Uderzenie CBŚP w Psycho Fans. Zatrzymano podejrzanych o napad na stadion GKS-u Katowice

Funkcjonariusze CBŚP dokonali kolejnych zatrzymań osób, które ich zdaniem działały w ramach Psycho Fans - grupy pseudokibiców Ruchu Chorzów. Śledczy weszli do mieszkań dwunastu podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT, kradzież tytoniu oraz napad na stadion GKS-u Katowice.

Prokuratura Krajowa
Zatrzymanie członka Psychofans

Śledczy uważają Psycho Fans za najlepiej zorganizowaną i jedną z najbardziej bezwzględnych grup przestępczych, związanych ze środowiskiem stadionowych chuliganów. W sprawie pseudokibiców Ruchu Chorzów podejrzanych jest ponad 200 osób.

Po fali zatrzymań zmowę milczenia przerwało kilka osób, uważanych za przywódców lub ludzi ściśle związanych z kierownictwem grupy. To m.in. zeznania Łukasza B. (ps. "Baluś") i Macieja S. (ps. "Maciuś") pozwoliły śledczym rozwikłać tajemnice Psycho Fans.

Kilkudziesięciu członkom gangu, którzy dotąd zasiedli na ławach oskarżonych w kilku procesach, zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, brutalne napady z użyciem maczet, udział w zabójstwie i usiłowaniu zabójstwa, a także handel setkami kilogramów narkotyków.

Kolejni zatrzymani za napad na stadion GKS-u Katowice

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali kolejnych zatrzymań w związku ze sprawą Psycho Fans. Pod koniec października weszli do mieszkań podejrzanych w Chorzowie, Rudzie Śląskiej oraz Świętochłowicach.

"Zatrzymanym osobom śledczy zarzucają rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, m.in. atak na pracownika Stadionu Miejskiego w Katowicach i zabranie flag tamtejszego klubu sportowego, ale także włamanie do obiektów prywatnej firmy na terenie Czech i kradzież ponad 120 ton tytoniu, wartego 255 tys. euro" - informuje biuro prasowe CBŚP.

Przypomnijmy, że do napadu na stadion GKS-u Katowice dokonano w 2017 roku. Chuligani weszli do budynku tylnym wejściem i obezwładnili ochroniarzy. - Kazałem im leżeć na ziemi. Powiedziałem, że nic im nie grozi, że to nie ich sprawa i mają się nie wtrącać. My tam nie byliśmy z ich powodu - powiedział na jednej z rozpraw "Baluś".

Psycho Fans zdewastowali klubowy budynek. Wyłamywali drzwi, aż trafili do pokoju, w którym znajdowały się flagi kibiców GieKSy. Nie przeszkodziła im nawet krata, którą wyrwali ze ściany.

- W pomieszczeniu obok było mnóstwo sprzętu sportowego. Zaczęliśmy wysypywać piłki z toreb i ładowaliśmy tam fanty. Później chłopaki wynosili flagi z budynku do busów - opowiadał Łukasz B.

Psycho Fans zatrzymani za wyłudzanie podatku VAT

Psycho Fans zajmowali się nie tylko napadami i rozbojami. Jeden z wątków śledztwa dotyczy wystawiania fałszywych faktur, wyłudzania podatku VAT i prania brudnych pieniędzy z przestępstw.

"Do wyłudzania należnych podatków dochodziło w obrocie stalą, artykułami chemicznymi i spożywczymi. Wstępnie straty Skarbu Państwa w wyniku działania podejrzanych oszacowano na około trzy mln złotych. Do tego wątku zatrzymano na terenie województwa śląskiego i dolnośląskiego ośmiu podejrzanych" - wyjaśnia CBŚP.

Zdaniem śledczych podejrzani wyłudzili także ponad trzy miliony złotych w kredytach.

"W trakcie działań policjanci zabezpieczyli maczetę, race oraz dokumentację, która będzie poddawana dokładnej analizie" - dodaje biuro prasowe.

Wszystkich zatrzymanych doprowadzono do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Usłyszeli w sumie 66 zarzutów. Wobec czterech z nich podjęto decyzję o tymczasowym aresztowaniu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon