W Katowicach odbędzie się cykl pikników edukacyjno-rozrywkowych. Bebok Rajduś będzie edukował najmłodszych

W Katowicach odbędzie się cykl pikników edukacyjno-rozrywkowych. Będzie to okazja do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim garść wiedzy i cennych wskazówek dotyczących m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przekaże je Bebok Rajduś.

D. Czapla
Pikniki bezpieczenstwo katowice 1

Projekt jest skierowany do mieszkańców Katowic, a jego celem jest utrwalenie dobrych wzorców. Partnerami wydarzenia są jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo – w tym m.in. komenda policji, straż pożarna, straż miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także centrum powiadamiania ratunkowego. Na co dzień pomagają mieszkańcom niejednokrotnie ratując im życie i zdrowie, teraz podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Cykl pikników zostanie zainaugurowany 19 sierpnia (sobota). Pierwszy odbędzie się na katowickim Rynku. Następny, 20 sierpnia (niedziela), w Katowickim Parku Leśnym. Pikniki odbędą się w godzinach 14.00-19.00. Kolejne dwie odsłony planowane są na październik.

- Wiadomo, że młodego człowieka dzisiaj trudno zachęcić do tego, by za pośrednictwem prezentacji czy książki zapoznał się z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli robią to zawodowcy, którzy wyposażeni są w wiedzę i doświadczenie, to może przynieść to dużo lepsze efekty. My chcemy do projektu włączyć nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny i z myślą o nich szykujemy przeróżne atrakcje – podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Udział w piknikach będzie także okazją do spotkania z rajdowymi autorytetami. Jarosław i Marcin Szejowie, którzy startują w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski również opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz zwrócą uwagę na to, o czym piesi i kierowcy powinni pamiętać.

- Kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym są niezwykle istotne i warto o nich cały czas przypominać, bo mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Uczestnikiem ruchu drogowego jest w końcu każdy z nas – jako pieszy, rowerzysta czy kierowca – podkreśla Jarosław Szeja, kierowca rajdowy. – Wszystkim nam zależy na tym, aby dobre wzorce były cały czas utrwalane. Aby ludzie wiedzieli, jak zachować się na drogach. Do każdego z nas musi dotrzeć, że droga publiczna to nie jest ani odcinek specjalny rajdu samochodowego, ani tor wyścigowy. Wreszcie, aby koniec końców, takie wydarzenia, jak te z Krakowa, o których głośno było w mediach w całej Polsce, już się nie zdarzały – dodaje.

Jednym z prowadzących pikniki będzie znany konferansjer Ireneusz Bieleninik. Na uczestników pikników czeka szereg atrakcji, m.in. scena z występami DJ-a, symulator rajdowy, symulator zderzeniowy, symulator dachowania, tor przeszkód z alko-goglami, miasteczko drogowe, dmuchańce dla dzieci, tor z autkami dla dzieci, strefa animacji i strefa gastronomiczna.

Pikniki z Bebokiem Rajdusiem mają łączyć zabawę z nauką. Obecność i możliwość rozmowy z załogą rajdową – braćmi Szeja – wspieranymi w rajdach samochodowych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną – będzie dodatkową atrakcją.

- Katowicka SSE oraz Miasto Katowice po raz drugi podejmują starania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na śląskich drogach. Dzisiejsze wydarzenie inauguruje rozszerzenie współpracy pomiędzy Strefą a Miastem o pikniki edukacyjne dla mieszkańców Katowic i okolic, w ramach projektu „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”. Podczas cyklu imprez i spotkań bracia Szejowie wspólnie z partnerami projektu starają się realnie wpłynąć na jakość bezpieczeństwa na naszych drogach. W tej materii wciąż jest bardzo wiele do zrobienia, dlatego tak ważne jest by Strefa wraz z samorządami, wspierała obszary poprawiające jakość życia mieszkańców nie tylko śląskich miast - pokreślił Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

- Katowice są miastem bezpiecznym jeśli chodzi o specyfikę ruchu drogowego. Rok ubiegły i bieżący to zero osób zabitych wśród młodzieży, czyli w przedziale wiekowym od 0 do 18 lat. Oczywiście nie oznacza to, że nie wydarzyło się nic, bo odnotowaliśmy 24 zdarzenia z udziałem osób nieletnich na drodze w tym roku, więc aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo także włączamy się akcji – dodał nadkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Tympanon archikatedra chrystusa krola katowice 2

Może Cię zainteresować:

Kolejne rzeźby na tympanonie katowickiej archikatedry. To "Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla"

Autor: Patryk Osadnik

10/08/2023

Rajd slaska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Mało ścigania w Katowicach? W centrum miasta będzie odcinek specjalny Rajdu Śląska 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Anna maria jopek

Może Cię zainteresować:

Anna Maria Jopek wystąpi w Katowicach, w amfiteatrze. Wstęp na jej koncert z zespołem Piotr Wojtasik Quintet jest bezpłatny

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon