Staw Kozubek zmieni się w przyjemne miejsce rekreacji. Będzie m.in. taras z leżakami

Kozubek to staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie. Przestrzeń wokół obecnie dzikiego zbiornika zostanie zrewitalizowana tak, by było przyjemnie tu wypoczywać.

Staw Kozubek na granicy Katowic i Chorzowa ma zostać zrewitalizowany. Inwestycja to efekt wybranego w głosowaniu projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

- Budżet Obywatelski i Zielony Budżet miasta Katowice to narzędzia, dzięki którym mieszkańcy mogą realizować zadania, na których najbardziej im zależy. Wśród zadań wybranych przez mieszkańców jest rewitalizacja Stawu Kozubek. We wrześniu ubiegłego roku projekt ten otrzymał ponad 8 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono sklasyfikowane jako zadanie o charakterze dwuletnim. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji. Chętni mogą się zgłaszać do 7 grudnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zielone inwestycje realizowane są w kilku częściach Katowic - metamorfozę przechodzi w tej chwili Starganiec, trwa procedura wyboru wykonawców czterech nowych parków na terenie miasta, które powstaną kosztem prawie 48 mln zł, na ul. Warszawskiej prace idą pełną parą, a przypomnijmy, że tam też docelowo pojawią się drzewa – dodaje prezydent.

Na początek - oczyszczenie terenu Kozubka

Roboty budowlane mają rozpocząć się od rozbiórki pozostałych tu nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych, a także oczyszczenia terenu z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Co ważne, uprzątnięta zostanie także przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 metrów od brzegu.

Przez teren będzie przebiegała ścieżka dla pieszych, wyposażona w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących, uzgodnioną z Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wokół niej mają zostać zlokalizowane strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania, jak i zabawy dla dzieci. Atrakcyjnym punktem odmienionego stawu Kozubek ma być taras o powierzchni 100 m2 z leżakami, który znajdzie się tuż przy zbiorniku. Całość dopełnią przysiadki i ławki, stojaki na rowery czy kosze, a przestrzeń zostanie wyposażona w sieć oświetlenia parkowego.

Rewitalizacja do końca 2023 roku

Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia prac, konieczne jest rozstrzygnięcie trwającego właśnie postępowania przetargowego. Otwarcie ofert zaplanowane jest na 7 grudnia, potem nastąpi proces ich weryfikacji i wybranie wykonawcy. Ten będzie miał ok. 9 miesięcy od podpisania umowy na realizację zadania.

- Rewitalizacja stawu Kozubek i jego najbliższego otoczenia to jedna z większych inwestycji realizowanych z budżetu obywatelskiego. W tym roku została przygotowana dokumentacja projektowa dla tej inwestycji, sporządzona inwentaryzacja przyrodnicza oraz uzyskano pozwolenie na budowę – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. – Teraz nadszedł czas na wybranie wykonawcy tej inwestycji. Jeśli nie będzie żadnych nieprzewidzianych okoliczności to zadanie powinno zostać zakończone do końca przyszłego roku – dodaje dyrektor.
Rowery miejskie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

7 park welnowiecki Fot R Kaźmierczak

Może Cię zainteresować:

Są chętni na stworzenie czterech nowych parków w Katowicach i modernizację jednego

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Staw Kozubek

Rewitalizacja Stawu Kozubek coraz bliżej!

Place zabaw katowice

500 wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu

MDK Witosa wizualizacja

Nowy dom kultury w Katowicach. Ogłoszono przetarg na budowę

Budżet Obywatelski Katowice

Ostatnie dni głosowania na zadania z katowickiego BO

Tramwaj

Przerwa w ruchu tramwajów w Katowicach Załężu

Modernizacja 9 stref rodzinnej aktywności w Katowicach

9 stref rodzinnej aktywności w Katowicach do remontu

Stacja rowerów miejskich Katowice Rynek

Nowe stacje roweru miejskiego w Katowicach od 1 maja