W Katowicach bezpieczniej na drogach. W ciągu dekady liczba wypadków spadła o 55%. Jakie działania podejmuje miasto?

Bezpieczniej na drogach w Katowicach. W ciągu dekady liczba wypadków spadła o 55%. Zmiany w polityce parkingowej, wprowadzenie strefy Tempo 30, czy ograniczenia prędkości najwyraźniej przyniosły zamierzony efekt i to pomimo wzrastającej systematycznie w Katowicach liczby rejestrowanych samochodów.

 • Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2023 roku. Materiał został opracowany na podstawie danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
 • W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o ponad 50%.
 • W 2023 r. w Katowicach odnotowano 141 wypadków - o 77 mniej niż 5 lat temu.
 • W strefie Tempo 30 odnotowano 6 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 73% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy.

- W Katowicach pomimo stale rosnącej liczbie zarejestrowanych pojazdów odnotowujemy coraz mniej wypadków drogowych. Jest to szczególnie widoczne porównując statystyki na przestrzeni ostatnich 5 i 10 lat. Bardzo dobre efekty przynosi wprowadzenie strefy Tempo 30, w której, od momentu jej wdrożenia, liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 73% – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To również akcje promujące bezpieczeństwo na drogach: pikniki z bebokiem Rajdusiem czy odblaski dla najmłodszych w ramach akcji #Do zobaczenia oraz doświetlanie przejść dla pieszych – dodaje prezydent.

W odnotowanych w 2023 roku 141 wypadkach drogowych, rannych zostało 160 osób – w obu przypadkach to najniższe wyniki od kiedy prowadzone są regularne analizy wypadkowości w Katowicach. Statystycznie, w 2023 r. najczęściej do wypadków dochodziło w piątki (21% ogółu wypadków). Patrząc na przedziały godzinowe, najczęściej do wypadków dochodziło w godzinach południowych, tj. 11.00-17.00 (ponad 51%). Najmniej wypadków zdarzało się we wtorki (11% ogółu wypadków). Patrząc na miesiące z najmniejszą wypadkowością to w kwietniu 2023 r. było ich 4, w czerwcu 8, a lutym, lipcu i listopadzie po 10.

W okresie ostatnich dziesięciu lat liczba samochodów zarejestrowanych w Katowicach wzrosła o 40%, (na koniec 2023 roku było ich 337 381). - Katowice są miastem, gdzie każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy pojazdów przejeżdża trasami tranzytowymi lub wjeżdża do miasta w związku z tym, że ich właściciele tu pracują. Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów w mieście, warto podkreślić 55% spadek liczby wypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście, dla zwiększenia liczby podróży środkami transportu publicznego i w efekcie ograniczenia ruchu indywidualnego, wybudowaliśmy centra przesiadkowe, budujemy nowe linie tramwajowe, wdrażamy ITS, czy też regularnie wymieniamy tabor autobusowy i tramwajowy. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa zwłaszcza w centrum Katowic mają również zmiany w polityce parkingowej, które ograniczyły ruch samochodowy w tej części miasta – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.

Na bezpieczeństwo mają wpływ także inwestycje takie jak przebudowa skrzyżowania Armii Krajowej i Kościuszki, czy węzła w Giszowcu, których głównym celem było oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego. Działania miasta przynoszą efekty, bo ilość wypadków ogółem w ostatnim roku jest najmniejsza od momentu rozpoczęcia analiz wypadkowości, a więc od kilkunastu lat. Mniejsza liczba wypadków w ogóle to także mniejsza liczba wypadków śmiertelnych. W 2023 roku takich zdarzeń odnotowano 5, a w 2022 - 9.

Działania na rzecz bezpieczeństwa

Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Katowicach wynika m.in.:

 • wprowadzania rozwiązań w zakresie uspokojenia ruchu - np. zawężenie jezdni Al. Korfantego na odcinku Rondo-Rynek, w rejonie pętli Słonecznej oraz na części ul. Warszawskiej;
 • wprowadzanie udogodnień dla ruchu pieszego i rowerowego – oddanie do użytku kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach. Od 2015 roku powstały ponad 52 km infrastruktury dla rowerzystów;
 • wprowadzanie ograniczeń prędkości, poprzez wprowadzanie stref ograniczonych prędkości, np. na ul. Dulęby, ul. Szarych Szeregów i ul. Kołodzieja. Obecnie - poza strefą Tempo 30 w Śródmieściu w Katowicach funkcjonuje ponad 50 stref ograniczonej prędkości;
 • budowa sygnalizacji świetlnych funkcjonujących w trybie ,,all red” - przy braku pojazdów i pieszych, wszystkie nadawane sygnały są czerwone, a sygnały zezwalające – światło „zielone” uruchamiane są dopiero po zgłoszeniu pieszego lub pojazdu co powoduje ograniczenie prędkości ruchu pojazdów zbliżających się do sygnalizacji świetlnej. Rozwiązania te są zastosowane m.in. na ul. Kijowskiej, ul. Mysłowickiej oraz ul. Pawła Kołodzieja.
 • doświetlanie przejść dla pieszych oraz zwiększanie widoczności na przejściach poprzez elementy blokujące, uniemożliwiające postój pojazdów w ich obrębie,
 • kampania #Do zobaczenia, mająca na celu zwiększenie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania ostrożności na drodze. W trakcie kampanii dzieci z miejskich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków otrzymały opaski, kamizelki, czy odblaski rowerowe (ponad 26 tys. sztuk).
 • ponadto prowadzona jest stała współpraca z Policją, w szczególności w zakresie możliwości zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Kluczowym elementem, mającym wpływ na poprawę bezpieczeństwa w centrum Katowic jest strefa Tempo 30, czyli strefa uspokojonego ruchu, która decyzją prezydenta Marcina Krupy zaczęła obowiązywać w Katowicach w 2015 roku. W strefie Tempo 30 odnotowano w 2023 roku 6 wypadków drogowych, co oznacza blisko 73% spadek w stosunku do roku 2014, a więc ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w strefie zmniejszyła się z 19 do 2, a liczba rannych w tych wypadkach z 20 do 2.

Parkowe hercklekoty katowice 01

Może Cię zainteresować:

Sporo biegania w Katowicach... Przed nami Parkowe Hercklekoty, Dzikie Ultra i Bieg Fundacji Śląskie Anioły. Katowicki Park Leśny stolicą śląskiego joggingu?

Autor: Redakcja

08/02/2024

Lodowisko spodek katowice nowy dach wieksze trybuny 4

Może Cię zainteresować:

Nowy dach i większe trybuny lodowiska w Spodku. Katowice ogłosiły przetarg. Prace ruszą po sezonie hokejowym

Autor: Redakcja

06/02/2024

Fontanna solankowa giszowiec 01

Może Cię zainteresować:

Fontanna solankowa w Giszowcu zostanie dokończona. Miała być gotowa w kwietniu 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon