Startuje głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice

Głosowanie potrwa od 6 do 19 września. Katowiczanie mogą wybierać spośród 228 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich.

Tężnia Solankowa Zadole fot Radoslaw Kaźmierczak

To jest już ósma edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Poddane pod głosowanie będzie 257 propozycji, które zostały pomyślnie zweryfikowane, zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Zdecydowana większość z nich (228) to zadania lokalne, zaś 29 dotyczy pomysłów ogólnomiejskich. Teraz już tylko od decyzji katowiczan zależy, które inwestycje powstaną w przyszłym roku.

BO odmieniaMY Katowice

W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach procedury budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto. W dotychczasowych siedmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie aż 873 projekty, z których miejskie służby zrealizowały już prawie 750. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu katowiczanie ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Jak zagłosować?

Głosowanie odbywa się elektronicznie i nie ma ograniczenia wiekowego. Dla wszystkich chętnych w dzielnicach przygotowane zostaną Mobilne Punkty Głosowania. Aby zagłosować w Mobilnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL.

Poza tym, w czasie trwania głosowania w dniach i godzinach pracy Urzędu zostanie uruchomiony Stacjonarny Punkt Głosowania w Biurze Obsługi Mieszkańców, na parterze budynku Urzędu Miasta przy Rynku 1 (będzie tam również możliwość dopisania się do listy uprawnionych do oddania głosu przez osoby, które nie posiadają numeru PESEL lub które nie są zameldowane w Katowicach).

Szeroki wybór

Większa część projektów, co ciekawe, nie jest związana z budową czy modernizacją, a dotyczy realizacji szeregu warsztatów i festiwalowych wydarzeń kulturalnych w dzielnicach czy też poszerzenia oferty książkowej i komiksowej w bibliotekach. Oczywiście wnioski stricte inwestycyjne również znalazły się na liście projektów, na które będzie można głosować.

Pomysłodawcy zgłosili zadania modernizacji m. in. infrastruktury drogowej (remonty dróg oraz powstanie nowych miejsc parkingowych), sportowej (m.in. powstanie ścianki tenisowej w Dolinie Trzech Stawów, wielofunkcyjnego boiska na Burowcu czy ławek fitness w parku Murckowskim) czy rowerowej (wymiana nawierzchni ścieżek rowerowych, wyznaczenia pasów oraz kontraruchu rowerowego, a także modernizacja skrzyżowań w celu bezpiecznego przemieszczania się uczestników ruchu ulicznego).

Inne projekty dotyczą budowy placów zabaw – od tradycyjnych, przez edukacyjne, po parkourowe – oraz instalacji zwiększających bezpieczeństwo w dzielnicach (monitoring, fotopułapki do walki z dzikimi wysypiskami śmieci).

Informacje dotyczące głosowania oraz lista projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – www.bo.katowice.eu

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon