Starganiec będzie jak krakowski Zakrzówek? Drewniane pomosty, kąpielisko z czystą wodą, las. Kiedy w końcu otwarcie?

Miał być gotowy na czerwiec. Już mamy sierpień, a prace na Stargańcu jeszcze trwają. Miejsce wypoczynku katowiczan, które właściwie znajduje się już na obszarze Mikołowa, od prawie 10 miesięcy przechodzi rewitalizację - za katowickie pieniądze. Czy jest jakaś szansa, żebyśmy w te wakacje zdążyli skorzystać z odnowionego Stargańca. Zapytaliśmy.

Hitem tegorocznego lata w Krakowie jest "polska Chorwacja", czyli zmodernizowany Zakrzówek - naturalne miejskie kąpielisko z plażą, drewnianymi pomostami i pływającymi basenami. Powstało w miejscu dawnego kamieniołomu, który po zaniechaniu eksploatacji w 1991 r. zaczął się wypełniać wodą. W gorące dni do wejścia na kąpielisko ustawia się długa kolejka. Do tego wstęp jest bezpłatny. Tak jak to ma być na Stargańcu, miejscu rekreacji w Lasach Panewnickich na pograniczu Katowic (ul. Owsiana) i Mikołowa (choć teoretycznie cały Starganiec znajduje się w Mikołowie).

Starganiec jak krakowski Zakrzówek?

Ośrodek Starganiec, obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha, położony jest w centralnej części zespołu leśnego.

Choć na Stargańcu nie przewidziano pływających basenów, to resztę - już tak. Ma być plaża z jasnym piaskiem, i długie drewniane pomosty, okalające brzeg dużego zbiornika. Zresztą za pomosty Stargańca odpowiada ta sama firma, której dzieło można podziwiać na Zakrzówku.

No dobra, ale mamy już sierpień, niedługo lato się skończy. I co? Skorzystamy w te wakacje ze Stargańca?

Modernizacja Stargańca miała się zakończyć w czerwcu

Przypomnijmy, że modernizacja tego miejsca zaczęła się teoretycznie 24 października 2022 r. Za wszystkie prace płaci - w sumie 7 milionów złotych - miasto Katowice. Modernizacja miała potrwać 36 tygodni (około 8 miesięcy), czyli skończyć się w czerwcu 2023 r., idealnie przed wakacjami.

- Ja doskonale pamiętam dawny Starganiec - mówił w październiku 2022 r. prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Jako młody chłopak w wakacje praktycznie codziennie przyjeżdżałem tu z kolegami na rowerach z Zadola. Spędzaliśmy tu cały dzień na plażowaniu, kąpielach i wygłupach - wspominał. - Dlatego też zależy mi na ucywilizowaniu dzisiejszego Stargańca, uczynienia z niego miejsca wypoczynku na miarę XXI wieku, dostępnego też dla osób z niepełnosprawnościami - dodał prezydent.

Jednak w maju 2023 r. prace na Stargańcu trwały w najlepsze, nie było widać, by miały się szybko skończyć. Nie był np. gotowy parking przy Owsianej. Wtedy zapytaliśmy, kiedy można się spodziewać otwarcia "ucywilizowanego" Stargańca.

- Obecnie inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem i jej zakończenie jest zaplanowane na koniec czerwca - informowała 19 maja Malwina Kaczor, PR Manager Katowickiej Agencji Wydawniczej, zajmującej się PR miejskich spółek.

Minął czerwiec, minął lipiec, nadszedł sierpień, a na Stargańcu dalej widać uwijających się robotników, choć parking już praktycznie gotowy. Tym razem pani Malwina też jest optymistką. - Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i procedury odbiorowe. Mieszkańcy będą mieć możliwość korzystać ze Stargańca już w sierpniu - pisze 2 sierpnia w odpowiedzi na nasze pytania.

Po Katowicach krążą plotki, że otwarcie Stargańca odbędzie się już w niedzielę 6 sierpnia. Może pogoda do tego czasu się poprawi...

Co według planu ma powstać na Stargańcu:

  • Staw kąpielowy w miejscu mniejszego stawu. Będzie zasilany wodą z wodociągów. Na dnie basenu będą położone specjalne maty, które mają chronić wodę. Kąpielisko ma być strzeżone. Plaża zostanie zagospodarowana i umocniona.
  • Pomost składający się z dwóch części - stałej i pływającej.
  • Nowe, biologiczne, ścieżki spacerowe, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie.
  • Dwa boiska do siatkówki plażowej.
  • Strefa małej gastronomii – miejsce dla dwóch foodtrucków.
  • Nowe oświetlenie solarne.
  • Nowa nawierzchnia istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy.
  • Nasadzenia drzew owocowych – m.in. jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”.
Dolina trzech stawow katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice nie Lizbona, ale na wakacje też się spisują. Plaże, kąpieliska, baseny, trasy rowerowe i piękne place zabaw

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2023

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W najgorszej dzielnicy Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Dzielnica Osiedle Tysiaclecia 159401 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL. „Zaprojektowane i zbudowane na przekór czasom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon