W Katowicach sadzą drzewa tlenowe. "Liście osiągają rozmiar kilkukrotnie większy od ludzkiej dłoni"

Przy jednym z placów zabaw w Katowicach sadzone są drzewa tlenowe. - Drzewa oxytree, a właściwie to odmiany uprawnej paulowni, tworzą gęste korony. Ich liście osiągają rozmiar kilkukrotnie większy od ludzkiej dłoni. Tym samym dają schronienie przed słońcem - tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Przy placu zabaw pomiędzy ul. Cynkową i 1 Maja w Katowicach sadzone są drzewa tlenowe.

- Drzewa oxytree, a właściwie to odmiany uprawnej paulowni, tworzą gęste korony. Ich liście osiągają rozmiar kilkukrotnie większy od ludzkiej dłoni. Tym samym dają schronienie przed słońcem. Ponadto drzewa pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, w zamian za to produkując tlen, nawet 10-krotnie więcej w porównaniu do innych gatunków - tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Drzewa tlenowe są w ostatnim czasie bardzo popularne, m.in. dlatego, że charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu, który rocznie może wynieść nawet trzy metry. Wystarczy sześć lat, aby takie drzewo miało 16 metrów wysokości i 30 centrymetrów obwodu pnia.

W sumie KZGM posadzi pięć takich drzew - cztery przy wspomnianym placu zabaw i jedno w rejonie ul. Michała Grażyńskiego. To w związku z akcją spółek i zakładów należących do samorządu, które mają zadbać o więcej zieleni w mieście. Do jej pielęgnacji w wielu miejscach jest wykorzystywana deszczówka, która jest zbierana w kilkudziesięciu pojemnikach na terenie miasta.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....

Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej powieści Brzechwy

Katowice pojawią się w Akademii Pana Kleksa

GKS Katowice w półfinale play-off

GieKSa w półfinale play-off. Awans przypieczętowany pogromem

Projekt bez tytułu

Zderzenie ciężarówki i osobówki w tunelu na DTŚ w Katowicach

Rusza kampania edukacyjna dla mieszkańców Katowic

Wspólne rady na odpady. Rusza kampania edukacyjna

Bb

113 kilometrów na godzinę w terenie...