Tablice informacyjne na przystankach przy al. Korfantego nie działają. Dlaczego?

Z powodu korków autobusy na przystanek Katowice Al. Korfantego często przyjeżdżają spóźnione. Niestety elektroniczne tablice informacyjne, choć wiszą, to nie działają, więc pasażerowie o opóźnieniach dowiedzieć się nie mogą.

Patryk Osadnik
Tablice informacyjne Katowice Al. Korfantego

Zacznijmy od przykładu. Jest poniedziałek, 13 grudnia, godz. 17.12. Punktualnie o tej porze z przystanku Katowice Al. Korfantego powinien odjechać autobus linii 920 w kierunku przystanku Szopienice Bednorza, ale nie przyjeżdża.

Mija pięć, dziesięć, piętnaście minut, a pasażerowie czekają. Na co? Kolejne 920 lub inną linię, która zabierze ich na Nikiszowiec, Giszowiec lub Szopienice.

Dlaczego autobus o 17.12 nie zjawił się na Al. Korfantego? Nie wiadomo. W aplikacji MobileMPK i facebooku Zarządu Transportu Metropolitalnego brak informacji o opóźnieniu, a tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, które powinny wyświetlać rozkład jazdy oraz informacje o opóźnieniach, nie działają.

920 przyjeżdża ostatecznie o godz. 17.31 z dziewiętnastominutowym opóźnieniem. Dlaczego? Nikt nie wie. Część pasażerów i tak zostaje, bo za chwilę ma przyjechać autobus linii 30, który na Nikiszowiec dojeżdża dwa razy szybciej. Ostatecznie on także się spóźni.

Dlaczego tablice informacyjne nie działają?

Opóźnienia autobusów to tutaj norma. Ich kierowcy stoją w tych samych korkach, co kierowcy samochodów osobowych, a czas spędzony w korkach - według badania amerykańskiej firmy Inrix - wzrósł w ostatnim roku w Katowicach o 22 proc. Tym samym miasto awansowało z 365. miejsca wśród najbardziej zakorkowanych miast na świecie na 261 miejsce.

Problemem jest natomiast brak informacji o opóźnieniach. Choć tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystanku Katowice Al. Korfantego wiszą, to nie działają, na co skarżą się pasażerowie.

Zapytaliśmy rzecznika Zarządu Transportu Metropolitalnego Michała Wawrzaszka o przyczynę tego stanu rzeczy.

- Elektroniczne tablice przy przystankach przy al. Korfantego w Katowicach nie zostały jeszcze zgłoszone do odbiorów. Oczekujemy takiego zgłoszenia od firmy, z którą realizujemy projekt Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Po zakończonych z sukcesem odbiorach technicznych i po przeprowadzeniu testu systemu tablice będą mogły zostać uruchomione - wyjaśnia Michał Wawrzaszek.

Kiedy to się stanie? Nie wiadomo.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowe autobusy PKM Katowice

Nowe autobusy w PKM Katowice. To Solarisy

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic?

W 2022 roku wzrośnie koszt obsługi tras autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych

Miasta GZM zapłacą więcej za komunikację publiczną

ZTM

Zmiany w kursowaniu autobusów na Giszowcu

Al. Korfantego - nasadzenia drzew

Wkrótce drzewa pojawią się po drugiej stronie al. Korfantego

Auto w Katowicach

Nowe stawki za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy