Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Sprzęt kosztował prawie 2 mln zł

Szpital Murcki, placówka miejska, otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Teraz pacjenci szpitala mogą być badani na miejscu przez sam szpital. Również pacjenci z zewnątrz będą mogli się przebadać w Szpitalu Murcki. Placówka wystąpiła do NFZ na kontrakt na diagnostykę ambulatoryjną.

Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Do tej pory diagnostykę prowadził podmiot zewnętrzny.

Szpital Murcki ma własną pracownię tomografii komputerowej

Nowo kupiony tomograf pozwala na wykonanie wysokiej jakości badań w krótkim czasie. Placówka pozyskała pieniądze na ten cel dzięki wsparciu Katowic. Koszt tomografu to 1,7 mln zł.

- Sześć lat temu, patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat, podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. W szpitalu przeprowadziliśmy już modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. Uruchomienie własnej pracowni tomografii komputerowej to ważny krok w kierunku usprawnienia efektywności działań Szpitala Murcki, ale przede wszystkim zapewnienia katowiczanom opieki na najwyższym poziomie. Dzięki swojej precyzji aparat doskonale sprawdzi się w diagnozowaniu schorzeń onkologicznych, ortopedycznych, neurologicznych czy schorzeń płuc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do tej pory szpital zlecał badania zewnętrznemu podmiotowi. Rocznie diagnozowano ok. 1800 osób, co daje miesięcznie od 150 do 170 badań. Najczęstsze były tomografie głowy, jamy brzusznej, klatki piersiowej i kończyn. Obecnie szpital ubiega się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakontraktowanie z NFZ diagnostyki TK w trybie ambulatoryjnym umożliwi optymalne wykorzystanie zakupionego sprzętu, a także zwiększy dostępność świadczeń dla pacjentów, dzięki umożliwieniu wykonywania badania – na podstawie posiadanego skierowania – pacjentom spoza szpitala. Istotną korzyścią jest także skrócenie czasu oczekiwania na badanie.

- Na ten moment badania obejmą głównie pacjentów Szpitala Murcki hospitalizowanych w oddziałach neurologii, chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ogólnej i trafiających do izby przyjęć. Dzięki 32-rzędowemu tomografowi firmy Siemens skracamy czas pojedynczego badania, co przełoży się na ograniczenie szkodliwego promieniowania. Możliwość wykonania badań z kontrastem pozwoli dodatkowo wykryć i ocenić potencjalne tętniaki, uwidocznić niedrożność i zwężenia naczyń – mówi Krzysztof Zaczek, prezes katowickiego Szpitala Murcki.

Obsada nowej pracowni to głównie osoby zatrudnione w działającej już pracowni RTG. Pozwoli to na zoptymalizowanie kosztów diagnostyki obrazowej.

Tomografia komputerowa w pigułce

Tomografia komputerowa jest bezbolesna i nieinwazyjna. Trwa od kilku sekund do kilku minut. Pacjent wjeżdża specjalną platformą do aparatu tomograficznego. Ten, warstwa po warstwie, analizuje struktury ciała wykorzystując promieniowanie jonizujące. Najczęściej używany jest do badań mózgu, kręgosłupa, klatki piersiowej, płuc, narządów jamy brzusznej, wątroby, trzustki, nerek.

Tomografia jest też jednym z podstawowych badań onkologicznych. Wykrywa zmiany nowotworowe, pozwala ocenić stopień ich zaawansowania i wspomaga dalsze monitorowanie chorego. Jest niezbędna w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia – szybko wykrywa obrażenia całego ciała.

- Dzięki tomografii w ciągu kilkudziesięciu sekund można rozpoznać uszkodzenia kilku narządów nawet znacznie oddalonych od siebie, np. krwiaka głowy i złamanie miednicy. To kluczowe informacje żeby uratować życie, gdy każda sekunda jest na wagę złota – powiedział radiolog Michał Kapała.
Nowa droga gospodarcza nikiszowiec 02

Może Cię zainteresować:

Powstaje nowa droga przez las. Połączy Nikiszowiec z ulicami Porcelanową i Hutniczą

Autor: Katarzyna Pachelska

27/07/2023

MPGK katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice dostaną ponad 11 mln dotacji na modernizację sortowni odpadów

Autor: Redakcja

25/07/2023

Briefing szpitale powiatowe

Może Cię zainteresować:

NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon