To już dziś - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dzisiejsza data dla palaczy może oznaczać tylko jedno – Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ta niezwykła idea została zapoczątkowana 47 lat temu w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tym dniu, większość osób palących próbuje wyrwać się z objęć nałogu bądź nie sięga po papierosa przez jedną dobę. Z pewnością to krok w dobrą stronę. Jak to wszystko się zaczęło? Sprawdźcie.

8721488587019 original

Efekt domina

Światowy Dzień Rzucania Palenia ma ciekawą historię. Okazuję się, że wszystko zaczęło się 47 lat temu w Stanach Zjednoczonych od pomysłu jednego człowieka - Lynn’a Smith’a. Dziennikarz na łamach lokalnej gazety Monticello Times poprosił czytelników, aby chociaż przez jeden dzień nie palili papierosów.

Czy udało mu się osiągnąć zamierzony cel? Owszem. 150 tysięcy Amerykanów nie sięgnęło po papierosa przez jedną dobę. Pomysł Smith’a zyskał grono entuzjastów i był realizowany przez kolejne lata. W końcu jego akcja objęła zasięgiem wszystkie stany, tym samym wszystkich, amerykańskich palaczy. To co było tylko dziennikarskim pomysłem, przerodziło się w światową inicjatywę, która jest celebrowana w każdy, trzeci czwartek listopada.

Krok w dobrą stronę

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest celebrowany na całym świecie w dniu dzisiejszym, czyli 18 listopada 2021 roku. Nie da się ukryć, że ta data stwarza doskonałą okazję dla każdego palacza, aby chociaż na jeden dzień pożegnał się z tym zgubnym nałogiem. Mała zmiana może inicjować kolejne. Kto wie, osoba paląca zmieni swoje nawyki i już nie sięgnie po następnego papierosa? Nie od dziś wiadomo, że palenie zabija. Mówią o tym liczne akcje społeczne, reklamy, zwłaszcza te mało subtelne znajdujące się na paczkach papierosów.

Konkurs „Rzuć palenie papierosów”

Światowy Dzień Rzucania Palenia zainspirował również nas. Media Operator, czyli wydawca mediów lokalnych (w tym naszego portalu) postanowił zorganizować konkurs „Rzuć palenie papierosów”. Zasady były dość proste. Palacze, a także osoby, które wygrały walkę o zdrowie i pożegnały się z nałogiem mogły przesłać na adres redakcji swoją historię - jak udało im się rzucić palenie, bądź jak planują to zrobić. Konkurs przewidywał pięciu laureatów, a także nagrody. Udało się ich wyłonić. Zwycięskie historie to dowód na to, że rzucenie palenia papierosów jest realne. Dla palaczy to dawka motywacji, że faktycznie można to zrobić. Przecież stawką jest ich zdrowie, a także najbliższych osób.AKCJA SPOŁECZNA

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon