W Katowicach startuje 10. edycja budżetu obywatelskiego. Ponad 20 mln zł do rozdysponowania na pomysły mieszkańców

W ramach tegorocznej, 10. edycji budżetu obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy będą decydowali o wydatkowaniu ponad 20 mln zł z budżetu miasta, z czego 3 mln zł będą przeznaczone na zadania z Zielonego Budżetu

W Katowicach startuje 10. edycja budżetu obywatelskiego. W budżecie obywatelskim może wziąć udział każdy katowiczanin, bez względu na wiek. Projekty w 10. edycji można składać od 4 do 28 kwietnia 2023 roku, następnie przejdą one weryfikację formalną i merytoryczną. Głosowanie odbędzie się we wrześniu. W ciągu dotychczasowych dziewięciu edycji budżetu obywatelskiego do realizacji wybrano 1140 zadań o łącznej wartości ponad 145 mln zł

  - Budżet obywatelski to znakomite narzędzie pozwalające współdecydować o tym, jak zmieniają się nasze Katowice. Do tej pory mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu ponad 145 mln zł na 1140 projektów wybranych w drodze głosowań. W tym roku czeka nas realizacja m.in. 141 zadań wybranych w ramach poprzedniej edycji oraz rozpoczętych już projektów dwuletnich – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To właśnie te zrealizowane zadania m.in.: place zabaw, siłownie „pod chmurką”, wybiegi dla psów, wyremontowane i doświetlone chodniki, nowe miejsca parkingowe czy infrastruktura rowerowa są najlepszym dowodem działania budżetu obywatelskiego. W tym roku przygotowania do jubileuszowej, dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęliśmy wcześniej od Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. Zachęcam do skorzystania z tych propozycji, być może zainspirowania się, a następnie do zgłaszania swoich projektów, na które czekamy już od 4 kwietnia – zachęca prezydent.

  Pakiety informacji z Dzielnicowej Giełdy Pomysłów

  Po raz pierwszy wnioskodawcy przy tworzeniu projektów mogą wykorzystać informacje zebrane w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów.

  W pakiecie informacji dla każdej z 22 dzielnic przygotowano:

  • wykaz opracowanych pomysłów mieszkańców (z podziałem na pomysły ze wskazaną lokalizacją i bez wskazanej lokalizacji),
  • wykaz projektów poddanych pod głosowanie wraz z zadaniami wybranymi do realizacji z każdej edycji BO,
  • zestawienie zadań inwestycyjnych i remontowych planowanych do zrealizowania w 2023 roku.
  - Musimy pamiętać, że każda nowa inwestycja generuje późniejsze koszty utrzymania, dlatego zachęcam wnioskodawców, aby przy formułowaniu wniosków zwrócili uwagę na to, jak wysokie mogą to być kwoty w przypadku realizacji ich pomysłu. Podobnie jak w poprzednim roku, propozycje zadań takich jak np. budowa wodnych placów zabaw, tężni czy lodowisk będą oceniane negatywnie właśnie ze względu na to kryterium - wysokie koszty późniejszego utrzymania – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta. – Podobnie jak w ostatnich latach, projekty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych powinny być zgłaszane jako zadania ogólnomiejskie. Z kolei na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy spółdzielni mieszkaniowych dopuszczalna jest realizacja wyłącznie zadań nieinwestycyjnych – przypomina naczelnik.

  Jak złożyć wniosek do Budżetu Obywatelskiego

  Wnioski do budżetu obywatelskiego można złożyć na kilka sposobów - elektronicznie za pomocą formularza online, poprzez ePUAP lub e-mail oraz papierowo – taki wniosek należy osobiście lub przez pełnomocnika dostarczyć do Punktu Konsultacyjnego BO mieszczącego się w budynku Urzędu Miasta (Rynek 13), w pokoju 205.

  Zachęcamy do wypełnienia formularza online, który - podobnie jak szczegółowe informacje o całej procedurze - będzie dostępny na stronie internetowej budżetu obywatelskiego: bo.katowice.eu. Osoby korzystające z tej formy złożenia wniosku będą mogły m.in. w łatwy sposób wskazać lokalizację swojego zadania za pomocą umieszczonej w formularzu mapy. Niezależnie od wybranej formy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje zadania do 28 kwietnia.

  Złożone wnioski przejdą weryfikację formalną (do 29 maja) oraz merytoryczną (do 10 sierpnia). Na projekty zgłoszone w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać swój głos od 11 do 24 września 2023 r.

  HARMONOGRAM X EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO W KATOWICACH

  • Zgłaszanie projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego od 4 do 28 kwietnia 2023 r.
  • Weryfikacja formalna i ogłoszenie wyników do 29 maja 2023 r.
  • Łączenie zgłoszonych wniosków do 30 czerwca 2023 r.
  • Zgłaszanie zastrzeżeń i uwag do zadań do 30 czerwca 2023 r.
  • Weryfikacja merytoryczna i ogłoszenie wyników do 10 sierpnia 2023 r.
  • Wycofanie wniosku do 25 sierpnia 2023 r.
  • Głosowanie od 11 do 24 września 2023 r.
  • Podanie wyników głosowania do 29 września 2023 r.
  Rozbudowa myslowickiej kolistej katowice 1

  Może Cię zainteresować:

  450 m nowej drogi rowerowej połączy węzeł Giszowiec z trasą biegnącą w stronę Nikiszowca i centrum Katowic

  Autor: Katarzyna Pachelska

  22/03/2023

  Sadzenie drzew na ul. Stawowej

  Może Cię zainteresować:

  Na Stawową w Katowicach mają wrócić drzewa. Pierwsze zasadzono w miejscu nielegalnego parkingu

  Autor: Patryk Osadnik

  21/03/2023

  Autobus pkm katowice 11

  Może Cię zainteresować:

  W Katowicach będą nas wozić autobusy napędzane gazem. Będą mieć nawigację trasy dla kierowców

  Autor: Katarzyna Pachelska

  20/03/2023

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon