Spodek przechodzi kolejne remonty i modernizacje. Tym razem zyska "nowy" dach na sali gimnastycznej i monitoring

Ikona Katowic od kilku lat przechodzi remonty i modernizacje. Nie tak dawno hala zyskała nowy "stary" dach, a ponad 10 lat temu charakterystyczne łuski na elewacji zostały wymienione na aluminiowe. W 2023 roku Spodek i przylegające do niego obiekty czekają nowe remonty.

28 marca 2023 roku ogłoszono postępowanie przetargowe na modernizację dachu sali gimnastycznej przy Spodku.

Remont dachu sali gimnastycznej jeszcze w tym półroczu

Powierzchnia użytkowa tej części kompleksu wynosi około 1 500 metrów kwadratowych, na co składa się płyta główna o wymiarach 30x30 metrów, a także widownia, na której może zasiąść ponad 350 osób. W ostatnich latach przeprowadzono tu cyklinowanie parkietów na powierzchni niemal 900 metrów kwadratowych, czyli równej powierzchni tafli wody na niespełna dwóch basenach sportowych. Na oferty miasto czeka do 12 kwietnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 3 miesiące na zrealizowanie prac.

- Pokrycie dachu sali gimnastycznej było realizowane w starej technologii, wykorzystano do niego między innymi płyty cementowo-azbestowe. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się wymianą całego pokrycia dachowego, co zabezpieczy obiekt na kolejne lata i ustrzeże przed możliwością powstania takich awarii, jak odspojenie fragmentu płyty warstwowej, do którego doszło w październiku 2022 r. - mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Modernizacja dachu Spodka już zakończona

Wcześniej podobne prace prowadzone były na dachu głównej hali Spodka. W grudniu 2022 roku odebrano wartą 4,3 mln zł inwestycję polegającą na gruntownej modernizacji tego elementu, dzięki której budynek został zabezpieczony na kolejne lata. Wykorzystano do tego nowoczesną membranę hydroizolacyjną EPDM, a zużyte elementy zostały zastąpione nowymi.

- Choć Spodek kojarzy się przede wszystkim z halą widowiskowo-sportową, to na cały kompleks składa się kilka budynków. Wśród nich są m.in. lodowisko czy sala gimnastyczna, z której korzystają uczniowie katowickich szkół, a także kluby i stowarzyszenia. Przy planowaniu remontów nie zapominamy również o tych obiektach – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Nowy układ zasilania Spodka

W jednej z ostatnio realizowanych inwestycji zadbano również o element, bez którego żadne z wydarzeń w Spodku nie mogłoby się odbyć. To układ zasilający halę. Przeprowadzona została jego inwentaryzacja i ocena stanu technicznego, a następnie powstała koncepcja jego modyfikacji oraz rozbudowy. Efektem inwestycji - której wartość sięga 3,3 mln zł - jest zabezpieczenie przed potencjalnymi awariami, wynikającymi z zaniku napięcia w budynku, ale także stworzenie układu zasilania korzystającego z trzech niezależnych źródeł.

Modernizacja systemu monitoringu Spodka jest w planach na 2023 rok

Modernizację przejdzie również system monitoringu. To, co dzieje się zarówno wewnątrz obiektów, jak i wokół nich jest śledzone przez blisko 200 kamer. 102 z nich zostaną wymienione na nowocześniejsze, a infrastruktura zostanie wyposażona w nowe serwery oraz twarde dyski umożliwiające zapis cyfrowy w wysokiej jakości. Co ważne, nowy system będzie cechował się zaawansowanymi możliwościami. Jedną z nich jest możliwość rozpoznawania twarzy. W przypadku, gdy zachowanie jakiejś osoby będzie wydawać się podejrzane, kamery automatycznie będą podążać za nią, tak by służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały dokładne informacje o jej lokalizacji i mogły zareagować, gdy nastąpi taka potrzeba.

Obecnie trwają przygotowania do postępowania przetargowego, którego celem będzie wybranie wykonawcy modernizacji monitoringu. Zgodnie z planem zostanie ono ogłoszone w drugim kwartale 2023 roku.

Nowe oblicze ikony Katowic

W obiekcie konsekwentnie prowadzone są różnego rodzaju prace - zarówno remontowe i konserwujące, jak i poprawiające funkcjonalność obiektu. W 2011 roku budynek zyskał nową elewację. W ramach prac wymieniono łuski azbestowo-cementowe, które zastąpiło ok. 30 tysięcy nowych, aluminiowych elementów.

W ciągu ostatnich czterech lat dokonano m.in.:

  • modernizacji wszystkich toalet, która kosztowała ok. 5,9 mln zł,
  • modernizacji strefy szatni dla zawodników o wartości ok. 760 tys. zł.

Te ostatnie zakończono przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata w siatkówce, dzięki czemu zawodnicy mogli korzystać już z nowej infrastruktury. Dokonano też modernizacji zapadni w obrębie płyty głównej Spodka i podestów technicznych, a ponadto naprawiono powłoki ognioochronne oraz instalację odgromową, a system monitoringu uzupełniono o kolejne kamery. Wartość tych inwestycji to ok. 2 mln zł.

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Katowice 1993 rok 14

Może Cię zainteresować:

Katowice, rok 1993. 30 lat temu, a jakby inny świat. Zobaczcie niepublikowane zdjęcia ze szwajcarskiego archiwum

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2023

Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Stawowej. Narożnik po lewej nie istnieje. Wyburzono go pod plac Szewczyka

Może Cię zainteresować:

Potężny fragment śródmieścia Katowic wyburzono pod dworzec PKP. Miasto wyglądałoby inaczej

Autor: Tomasz Borówka

20/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

MCK Katowice Spodek

Kilkaset miejsc siedzących więcej na trybunach lodowiska

Spodek katowice monitoring

Remonty w katowickim Spodku. Dach, monitoring i schody

Katowice, Spodek i KTW

Zakończyła się modernizacja dachu Spodka

Ulica kosciuszki katowice

Budowa nowego skrzyżowania ma opóźnienie

Bohaterow monte cassino

5 mostów i kładek dla pieszych do remontu

Nowy most nad Rawą 1

Wybudowano nowy most za 4 mln zł. Autem go nie przejedziesz

Wizualizacja atal osiedle targowa chorzow 1

Chorzowscy radni zgodzili się na budowę osiedla ATAL-a