Tak miał wyglądać nowy biurowiec Famuru w Katowicach. Zamiast niego będzie market

Katowicka pracownia MUS Architects zaprojektowała nowy biurowiec dla firmy Famur, znanego producenta maszyn dla górnictwa i przemysłu ciężkiego, który teraz ewoluuje w stronę holdingu inwestującego w zieloną transformację. Biurowiec, wg projektu z 2020 roku miał stanąć przy halach firmy w dzielnicy Piotrowice. Jednak czasy się zmieniły i zamiast biurowca, na działce stanie market Kaufland. Zobaczcie wizualizacje biurowca, którego nie będzie.

Do tej pory zabudowania firmy Famur w Piotrowicach, na terenie na rogu ul. Kościuszki i Armii Krajowej w Katowicach, nie wyróżniały się designem. Ot, wielkie hale i mały budyneczek biurowy, oddzielony od nich polem niczego.

Nowy biurowiec Famuru miał stanąć w Piotrowicach

To miało się zmienić. Famur zatrudnił pracownię MUS Architects, by zaprojektowała nową siedzibę firmy. Projekt powstał w 2020 roku. Jednak czasy się zmieniły i obecnie katowicka firma nie planuje postawienia biurowca. Za to będzie tam stał market Kaufland, któremu Famur sprzedał działkę.

Więcej: Kolejny market powstanie w Katowicach. Miasto wydało pozwolenie na budowę

Biurowiec zaprojektowany tak, by było go widać z ulicy Kościuszki. Miał być "landmarkiem" wzmacniającym rozpoznawalność firmy Famur.

Gdyby powstał, byłby kolejnym biurowcem w dorobku Grupy TDJ, właściciela Famuru, złożonym z przesuniętych względem siebie "kostek". Pierwsze dwa - kompleks .KTW, stoi przy Spodku.

- Naszym głównym celem było zaprojektowanie obiektu otwartego, przyjaznego i wygodnego w użytkowaniu - mówią autorzy projektu, Anna Porębska i Adam Zwierzyński. - Takiego, który spełniając wysokie wymagania związane ze standardem wykonania i reprezentacyjnym charakterem, da zarówno użytkownikom jak i gościom poczucie komfortu, zapewni wysoką kulturę pracy, ale również będzie znakiem w przestrzeni, miejscem wpisującym się w szerszy kontekst założenia urbanistycznego a zarazem będzie wyraźnym i rozpoznawalnym akcentem w skali miasta. Zaprojektowaliśmy obiekt wysoce racjonalny, traktujący priorytetowo funkcję, którą to jednak staraliśmy się zamknąć w nowoczesnej, intrygującej i ciekawej architektonicznie formie. Bryła obiektu reaguje na projektowany układ urbanistycznych powiazań, łączy się z nim i uzupełnia jego walory - dodają architekci z MUS Architects.

Trzy klocki nowego biurowca. W sumie 4 piętra

Układ przestrzenny kompozycji biurowca opiera się na trzech przesuniętych względem siebie prostopadłościennych bryłach. Powierzchnia każdego z trzech „klocków układanki” jest wykończona w oparciu o ten sam kod powtarzalnych pionowych elementów.
Lamele prefabrykowane tworzą skórę, będącą opakowaniem fasad.

Budynek miał mieć powierzchnię użytkową 2590 m2 i składać się z czterech kondygnacji naziemnych.

Parter budynku ma być zwornikiem łączącym układ urbanistyczny i zapewniającym odpowiednią dostępność do obiektu zarówno z terenu parkingu, jak również z zewnątrz od strony ul. Kościuszki, a także z przestrzeni zakładu. Ponieważ zrezygnowano z budowy parkingu podziemnego pod biurowcem (decyzja podyktowana między innymi analizą ekonomiczną i analizą warunków gruntowych) parter ma niewielka powierzchnię użytkową – znajduje się tutaj reprezentacyjna przestrzeń holu wejściowego dostępnego z południa i północy, recepcja oraz biuro podawcze (pocztowe), komunikacja pionowa (winda oraz klatka schodowa) a także niezbędne pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalno- sanitarne.

Bez parkingu podziemnego, za to z dwoma tarasami

Co ciekawe, najwięcej przestrzeni zaprojektowano na pierwszym piętrze biurowca. W części centralnej znajdują się sale konferencyjne, oraz miejsca spotkań. Zaprojektowano je tak, by były łatwo dostępne zarówno dla pracowników firmy, jak również gości zapraszanych na spotkania. Dzięki wprowadzeniu w projekt atrium, które zostało umieszczone między salami konferencyjnymi zyskujemy dobrze doświetloną i pełną wysokiej, jakości przestrzeń, mimo lokalizacji tejże wewnątrz rzutu poziomego („w strefie ciemnej”).

Piętro drugie oraz trzecie tworzą wspólnie jednolitą bryłę, która jest wysunięta w kierunku ul. Kościuszki, tworząc formalny akcent wizualny. Ten dwukondygnacyjny prostopadłościan o powierzchni rzutu znacząco mniejszej niż kondygnacja +1 jest zwieńczeniem kompozycji.

Na trzecim piętrze będzie urzędować zarząd spółki. Tam zaplanowano wydzielone gabinety oraz centralnie zlokalizowane biuro zarządu, a także miejsca pracy biurowej dla kilku mniejszych działów dostępne z holu windowego poprzez niezależne wejście. Na tej kondygnacji wydzielono również przestrzenie obsługowe – dwa niezależne bloki toalet, dla zarządu oraz pozostałych działów, a także pomieszczenie gospodarcze i socjalne z kuchnią.

W biurowcu mają być dwa tarasy. Pierwszy - w zamyśle - stanowi dużą przestrzeń integracyjną wszystkich użytkowników projektowanej przestrzeni i znajduje się na poziomie +2, tak więc jest łatwo dostępny dla wszystkich części budynku.

Drugi, zlokalizowany jest na piętrze trzecim – jest to wydzielony taras zarządu firmy. Taras jest połączony z salą konferencyjną, jest też częściowo przesłonięty od widoku poprzez elementy strukturalne fasady.

Na dachu obiektu w przestrzeni zasłoniętej ścianami attykowymi będą zlokalizowane centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz inne niezbędne elementy infrastruktury technicznej.

Piotrowice teren byłego Famuru

Może Cię zainteresować:

Kolejny market powstanie w Katowicach. Miasto wydało pozwolenie na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/03/2022

Katowice Szopienice huta

Może Cię zainteresować:

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl. Zobacz na zdjęciach z drona, jak dziś wyglądają pozostałości po hucie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Spiż, Katowice

Może Cię zainteresować:

Popularna katowicka dyskoteka zostanie zamknięta? Właściciel ma czas do końca roku

Autor: Katarzyna Pachelska

07/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Biurowiec DL Tower, Katowice Wełnowiec

Nowe dwie wieże biurowe powstaną w Wełnowcu

Zabka Dom Powstanca Katowice 6

Sklep Żabka powstaje w zabytkowym budynku Domu Powstańca

Przetarg na projekt przebudowy Wieżowej

Pięciu wykonawców chce zaprojektować przebudowę ul. Wieżowej

Ulica Wieżowa, Kostuchna Katowice

Trwa przetarg na projekt przebudowy ul. Wieżowej

Biurowiec DL Tower Katowice

Nowy najemca biurowca DL Tower w Katowicach Wełnowcu

Nowy biurowiec już zasłonił SCC

Biurowiec już zasłonił SCC. A będzie jeszcze wyższy!

Opal wieżowiec

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic?