Spodek, Muzeum Śląskie, Teatr Śląski zostaną podświetlone na złoty kolor. To wsparcie dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin

We wtorek, 20 września, o godzinie 20.00 z inicjatywy Fundacji Iskierka zostaną podświetlone na złoty kolor budynki w kilku śląskich miastach, kilka – w Katowicach. W ten sposób fundacja chce okazać wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową i ich rodzinom.

Fot. Jeremi Astaszow
Akcja #GoldSeptember odbędzie się także w Katowicach

Warto wyjaśnić, że ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego – Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September. W 2020 roku, w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci, do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski.

We wtorek, 20 września, podświetlone zostaną:

  • Spodek
  • Muzeum Śląskie
  • Teatr Śląski w Katowicach
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na Ceglanej w Katowicach
  • Stadion Śląski w Chorzowie
  • Opera Śląska w Bytomiu
  • Radiostacja Gliwice
  • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Jak tłumaczą w Fundacji Iskierka, złoty kolor symbolizuje zdrowie dzieci. – To inicjatywa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci. Od kilku lat fundacja włącza się w akcję pod hasłem #GoldSeptember. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać – wyjaśniają w fundacji.

We wtorek, 20 września, obchodzone będzie 50-lecie śląskiej hematologii. Zaplanowano nie tylko spotkanie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, ale i debatę o najważniejszych postępach i wyzwaniach w dziecięcej onkologii. Tegoroczna akcja zostanie zainaugurowana o g. 20.00 w Sztolni Królowa Luiza. O g. 16.00 w Strefie Carnall Sztolni rozpocznie się piknik ze strefą animacji i zabaw dla podopiecznych fundacji i ich rodzin. Będzie wspólne świętowanie wraz z lekarzami, pyszny tort, piknikowy poczęstunek a o g. 18.00 koncert zespołu Happy Big Band. Wstęp na zaproszenia.

Na 21 września 2022 r. również w Zabrzu, w Hotelu Diament zaplanowano konferencję „Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej”, na której między innymi o roli organizacji pozarządowych we wspomaganiu procesów leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi mówić będzie prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon