Straż miejska działa w Katowicach już od 30 lat. Dziś strażników wspiera nowoczesny sprzęt i zaawansowana technologia

Katowicka straż miejska świętuje swoje 30-lecie. Tylko w tym roku strażnicy odnotowali niemal 20,5 tysiąca interwencji, z których ponad 13,5 tysiąca związanych było z łamaniem przepisów ruchu drogowego.

Fot. S. Rybok
Katowicka Straż Miejska

Ustawa dotycząca straży gminnej uchwalona została 29 sierpnia 1997 roku. Katowicka formacja została powołana zarządzeniem z dnia 25 lutego 1992 r. Swoje 30-lecie katowiccy strażnicy miejscy oficjalnie świętowali we wtorek, 6 września, w MDK Bogucice-Zawodzie.

System KISMiA wspiera strażników

– Zaczynaliśmy w Katowicach od 30-osobowej formacji, dzisiaj to ponad 150 etatów. Codziennie realizujecie setki zgłoszeń, czuwając nad bezpieczeństwem i porządkiem w Katowicach. Reagujecie na łamanie przepisów o ruchu drogowym, weryfikujecie czym mieszkańcy palą w piecach. To niezwykle ważne działania wpływające na bezpieczeństwo i zdrowie katowiczan – mówił do strażników Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Serdecznie dziękuję za trzy dekady służby dla Katowic. Jednocześnie życzę wam, aby sprawne wykonywanie powierzonych zadań spotykało się z ludzką życzliwością i przychylnością. Niech wasze postawy w służbie nadal budują autorytet i sławią dobre imię straży miejskiej. W tym szczególnym dniu życzę wam również samych sukcesów w dalszej pracy, satysfakcji oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym – dodał prezydent.

Fot. S. Rybok

W sumie w katowickiej straży miejskiej jest 151 etatów. Część funkcjonariuszy pracuje w terenie, inni np. obsługują tzw. KISMiA, czyli Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz. To system składający się z ok. 300 kamer wspierany przez sztuczną inteligencję. Technologia wspomaga wykrywanie zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system za pomocą alertów powiadamia o nim dyspozytora monitoringu, a ten ocenia sytuację i jeśli to konieczne wzywa na miejsce odpowiednie służby.

Decyzja prezydenta o wdrożeniu w Katowicach w 2016 roku systemu KISMiA podniosła poziom bezpieczeństwa publicznego – zarówno tego wyrażanego statystykami, jak i bezpieczeństwa subiektywnie odczuwanego przez katowiczan. KISMiA pozwala reagować strażnikom i policjantom w czasie rzeczywistym i dostarcza materiał dowodowy dla organów ściągania, co wpływa z kolei na wzrost wykrywalność sprawców przestępstw. W 2021 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obszaru z kamer zainicjowali łącznie 3517 zdarzeń. 339 sprawców zostało ukaranych mandatem po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, a 69 osób zostało ukaranych mandatem karnym w czasie i miejscu ujawnienia wykroczenia. Strażników miejskich spotkamy w Katowicach na patrolach pieszych, rowerowych czy też z wykorzystaniem wsparcia psów. Pomagają oni także likwidować dzikie wysypiska śmieci czy też prowadzą kontrole smogowe – troszcząc się tym samym o jakość powietrza i porządek w terenach zielonych – podkreśla Maciej Stachura, sekretarz miasta odpowiedzialny za funkcjonowanie straży miejskiej.

Samochody, skutery, rowery

Katowiccy strażnicy miejscy mają do swojej dyspozycji 13 samochodów – w tym pojazd elektryczny oraz pojazd specjalny będący do dyspozycji zespołu zajmującego się ochroną środowiska. Są też 4 skutery, 3 rowery elektryczne i 2 rowery zwykłe. Strażnicy korzystają ponadto z urządzeń audio-wizualnych; to 31 kamer, rejestrujących przebieg interwencji. Dodatkowo do dyspozycji jest 40 aparatów fotograficznych i 13 fotopułapek.

Fot. S. Rybok

W wykonywaniu zadań służbowych funkcjonariuszom straży miejskiej pomagają czworonożni przyjaciele – to cztery psy o imionach: Demo, Wader, Dragon i Ares. Każdy z nich ma swojego przewodnika-opiekuna, z którym na co dzień pracuje. Psy pomagają przy pilnowaniu porządku na ulicach miasta, zabezpieczaniu dużych imprez, a także do obrony przewodnika.

Oprócz realizowania bieżących zgłoszeń mieszkańców, dbania o ich bezpieczeństwo, interwencji niejednokrotnie wymagających podjęcia pilnych działań ratujących ludzkie życie i zdrowie, funkcjonariusze straży miejskiej zaangażowani są w szereg działań związanych z wydarzeniami odbywającymi się na terenie Katowic. Prowadzimy działania profilaktyczne – np. angażując się w akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, gdzie uczulamy dzieci na to by korzystały z basenów i legalnych miejsc kąpieli. Wkładamy wiele serca i energii w to, by mieszkańcy Katowic mogli czuć się bezpiecznie w mieście mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...