Tour de Pologne 2023 w Katowicach 3 sierpnia. Zamknięte ulice, parkingi i zmiany w kursowaniu transportu ZTM

Wyścig kolarski Tour de Pologne po przerwie wraca do Katowic. Nasz etap odbędzie się w czwartek 3 sierpnia 2023 r. Kolarze będą jeździć po centrum miasta, ale też po innych dzielnicach. Sprawdźcie, jakie zmiany w mieście się szykują tego dnia.

S. Rybok/UMK
Katowice tdp 2021

Już po raz 13. do Katowic zawita Tour de Pologne, największa kolarska impreza w Polsce. Tym razem będzie to 6. etap wyścigu - jazda indywidualna na czas. Kolarze zagoszczą w Katowicach w czwartek 3 sierpnia. W związku z wydarzeniem, na trasie wyścigu wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

- Tour de Pologne wraca do kalendarza imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Największa kolarska impreza w Polsce zawita do Katowic już po raz trzynasty. Z jednej strony mieszkańcy Katowic mają możliwość zobaczenia w akcji najlepszych kolarzy z całego świata, a z drugiej strony mamy doskonałą okazję, by pokazać Katowice poza granicami kraju – bo transmisje zawodów kolarskich są chętnie oglądane na całym globie. W tym roku, na ulicach naszego miasta, ponownie czeka nas kolarska rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas, która odbędzie się 3 sierpnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

3 sierpnia kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta znajdzie się na wysokości Spodka, przy al. Korfantego. Tegoroczna trasa ma 16,6 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty.

Trasa Tour de Pologne w Katowicach
Trasa Tour de Pologne 2023 w Katowicach

Zmiany w organizacji ruchu

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz transportu publicznego.

Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 3 sierpnia – mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

W dniu wyścigu, czyli 3 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury.

Od godz. 9.00 planowane jest zamknięcie takich ulic jak:

 • Olimpijska,
 • Góreckiego,
 • Dobrowolskiego,
 • Dudy Gracza,
 • Warszawska,
 • Szkolna,
 • Moniuszki,
 • Korfantego,
 • aleja Roździeńskiego

oraz od godz. 10.30 dodatkowo ulice:

 • 1 Maja,
 • Bagienna,
 • Magazynowa,
 • Szopienicka,
 • Gospodarcza,
 • Nałkowskiej,
 • Wyzwolenia,
 • Krawczyka,
 • Porcelanowa,
 • Trzech Stawów,
 • Francuska,
 • Damrota.

Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się przez ul. Szybowcową. W godzinach 12-17 dojazd do Cmentarza Komunalnego będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 17.00.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • Dojazd do tzw. Pierwszej Dzielnicy będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego ruchem wahadłowym
 • na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
 • na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
 • umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
 • zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu
  z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
 • dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie
  z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
 • zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),
  dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
 • dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie
  z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
 • zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
 • zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4.30 rano 3 sierpnia będzie wyłączona trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch będzie wznowiony po godz. 22.30 Dodatkowo w godz. 10.00-20.30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Katowic w kierunku Brynowa.

Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu/tourdepologne. Ponieważ w czasie wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/. W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice.

Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w środę 2 sierpnia oraz w czwartek 3 sierpnia. W godz. 8.00-19.00 pod numerem 32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem. Na całej trasie wyścigu będą obecni także przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą odpowiadali na pytania związane z przebiegiem wydarzenia.

80 edycja Tour de Pologne

Trasa jubileuszowej 80 edycji Tour de Pologne UCI World Tour będzie przebiegać przez miasta, które doskonale pokażą uroki Polski. Tradycyjnie już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprinterów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które odbędzie się w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia.

- Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagającą trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29 lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno–Karpacz, Wałbrzych–Duszniki Zdrój, Strzelin–Opole, Pszczyna–Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze–Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! – zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Trasa 80. edycji Tour de Pologne
Trasa 80. edycji Tour de Pologne
Ewa swoboda22

Może Cię zainteresować:

Ewa Swoboda, najszybsza śląska i polska sprinterka lubi dobre jedzenie, długie pazury oraz oldskulowe dziary

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Tour de Pologne

Może Cię zainteresować:

Tour De Pologne znów w Katowicach. Kolarze przejadą m.in. przez Nikiszowiec i Dolinę Trzech Stawów

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2023

Prezes Górnika Zabrze Potencjał Lukasa Podolskiego był niewykorzystany Teraz ma się to zmienić

Może Cię zainteresować:

Prezes Górnika Zabrze: Potencjał Lukasa Podolskiego był niewykorzystany. Teraz ma się to zmienić, współpraca musi być lepsza

Autor: Maciej Poloczek

03/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon