Urzędnicy chwalą się postępami na węźle DK 86 i DK 81. Kiedy koniec prac?

Przebudowa węzła DK 86 i DK 81 w Katowicach nadal trwa. Urzędnicy chwalą się, że wykonano już 75 proc. prac, ale przewidywane opóźnienie wcale nie zmalało. Kierowcy mogą za to korzystać już z ukończonego fragmentu DK 81.

Prace na węźle DK 86 i DK 81 to nie tylko przebudowa układu drogowego, ale także wymiana wszystkich sieci podziemnych. Główny wykonawca (NDI) przebudował już ponad dwa i pół kilometra sieci gazociągowej, a także sieci wodociągowe, ciepłownicze oraz linię wysokiego napięcia.

- Co ciekawe, musieliśmy również przebudować sieci, które należą do Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic": kanał wód dołowych, zapewniający odwodnienie kopalni, kanalizację ogólnospławną, rurociąg wody technologicznej oraz rurociąg sprężonego powietrza - wylicza Adam Owsiany, dyrektor projektu NDI.

Po przebudowie do dyspozycji kierowców będzie dziewięć bezkolizyjnych łącznic, piąta ma zostać oddana do użytku w listopadzie. Z kolei dla pieszych powstaną dwa przejścia podziemne, a także schody i rampy z obu stron DK 86.

DK 81 jest już częściowo gotowa

Do użytku oddano już fragment nowej infrastruktury DK 81.

- W pierwszym etapie wykonaliśmy dwie nowe jezdnie zachodnie, które już zostały oddane do ruchu. Obecnie realizujemy budowę obu jezdni wschodnich, z wiaduktami, które znajdują się w ich ciągu - tłumaczy dyrektor projektu NDI.

Trwaprzebudowa skrzyżowania ulic: Kolistej, Karolinki i 73. Pułku Piechoty, gdzie utrzymany jest przejazd jednokierunkowy.

Kiedy zakończy się przebudowa węzła DK 86 i DK 81?

Urząd miasta w czwartek, 28 października, pochwalił się, że zakończono już 75 proc. prac związanych z przebudową węzła DK 86 i DK 81, która od wielu miesięcy daje się we znaki kierowcom. Końca jednak nadal nie widać.

Pierwotnie przebudowa miała zakończyć się w czerwcu 2021 roku, ale termin oddania węzła do użytku przesunięto. Najnowsze informacje z magistratu wskazują, że prace powinny zakończyć się do połowy przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to 308 milionów złotych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon