Szeryf w Katowicach. Za takie zachowanie na drodze grozi spory mandat

Przepisy dotyczące jazdy na suwak obowiązują w Polsce od grudnia 2019 roku. Mimo to wielu kierowców dalej ich nie respektuje i blokuje puste pasy jezdni. Jednego z tzw. szeryfów nagrano na Al. Walentego Roździeńskiego w Katowicach.

Rikord Widjo
Szeryf w Katowicach

W serwisie YouTube pojawiło się nagranie z Al. Walentego Roździeńskiego w Katowicach. Kamera samochodowa zarejestrowała na nim tzw. szeryfa, czyli kierowcę, który samodzielnie - w swoim mniemaniu - wymierza sprawiedliwość na drodze. Ten na zakorkowanej jezdni specjalnie zjeżdża na zanikający pas, aby zablokować pozostałych kierowców i nie dać się wyprzedzić.

Taki zachowanie za kierownicą jest wbrew przepisom ruchu drogowego. Przypomnijmy, że od grudnia 2019 roku w Polsce obowiązuje zasada jazdy na suwak. To oznacza, że samochody powinny poruszać się do samego końca zanikającego pasa, a tam kierowcy z sąsiedniego pasa mają obowiązek naprzemiennie ustępować im pierwszeństwa.

- Podstawowym błędem niektórych kierowców jest blokowanie pasa ruchu tak, aby inni kierowcy nie mogli przejechać do końca pasa, na którym nie możliwości kontynuacji ruchu. Takie zachowania powodują utrudnienia i stwarzają zagrożenie - czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Za swój wybryk kierowca Volvo z nagrania mógłby otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.

GDDKiA w taki sposób tłumaczy podstawy jazdy na suwak: "Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych, potocznie zwanych korkami. W tym celu:

  • wykorzystaj całą długość pasa, który się kończy i jedź nim do końca,
  • utrzymuj prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się pasem obok,
  • bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym, że chcesz zmienić pas ruchu,
  • jadąc pasem, który ma kontynuację, masz obowiązek wpuścić samochód jadący obok na kończącym się pasie ruchu"

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon