Trzy lokale w centrum Katowic do wynajęcia z programu "Lokal na kulturę". Niski czynsz przez minimum 5 lat

Wystartowała XVI edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom.

Kawiarnio-księgarnia, miejsce do organizowania warsztatów - takie miejsca powstały m.in. w dotychczasowych edycjach katowickiego programu "Lokal na kulturę". Właśnie zaczęła się jego 16. edycja.

Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę” są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę. Kultura w mieście to nie tylko wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale również oddolne inicjatywy mieszkańców, które z radością wspieramy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji Lokalu na kulturę. Tym razem proponujemy trzy lokale w ścisłym centrum Katowic – dodaje prezydent.

Trzy lokale do wynajęcia

Trzy lokale, o których wspomina prezydent Marcin Krupa, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami:

  • ul. Kochanowskiego 11,
  • ul. Kościuszki 35,
  • ul. 3 Maja 31.

Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną, czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są niewielkie, oba mają ok. 34 m2. Natomiast lokal przy ul. 3 Maja to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 3-metrową piwnicą, co daje duże możliwości zagospodarowania.

Nabór do konkursu trwa do 26 października 2022 r. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość) oraz wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji.

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 6,96 zł za m2 w przypadku ul. Kościuszki 35 i 6,71 za m2 za lokal przy ul 3 Maja. Natomiast czynsz w przypadku przestrzeni przy ul. Kochanowskiego 11 wyniesie 4,03 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach od frontu kamienic, w których się znajdują. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy mają zagwarantowane, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

15. edycji Lokalu na kulturę w Katowicach

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego Lokalu na kulturę zostało wystawionych do konkursu 86 wolnych lokali użytkowych. Miasto podpisało z najemcami 42 umowy, a aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 lokali.

- Lokal na kulturę umożliwił nam spełnienie marzenia o kawiarnio-księgarni. Dzięki odpowiedniej przestrzeni, chyba jako jedyni w mieście, kierujemy do czytelników tak szeroką ofertę książek anglojęzycznych, z której korzystają zarówno lokalsi, jak i obcokrajowcy mieszkający na Śląsku. Mam nadzieję, że dla wielu osób jesteśmy ważnym miejscem na kulturalnej i kawowej mapie Katowic – mówi Maryla Korczewska-Jaguś, prowadząca Black Woolf coffee & books przy ul. 3 Maja 25. – Żeby przekonać się, że nasz Lokal na kulturę się sprawdza, wszystkich fanów komiksu zapraszamy na spotkanie w ramach Nocy Księgarń, które odbędzie się w najbliższy piątek 7 października, o godz. 18.30. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tłumaczeniu i ilustrowaniu literatury graficznej – zachęca.

Szczegółowe informacje o konkursie „Lokal na kulturę” można znaleźć na stronie internetowej: https://bit.ly/3e1DiHQ

Nowa klinika Gyncentrum, Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowa klinika powstanie w Katowicach. Budynek zaprojektowała słynna pracownia Medusa Group

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2022

Budżet Obywatelski Katowice

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski 2022. Są już wyniki. 148 projektów do realizacji w całych Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

29/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon