ściśle współpracuje z operatorem inteligentnego monitoringu KISMiA rozpoczął działanie w październiku 2022 roku. Jego celem jest reagowanie w czasie rzeczywistym na wykroczenia i sytuacje zagrożenia.

Pięć miesięcy funkcjonowania nowego patrolu straży miejskiej w Katowicach

Wprowadzenie tego rozwiązania było możliwe dzięki decyzji prezydenta Marcina Krupy o zatrudnieniu 25 nowych strażników miejskich – w tym operatorów inteligentnego monitoringu. Pierwsze miesiące ścisłej współpracy na linii operator systemu KISMiA – patrol straży miejskiej to 1341 założonych blokad oraz 1551 mandatów, które trafiły do kierowców pozostawiających pojazdy w niedozwolonych miejscach. To także prawie 350 innych interwencji – związanych przede wszystkim z pilnowaniem porządku w przestrzeni miejskiej.

- Uruchomienie specjalnego patrolu pozwala funkcjonariuszom szybciej reagować na przypadki łamania prawa czy też konieczność pomocy - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. - Najczęściej funkcjonariusze interweniują w sprawach związanych z nielegalnym parkowaniem, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych czy też w związku z osobami nietrzeźwymi, w szczególności takimi, które są agresywne i stanowią zagrożenie dla otoczenia. Specjalny patrol umożliwił w ostatnich miesiącach złapanie sprawców pobicia i potrącenia kobiety w ciąży. W związku z tym, że nowa formuła działań Straży Miejskiej się sprawdza, od kwietnia zostanie uruchomiony kolejny, w sumie już trzeci patrol z wykorzystaniem KISMiA – dodaje Marcin Krupa.

Nowość ograniczyła biurokrację. Strażnicy mają więcej czasu na pracę w terenie

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) został wdrożony w 2016 roku. Początkowo w systemie działało 211 kamer. W kolejnych latach system rozrósł się do 350 kamer.

- KISMiA ma szereg zastosowań – wspiera kontrole dróg w mieście, powiadamia o niebezpiecznych zajściach, które mają miejsce na ulicach Katowic, wykorzystywana jest także do walki z nielegalnie parkującymi kierowcami. Materiał zarejestrowany przez kamerę wielokrotnie był wykorzystywany przez prokuraturę i policję, by ukarać sprawców wykroczeń i przestępstw – mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej. – Wprowadzenie patrolu specjalnego pozwoliło nam nie tylko lepiej wykorzystywać monitoring, ale też ograniczyć biurokrację. Nałożenie mandatu, czy też pouczenie sprawcy na miejscu zdarzenia sprawia, że np. w przypadku nielegalnie parkujących pojazdów nie trzeba ustalać sprawców wykroczenia w systemach, wysyłać wezwań czy też przygotowywać całość dokumentacji i kierować sprawy do sądu – co jest niezmiernie czasochłonne. Lepiej, by strażnicy pracowali w terenie, niż zmagali się z biurokracją – dodaje komendant.

Jak wyglądają efekty pracy specjalnego patrolu w praktyce? Urząd Miasta informuje, że przykładowo, w styczniu 2023 r. strażnicy w rejonie centrum/śródmieścia podjęli ogółem 392 interwencje, nakładając 368 mandatów karnych, 18 pouczeń, skierowali 5 wniosków do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia i tylko 1 raz pozostawili kierującemu wezwanie do osobistego stawiennictwa w siedzibie straży celem wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Od października do końca lutego na prawie 1700 interwencji - 343 stanowiły te, które nie były związane z nieprawidłowym parkowaniem.

"Wyzwanie parkowanie", czyli akcja ścigania kierowców, którzy zostawiają samochody byle gdzie

W 2022 roku katowiccy strażnicy na terenie całego miasta w ramach akcji „Wyzwanie parkowanie” ujawnili ponad 22,5 tys. wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji. Najwięcej z nich (9 934) polegało na niezastosowaniu się do znaków zakazu zatrzymywania i postoju. Niewiele mniej liczną grupę (6 665) stanowili kierowcy, którzy parkowali na ścieżkach rowerowych, chodnikach, przejściach dla pieszych czy podjazdach do bram. 2 276 kierowców parkując spowodowało zniszczenie zieleni publicznej. 26 pojazdów zostało usuniętych na koszt właściciela.

W ramach tych działań wystawionych zostało ponad 10 tys. mandatów:

  • 8833 w związku z wykroczeniami przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji na kwotę ponad miliona złotych,
  • 1355 na kwotę w sumie ponad 111 tys. zł w związku z wykroczeniami przeciwko urządzeniom użytku publicznego (niszczenie roślinności na terenie przeznaczonym do użytku publicznego – zieleńce).

Straż miejska skupiła swoje działania na terenie:

  • śródmieścia Katowic (ulice objęte szczególną kontrolą to: 3 Maja, Rynek, Wawelska, Stawowa, Mickiewicza, Młyńska, Pocztowa, Bankowa, Warszawska, Mariacka, Mielęckiego, Staromiejska, Dyrekcyjna, Mariacka Tylna, Stanisława, Teatralna, Korfantego, Gliwicka)
  • części Koszutki (ulice objęte szczególną kontrolą to m.in.: Grażyńskiego, Czerwińskiego, Wyszyńskiego, Oblatów, Okrzei, Dunikowskiego, Morcinka, Góreckiego, Korfantego)

To w sumie ponad 12 tys. interwencji. Prawie 10 tys. interwencji miało miejsce na pozostałych obszarach miasta.

Akcja „Wyzwanie parkowanie” została uruchomiona w kwietniu 2021 roku. W pierwszej fazie akcji kierowcy byli pouczani, aktualnie muszą się liczyć z mandatami i blokadami na kołach. Warto także dodać, że obecnie trwają prace nam zmianą polityki parkingowej w Katowicach. Pierwszym krokiem była budowa kosztem ponad 260 mln zł centr przesiadkowych. Następnym będzie rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania i powstanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie w ścisłym centrum Katowic będą wyższe. W planach jest także zakup samochodów do automatycznej kontroli opłat za parkowanie.

Droga rowerowa z Doliny Trzech Stawów do Nikiszowca

Może Cię zainteresować:

Droga rowerowa z Doliny Trzech Stawów do Nikiszowca gotowa. Zostały ostatnie prace

Autor: Patryk Osadnik

04/04/2023

Parking automatyczny katowice 2

Może Cię zainteresować:

Budowa automatycznych parkingów na Tylnej Mariackiej zakończona. Zaparkujemy tam dopiero w wakacje

Autor: Katarzyna Pachelska

02/04/2023

Nowy most nad Rawą 1

Może Cię zainteresować:

Za 4 mln zł wybudowano nowy most nad Rawą. Autem go nie przejedziesz

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon