Startuje usługa MPGK Katowice – odbiór elektroodpadów bezpośrednio od mieszkańców

Nie wiesz co zrobić ze starą pralką, lodówką lub telewizorem? Stary sprzęt zalega w piwnicy i zajmuje miejsce? Już od 1 lipca mieszkańcy Katowic, jako nieliczni w aglomeracji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych.

Elektrośmieci

Katowice. Elektrośmieci będą odbierane prosto od mieszkańców

Nie wiesz co zrobić ze starą pralką, lodówką lub telewizorem? Stary sprzęt zalega w piwnicy i zajmuje miejsce? Już od 1 lipca mieszkańcy Katowic, jako nieliczni w aglomeracji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych.

Katowice elektrośmieci – rusza nowa usługa w ramach tzw. opłaty śmieciowej

Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice rusza nowa usługa w ramach tzw. opłaty śmieciowej, która zostanie uruchomiona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Już od 1 lipca mieszkańcy Katowic, jako nieliczni w aglomeracji, będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych.

Mieszkańcy mogą skorzystać z nowej usługi kontaktując się telefonicznie pod nr tel. 12/292 66 66 lub lub za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej www.elektrosmieciarka.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a elektroodpady będą odbierane w uzgodnionym z operatorem przedziale czasowym.

– Nowa usługa to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba ma możliwość zorganizowania wywozu zużytych sprzętów, które nierzadko są również wielkogabarytowe. Prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci ma też ogromne znaczenie dla środowiska. Niestety często musimy interweniować i usuwać takie odpady pozostawione nielegalnie w nieprzeznaczonych do tego miejscach, także w centrum miasta. Tymczasem właściwy recykling elektroodpadów zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i przyczynia się do ograniczenia zużycia wody i energii elektrycznej. Należy również pamiętać o cennych surowcach, odzyskiwanych z takich odpadów – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Tylko w 2020 roku odebrano w Katowicach prawie 300 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. System przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Obecnie operator oferuje także szereg udogodnień ułatwiających mieszkańcom korzystanie z usług w formie zdalnej. Pomaga w tym m.in.: harmonogram odbioru odpadów z generatorem, umożliwiającym dołączenie informacji o terminie do własnego kalendarza. Jakiś czas temu unowocześniona została strona internetowa MPGK, na której znajduje się m.in. formularz do elektronicznego zgłaszania odbioru kontenerów i worków typu big bag oraz przyjazny informator o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Pandemiczna rzeczywistość pokazała, że rozwiązania te pozwalają zaoszczędzić czas i znacznie usprawniają pracę.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon