Spektakl "Rabczyk z Ligoty". Muzyka i śląsko godka. Premiera 29 sierpnia w amfiteatrze na Zadolu w Katowicach

Już w niedzielę 29 sierpnia 2021 r. w amfiteatrze na Zadolu w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu słowno-muzycznego pt. "Rabczyk z Ligoty". To widowisko łączące muzykę i śląską godkę. Wstęp wolny.

Akcja śpiewogry, czyli spektaklu słowno-muzycznego pt. "Rabczyk z Ligoty" (rabczyk czyli złodziej), rozgrywa się w Ligocie i w Panewnikach (katowickie dzielnice), a wśród głównych bohaterów są przedstawiciele różnych środowisk.

Napad w Ligocie. O tym będzie spektakl

Autorem scenariusza jest Wojciech Szwiec, kilkukrotny laureat konkursu literackiego na jednoaktówkę po śląsku. Scenariusz śpiewogry napisany jest w śląskim etnolekcie i zawiera wątki: sensacyjny, humorystyczny i miłosny.

Reżyserem spektaklu jest Jarosław Karpuk, ligocianin, aktor Teatru Nowego w Zabrzu, zdobywca kilku nagród i wyróżnień za swą artystyczną działalność. Kompozytorem i aranżerem utworów muzyczny jest Grzegorz Płonka.

Wśród piosenek wykorzystanych w śpiewogrze są między innymi śląskie pieśni tradycyjne ze zbiorów Adolfa Dygacza, które zebrane zostały przez prof. Dygacza na terenie Ligoty i Panewnik.

Premiera "Rabczyka z Ligoty" już 29 sierpnia

W przedstawieniu wezmą udział zawodowi aktorzy oraz amatorzy - członkowie Koła Miłośników Śląskiej Pieśni. Śpiewogra „Rabczyk z Ligoty” ma walory integracyjne, edukacyjne i artystyczne.

Jej premiera jest zaplanowana w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku o godz. 19:00 w Amfiteatrze w Parku Zadole w Katowicach. Realizacją śpiewogry zajmuje się Miejski Dom Kultury "Ligota" w Katowicach.

Spektakl ma być transmitowany na żywo w internecie na profilu facebookowym Miejskiego Domu Kultury "Ligota".

W celu promocji "Rabczyka z Ligoty" nakręcony został krótki film z udziałem między innymi Beaty Tomanek i Izoldy Czmok-Nowak. Jego reżyserami są znani filmowcy amatorzy: Wojciech Wikarek i Wojciech Szwiec. Premiera filmiku odbędzie się w mediach społecznościowych na tydzień przed spektaklem.

Pomysłodawcą i koordynatorem śpiewogry "Rabczyk z Ligoty" jest Grzegorz Płonka, muzyk, publicysta, popularyzator śląskiej kultury, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury uhonorowany m.in. tytułem "HANYS 2017", Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego (2018) oraz Nagrodą im. Karoka Miarki w województwie śląskim (2020). Pomysł wystawienia śpiewogry wiąże się z chęcią kontynuacji tradycji ligockich teatrzyków z lat dwudziestolecia międzywojennego. Środki finansowe na realizację spektaklu pochodzą m.in. z katowickiej Inicjatywy lokalnej oraz dotacji przekazanej przez Radę Jednostki Pomocniczej nr 6 "Ligota-Panewniki".

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon