W Katowicach bezpieczniej na drogach. W ciągu dekady liczba wypadków spadła o 55%. Jakie działania podejmuje miasto?

Bezpieczniej na drogach w Katowicach. W ciągu dekady liczba wypadków spadła o 55%. Zmiany w polityce parkingowej, wprowadzenie strefy Tempo 30, czy ograniczenia prędkości najwyraźniej przyniosły zamierzony efekt i to pomimo wzrastającej systematycznie w Katowicach liczby rejestrowanych samochodów.

Bezpieczniej na drogach w Katowicach. W ciągu dekady liczba wypadków spadła o 55%

W odnotowanych w 2023 r. 141 wypadkach drogowych, rannych zostało 160 osób. W obu przypadkach to najniższe wyniki od kiedy prowadzone są regularne analizy wypadkowości w Katowicach. Statystycznie, w 2023 r. najczęściej do wypadków dochodziło w piątki (21% ogółu wypadków). Patrząc na przedziały godzinowe, najczęściej do wypadków dochodziło w godzinach południowych, tj. 11.00-17.00 (ponad 51%). Najmniej wypadków zdarzało się we wtorki (11% ogółu wypadków). Patrząc na miesiące z najmniejszą wypadkowością to w kwietniu 2023 r. było ich 4, w czerwcu 8, a lutym, lipcu i listopadzie po 10.

Najważniejsze wnioski jakie wynikają z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

  • W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o ponad 50%.
  • W 2023 r. w Katowicach odnotowano 141 wypadków - o 77 mniej niż jeszcze 5 lat temu.
  • W strefie Tempo 30 odnotowano 6 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 73% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy.
- Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów w mieście, warto podkreślić 55% spadek liczby wypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście, dla zwiększenia liczby podróży środkami transportu publicznego i w efekcie ograniczenia ruchu indywidualnego, wybudowaliśmy centra przesiadkowe, budujemy nowe linie tramwajowe, wdrażamy ITS, czy też regularnie wymieniamy tabor autobusowy i tramwajowy. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa zwłaszcza w centrum Katowic mają również zmiany w polityce parkingowej, które ograniczyły ruch samochodowy w tej części miasta – mówi Bogusław Lowak , naczelnik wydziału transportu.

Jakie działania podejmuje miasto?

  • wprowadzenie rozwiązań w zakresie uspokojenia ruchu - np. zawężenie jezdni Al. Korfantego na odcinku Rondo-Rynek, w rejonie pętli Słonecznej oraz na części ul. Warszawskiej;
  • wprowadzanie udogodnień dla ruchu pieszego i rowerowego – oddanie do użytku kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach. Od 2015 roku powstały ponad 52 km infrastruktury dla rowerzystów;
  • wprowadzanie ograniczeń prędkości, poprzez wprowadzanie stref ograniczonych prędkości, np. na ul. Dulęby, ul. Szarych Szeregów i ul. Kołodzieja. Obecnie - poza strefą Tempo 30 w Śródmieściu w Katowicach funkcjonuje ponad 50 stref ograniczonej prędkości;
  • budowa sygnalizacji świetlnych funkcjonujących w trybie ,,all red” - przy braku pojazdów i pieszych, wszystkie nadawane sygnały są czerwone, a sygnały zezwalające – światło „zielone” uruchamiane są dopiero po zgłoszeniu pieszego lub pojazdu co powoduje ograniczenie prędkości ruchu pojazdów zbliżających się do sygnalizacji świetlnej. Rozwiązania te są zastosowane m.in. na ul. Kijowskiej, ul. Mysłowickiej oraz ul. Pawła Kołodzieja.
  • doświetlanie przejść dla pieszych oraz zwiększanie widoczności na przejściach poprzez elementy blokujące, uniemożliwiające postój pojazdów w ich obrębie,
  • kampania #Do zobaczenia, mająca na celu zwiększenie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania ostrożności na drodze. W trakcie kampanii dzieci z miejskich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków otrzymały opaski, kamizelki, czy odblaski rowerowe (ponad 26 tys. sztuk).
  • wprowadzenie w 2015 r. strefy Tempo 30.
Parkowe Herklekoty nawiązują do święta zakochanych fot Łukasz Dyguś Fotografia

Może Cię zainteresować:

Sporo biegania w Katowicach... Przed nami Parkowe Hercklekoty, Dzikie Ultra i Bieg Fundacji Śląskie Anioły. Katowicki Park Leśny stolicą śląskiego joggingu?

Autor: Redakcja

08/02/2024

Lodowisko spodek katowice nowy dach wieksze trybuny 4

Może Cię zainteresować:

Nowy dach i większe trybuny lodowiska w Spodku. Katowice ogłosiły przetarg. Prace ruszą po sezonie hokejowym

Autor: Redakcja

06/02/2024

Fontanna solankowa giszowiec 01

Może Cię zainteresować:

Fontanna solankowa w Giszowcu zostanie dokończona. Miała być gotowa w kwietniu 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon