Tradycyjne dożynki śląskie z Alojzym Lyską w MDK Południe organizuje Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej

Alojzy Lysko, rodem z Bojszów, będzie gościem specjalnym najbliższego spotkania ze śląską tradycją w Miejskim Domu Kultury "Południe" w dzielnicy Podlesie w Katowicach.

Lysko

Alojzy Lysko - śląski pisarz, regionalista, historyk, społecznik, polityk, "Śląski Druid". Wielki Ślązak skończył w tym roku 80 lat, ale nie ustaje w promowaniu kultury śląskiej i dyskutowaniu o skomplikowanej śląskiej historii.

W najbliższą niedzielę, 16 października 2022 r., w Miejskim Domu Kultury "Południe" w katowickim Podlesiu (ul. Sołtysia 25) odbędą się Tradycyjne Śląskie Dożynki, których gościem specjalnym będzie Alojzy Lysko. Na spotkanie zaprasza Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej. Początek o godz. 17. Wstęp wolny. Zapisy pod nr tel.: 32 201 50 10.

Alojzy Lysko opowie o śląskich obrzędach dożynkowych.

Tak o Lysce pisze redaktor Tomasz Borówka:

Alojzy Lysko. Syn chłopa z Bojszów, poległego w mundurze Wehrmachtu na Ukrainie. Gospodarz. Nauczyciel, dyrektor szkoły. Animator kultury ludowej. Radny sejmiku śląskiego. Poseł. Mąż, ojciec, dziadek i już nawet pradziadek. Pisarz. Śląski mędrzec. Mędrzec albo wręcz druid. Bo kulturze i nawet samej duszy i Ślązaków mogła przetrwać także jakaś spuścizna po Celtach zamieszkujących Śląsk, od wielu wieków będący tyglem ludów. Kiedyś oświadczył: "Jo żech jest czysty Celt!". Według jednej z etymologii słowa druid oznacza ono najmędrszego. Druidzi przewodzili społecznościom, strzegli ich zbiorowej mądrości. A częścią wspólnej mądrości każdej zbiorowości jest jej pamięć o własnej przeszłości. Lysko jest powiernikiem śląskiej pamięci. Pomaga jej przetrwać, reanimuje ją, wskrzesza. Lysko to śląski druid, ktory rozmawia z duchami. Słyszy ich głosy i je zapisuje. A do tego jest głosem tych z żyjących, którzy sami mówić nie mają odwagi.

Lysko

Może Cię zainteresować:

Alojzy Lysko, "Śląski Druid" skończył 80 lat: Duchy żyją! Wiem, że żyje mój ojciec i on tu jest. I tak żyje duch każdego innego bojszowiaka, którego opisałem

Autor: Tomasz Borówka

28/03/2022

Giszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Spacery historyczne po Katowicach w październiku i listopadzie 2022. Warto poznać ciekawe miejsca w naszym mieście

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Biblioteka Osiedle Franciszkańskie 12

Nowa biblioteka w Katowicach. Na Osiedlu Franciszkańskim

Sanah bilety

Bankiet u Sanah - dodatkowe koncerty, też w Katowicach

Przy Sobocie Marian Knapik

Genialne dzieła śląskich prymitywistów w Walcowni

Część tryptyku Michała Krawca pt. "Lex Szyszko"

Prof. Rykała o sytuacji w Muzeum Śląskim: To skandal

Ogród Japoński 13

Ogród Japoński zamknięty… na chwilę.

Artyści malują mural

Nowy mural w przejściu podziemnym pod torami kolejowymi