Katowice nie Lizbona, ale na wakacje też się spisują. Plaże, kąpieliska, baseny, trasy rowerowe i piękne place zabaw

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Katowice mają wiele do zaoferowania również w wakacje – i to zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Przed nami sierpień, i wiele okazji, by skorzystać z atrakcji naszego miasta. Zobaczcie, gdzie można się zrelaksować, również aktywnie, w Katowicach.

Prawdziwym katowickim konglomeratem wypoczynkowym jest Dolina Trzech Stawów, połączona z Muchowcem i Katowickim Parkiem Leśnym.

Dolina Trzech Stawów – tu można spędzić cały dzień, od rana do wieczora

Tu spokojnie można spędzić cały dzień, jeżdżąc na rowerze, hulajnodze czy na rolkach (zresztą słynna katowicka rolkostrada przyciąga amatorów tej aktywności również spoza miasta). Do tego liczne ścieżki spacerowe, też w cieniu, co sprzyja relaksowi w gorące dni (oby jeszcze nadeszły!). W Dolinie działa też jedno z dwóch katowickich strzeżonych naturalnych kąpielisk, z plażą, oczywiście. W stawie kąpielowym można się kąpać pod czujnym okiem ratowników codziennie do końca sierpnia w godz. 10-18. Niedaleko placu zabaw przy ul. Pułaskiego do 10 września działa wodny plac zabaw z różnymi wodnymi atrakcjami dla dzieci, nie tylko tych najmłodszych. Kto nie lubi posiedzieć pod gejzerami wody, gdy słońce miło grzeje?

Sztauwajery, bo tak miejscowi nazywają Dolinę Trzech Stawów, to też świetna miejscówka na obiad albo przekąskę w plenerze, bo mnóstwo tu sezonowych knajpek oraz kilka całorocznych restauracji. Można posiedzieć na hamaku z lemoniadą w ręce i delektować się latem nad wodą.

Plażowanie w Katowicach? To nie żart

Drugie katowickie kąpielisko znajduje się w dzielnicy Szopienice, nad stawem Morawa, wchodzącym w skład Doliny Pięciu Stawów (dojście schodkami od ulicy Sosnowieckiej albo od strony osiedla przy ul. Morawa). Również tutaj na co dzień (w godz. 10-18) dyżurują ratownicy. Można tu nie tylko pływać czy plażować, ale też posiedzieć na pomoście (uwaga, to pomost pływający, więc trochę buja) czy poćwiczyć na siłowni zewnętrznej. Dodatkową atrakcją szopienickiego kąpieliska jest żeglarska stanica harcerska. Można obserwować żeglarzy w akcji.

W gorące dni zaludniają się katowickie baseny pod chmurką. Największy ośrodek – z kilkoma basenami i wodnym placem zabaw dla dzieci – Bugla (ul. Żeliwna 26d), jest czynny w sierpniu w godz. 10-18. Nieco mniejsza Rolna (czyli Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Rolna, ul. Nasypowa 65), ale i tak z dwoma basenami: rekreacyjnym i małym oraz brodzikiem dla dzieci, również działa w tych godzinach. Popluskamy się też w basenie w Ośrodku Sportowym Gliwicka przy ul. Gliwickiej 214. Warto pamiętać, że na wszystkie baseny miejskie katowiczanie posiadający Katowicką Kartę Mieszkańca mają bilety tańsze o 50 proc.

Dla dzieci – wodne place zabaw i piękny klasyczny plac, w dodatku ze sztuką współczesną

Dzieci uwielbiają wodne place zabaw, dlatego w Katowicach jest ich aż 4. Poza wspomnianym w Dolinie Trzech Stawów, wodne place zabaw w Katowicach znajdziemy też:

  • na os. Odrodzenia przy ul. Biedronek (czynne do 3 września)
  • na os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej (czynne do 3 września)
  • na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 224 (czynne do 10 września)

Wszystkie działają codziennie w godz. 9.00-20.00. Wstęp bezpłatny

A gdyby ktoś szukał fajnego klasycznego placu zabaw dla dzieci, to polecamy ten w Parku Kościuszki. W ogóle cały Park Kościuszki polecamy, również na rower i na spacer, a nawet na grę w piłkę, ale plac zabaw – szczególnie. Nie dość, że jest w środku parku, więc otacza go przyjemny cień, to jest wykonany z drewna, nie ma tu krzykliwych kolorów i plastiku, to do tego ustawiono w jego obrębie rzeźby. Dzieci nie tylko się bawią, ale i obcują ze sztuką.

No i kto powiedział, że #katowicenielizbona?

Spodek katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy parkiet będzie w Spodku. Posłuży do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną

Autor: Redakcja

01/08/2023

Nowa pracownia tomografii szpital murcki 01

Może Cię zainteresować:

Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Sprzęt kosztował prawie 2 mln zł

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2023

Jarmark nikiszowiec Rogusk 03

Może Cię zainteresować:

Czy Nikiszowiec to osiedle familoków? Wyjaśnia Michał Bulsa, autor książki o osiedlach patronackich

Autor: Katarzyna Pachelska

30/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon